Uyku Apnesi Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun ani bir şekilde durması olarak ifade edilen bir uyku bozukluğudur. Kişinin uyku esnasında nefesinin durması anlamına da gelen uyku apnesi, uyku süresince defalarca tekrarlanabilir. Ancak her nefes durması uyku apnesi ile karıştırılmamalıdır. Solunum bozukluğuna uyku apnesi denilebilmesi için nefes duraksamasının en az 10 saniye boyunca devam etmesi gerekmektedir.

Uyku apnesi, yumuşak yanağın, dil kökünün ya da büyümüş olan bademciklerin üst solunum yolunu tıkaması sonucunda kişinin nefes alamaması durumudur. Uyku apnesi esnasında kişi nefes almaya çabalasa da beyin bu çabayı bir süre sonra kavrar ve solunum yolu açılır. Kişi gürültülü bir horlama sesiyle tekrar nefes almaya ve horlamaya devam eder.

Belirtileri Nelerdir?

Uyku belirtilerini sıralayacak olursak;

Uyku esnasında huzursuzluk, gürültülü horlama, tanıklı solunum durma atakları, ani uyanmalar, terleme, sinirli olma hali, uykusuzluk, dikkat problemleri, ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı, uyanıldığında yaşanan baş ağrıları ve depresif ruh hali şeklinde tanımlayabiliriz.

Neden Olur?

Uyku apnesine; fazla kilolar, alkol ve sigara tüketimi, tıkalı burun, dar solunum yolları, boyun kalınlığı, kalıtsal yatkınlık, sakinleştirici ya da uyku ilacı kullanmak neden olabilir.

Tanı Süreci

Hekiminiz öncelikle şikayetlerinizi sorgular ve genel bir kulak burun boğaz muayenesi yapar. Daha sonra gerekli görülen tetkiklerle solunum yolları incelenir ve değerlendirilir. Sonrasında hekiminizin kararına göre hasta uyku merkezine yatırılır ve daha ayrıntılı bir inceleme yapılır. Burada solunumun durma süresi, kaç defa yaşandığı, kalp ritmi, horlama şiddeti ve kandaki oksijen yüzdesini içine alan geniş bir uyku analizi testi yapılır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku apnesi tedavisinde öncelikle yapılması gereken, yaşam tarzında birtakım değişikliklere gidilmesidir. Hastalığın durumuna göre cerrahi tedavi ya da pozitif hava basıncı uygulanabilir. Cerrahi müdahalede solunum yollarındaki darlıklar tedavi edilebilir. Hastalığın seyrine göre pozitif hava basıncı veren uyku apnesi cihazı kullanılmalıdır. Bu cihaz kişinin uyku sırasında solunum yollarını açık tutmasını sağlar ve uyku apnesini engeller. Bu cihaz bir hava maskesi yardımıyla kullanılır ve böylece horlama tedavisi de gerçekleşmiş olur.

Eğer uyku apnesine benzer şikayetler yaşıyorsanız Ege Şehir Hastanesi’nde bulunan Kulak Burun Boğaz birimine başvurarak uzman hekimlerimize danışıp, güvenli ve konforlu şekilde tedavi olabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://www.egesehirhastanesi.com.tr/kulak-burun-bogaz/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek