Zatürre Nedir? Zatürre Belirtisi ve Tedavisi

Halk arasında zatürre olarak bilinen Pnömoni aslında akciğerde meydana gelen bir iltihaplanma durumudur. Genellikle bakteri kaynaklı mikroorganizmalardan dolayı meydana gelen zatürre bazen kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Bağışıklık sistemini zayıflatan zatürre ilerleyen evrelerde oldukça ciddi sağlık sorunları meydana getirebilmektedir.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Kış aylarının gelmesiyle beraber birçok kişi zatürre belirtileri üzerine araştırma yapmaktadır. Yüksek ateş (40 derece), gülüşüne, titreme, öksürük, iltihaplı balgam çıkarma ve vücudun çeşitli yerlerinde görülen ağrı zatürre belirtileri olabilir. Bununla birlikte birkaç gün eklem ve kas ağrısı, halsizlik iştahsızlık, kuru öksürük, kusma, bulantı ve baş ağrısı gibi belirtiler de görülebilir. Bu gibi şikayetleri bulunan işine en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Erken teşhis ve tedavi zatürre kaynaklı ölümlerin azalmasına olanak sağlamıştır. Ancak günümüzde zatürre kaynaklı ölümlerin sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Zatürre Bulaşıcı Mıdır?

Zatürre; grip ve nezle gibi solunum yolu enfeksiyonları ile meydana gelmektedir. Dolayısıyla yine solunum yolu üzerinden kişiden kişiye bulaşabilir. Özellikle hapşırma, öksürük, ortak çatal ve bardak kullanımı zatürreyi kişiden kişiye bulaştırabilir. Gerek dünya üzerinde gerekse ülkemizde kanserden sonra en fazla ölüm oranına sahip hastalıklardan birisidir. Daha çok çocuklarda ve yaşlılarda yandaş hastalıklar bulunması durumunda ölümcül olabilmektedir.

Zatürre Risk Faktörleri

Zatürredeki en büyük risk faktörü maalesef ki ilerleyen yaş durumudur. Bununla birlikte kronik rahatsızlıklar (akciğer hastalıkları, KOAH, akciğer kanseri, kalp hastalıkları, şeker hastalığı, has hastalıkları, tümör, AIDS vs.) zatürreye zemin hazırlamaktadır. Bununla birlikte sigara kullanımı, alkol tüketimi, uzun süre geçmeyen grip, uzun süreli ameliyatlar da zatürre oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Zatürre Tedavisi

Zatürre tedavisi evde sürdürülebilen bir tedavidir. Sadece ağır vakalar, yaşlı hastalar, yoğun bakım desteğine ihtiyaç duyar hastalar ve oksijen tedavisi alması gereken kişilerin hastaneye yatması gerekmektedir. Tedavi hastanın yaş ve sağlık durumuna göre değişebildiği gibi erken tanıda oldukça önemlidir. Tedavi şu an için aşı üzerinden sağlanmaktadır. Zatürre aşısı yapımına uygun olan kişiler;

  • Bağışıklık sistemi normal olup herhangi bir kronik rahatsızlığa sahip olan kişiler
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olup zatürre hastalık riski taşıyan kişilere
  • AIDS taşıyıcısı olan yetişkinlere
  • Zatürre ve grip aşısı; yüksek ateş bir hastalık bir etkisi olan kişilere kesinlikle yapılma.
  • Zatürre aşısı oldukça güvenilir bir tedavi yöntemidir. Aşı sonrasında baş ağrısı, halsizlik ve yüksek ateş gibi bazı yan etkiler meydana gelebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek