Birimlerimiz

Üroloji

Üroloji, idrar yollarının ve erkeklerde üreme organlarının sağlığının korunması, hastalıklarının tanısı ve tedavileriyle uğraşan bilim dalıdır. Üroloji kelimesi Fransızca kökenli bir kelime olan “urologie”den gelmektedir, Türkçe karşılığı bevliyedir.

Ege Şehir Hastanesinde ürolojik hastalıkların değişik alt gruplarına ait tüm tetkik ve tedavi işlemleri deneyimli kadromuz tarafından uygulanmaktadır. Özellikle son yıllarda giderek daha yaygın uygulama alanı bulan ve sıklıkla da prostat cerrahisi ile taş hastalıklarında olmak üzere, günümüz teknolojisinin tıbbi uygulamalara sunduğu tüm kapalı ameliyat girişimleri için gereken sistemleri mevcuttur.

Üroloji Biriminin Tedavi Alanları

Üriner Sistem Taşları (Böbrek, Mesane, Üreter, Üretra)

Böbrek ve üreter taşı hastalıklarının görülme sıklığı oldukça fazladır. Her 10 kişiden biri hayatı boyunca en az bir kez böbrek ve üreter taşı rahatsızlığıyla hastanelere başvurmaktadır. Taş, idrar yollarındaki idrardan gelen kristallerin geliştirdiği sert bir kütledir. Böbrekte oluşan taşlara böbrek taşı, böbrekte oluşup böbrekle mesane arasındaki idrar kanalına ilerleyen ve idrar akışını tıkayan taşlara üreter taşı adı verilmektedir. Böbrek ve üreter taşları genellikle kalsiyum ve oksalat minerallerinden oluşan kalsiyum oksalat taşıdır. Taş oluşumu genetik yatkınlık, yeterli sıvı alınmaması ve iklim gibi nedenlerle bağlantılıdır. Ülkemizin bulunduğu iklim kuşağında taş oluşumuna sık rastlanmaktadır. Üriner sistemi taşlarında tedaviye taşların boyutu, konumu, sayıları ve taşın içeriğine göre karar verilmektedir. Üriter sistemi taşları; ses dalgalarıyla taş kırma, üreteroskopi, açık cerrahi ve perkütan taş cerrahisi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir.

Üriner Sistem Enfeksiyonları (İdrar Yolu Enfeksiyonları)

Üriner sistem enfeksiyonları (idrar yolu enfeksiyonları) böbrek, üreterler, mesane veya idrar yolunun herhangi bir bölümünde meydana gelen enfeksiyonlardır. Vücut dışındaki bakterilerin idrar yollarına bulaşmasıyla üriner sistem enfeksiyonları gözlemlenmektedir. En sık gözlemlenen üriner sistem enfeksiyonları; mesane enfeksiyonu (sistit), idrarı taşımakla görevli tüpün iltihaplanması (üretrit), böbreklerin enfekte olmasıyla ortaya çıkan piyelonefrittir. İdrar yolları enfeksiyonlarının en belirgin semptomu idrar yaparken ağrı ve yanma hissedilmesidir. Sık idrara çıkma, idrarda kan veya koyu renk görülmesi ve kötü kokuda enfeksiyonu gösteren işaretlerdendir. İdrar yolu enfeksiyonları genellikle uzman hekim tarafından reçete edilen antibiyotiklerle tedavi edilmektedir.

Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel sorunlar kişinin sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmelerini engelleyen psikolojik, fonksiyonel, sosyal ve kültürel sorunların tamamıdır. Kadınlarda cinsel birleşmeyi tamamlayamama, ağrı, kasılma, erkeklerde sertleşme sorunları, erken veya geç boşalma ve her iki cinsiyette de görülebilen orgazm olma sorunları gibi pek çok cinsel işlev bozukluğu mevcuttur. Cinsel işlev bozukluklarında gerekli incelemeler yapılır ve sorunun kökeninin saptanmasının ardından ilgili birimlerle birlikte yürütülecek tedavi planı belirlenir. Cinsel işlev sorunlarının görülme sıklığı oldukça fazladır ve tedavi edilebilir hastalıklardır.

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma, kontrol edilemeyen ve istemsiz idrar tutamama halidir. Tıbbi adı üriner inkontinansdır. İdrar kaçırma her yaşta görülebilmekle beraber genellikle ileri yaşlarda gözlemlenmektedir. İdrar kaçırma genellikle kadınlarda gözlemlenmektedir ve sosyal ve psikolojik sorunlara neden olabilen bir hastalıktır. İdrar kaçırma genetik faktörler doğum sayısı, rahim sarkması, şişmanlık, sigara kullanımı ve menopoz gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. İdrar kaçırma cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Prostat

Prostat idrar kesesinin çıkışında bulunmakta ve idrar yolunu çevrelemektedir. Prostat salgıları spermin kadın üreme yollarında canlı kalmasını sağlamaktadır. Genellikle idrar yapmada zorlanmayla başlayan belirtilerle gözlemlenen prostat özellikle ileri yaşlarda sıklıkla gözlemlenmektedir. Prostat ilaç tedavisi, açık veya kapalı ameliyatlarla tedavi edilebilmektedir.

Sünnet

Sünnet, ameliyathane koşullarında, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman ekip tarafından yapılmalıdır. Sünnet operasyonları üroloji biriminde planlanıp uygulanmaktadır.

Ürolojik Onkoloji

Ürolojik onkoloji birimi; böbrek tümörleri, testis tümörleri, prostat kanseri ve mesane kanserleriyle ilgilenmektedir. Ürolojik kanserlerde onkoloji, üroloji ve radyoterapi birimleri multisipliner bir çalışma prensibi benimsemektedir.

Üroloji

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek