Gebelikte Trimester Dönemleri ve Annede Yaşanan Değişiklikler

YouTube kanalımıza abone olun!

Hamilelik döneminde bebeklerde hafta-hafta oluşan gelişim gibi anne adaylarının vücudunda da değişiklikler görülmektedir

I Trimester
Hormonlarınızın değişmesiyle beraber hamileliğiniz ortaya çıkmaya başladı. Göğüsleriniz hassaslaştığı bu dönemde kendinizi hasta gibi hissetmeye başlayabilirsiniz. Koku duyunuz da değiştiği için yemek ya da parfüm kokularından mideniz bulanabilir. Hamileliğinizin başladığı bu günlerde dolaşım sisteminin hızlanmasının etkisiyle sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz.Sabah bulantıları artık başlamıştır. Kendinizi yorgun,uykulu hissediyor ve her fırsatta dinlenmek istiyorsunuz. Metabolizmanız hızlandığı için bedeniniz daha sıcak olacaktır. Çünkü damarlarınız genişler ve daha fazla kan dolar. Bundan dolayı gebeliğin ilk trimesterinde dişeti kanamalarına sık rastlanmaktadır. Rahminiz 8. haftada bebeğinizin gelişimine bağlı olarak büyür ve bir portakal büyüklüğüne erişir. Bu durum, arada hissedeceğiniz karın kramplarına neden olabilir.12 haftada Mide bulantıları azalmıştır ve kendinizi daha enerjik hissediyorsunuzdur. Ama hala damarlarınızda daha fazla kan dolaştığı için normalden daha sıcaksınızdır.


II Trimester
Enerjiniz artar. Mide bulantılarınız ve sürekli tuvalete gitme ihtiyacınız biraz azalır. Rahminizin büyümesine bağlı karın kısmınız büyümüştür.Ama bu sizin hissettiğiniz kadar rahatsızlık verici büyüklükteki bir görüntü olmaz. Bu haftalar arasında yüzünüzde benekler oluşabilir. Ancak doğumdan sonra genellikle bu lekeler geçer. Doktorunuza danışarak cildinize uygun bir cilt temizleyicisi kullanabilirsiniz. 20. haftaya doğru rahminiz göbek deliğinizin seviyesine yaklaşır. Bu da karnınızın daha belirgin olmasını sağlar. Karnınızın  ortasında linea negra adı verilen kahverengi bir çizgi belirir.Bu vücudunuzdaki östrojen salgısının artmasından dolayı olur. Bu haftalarda süt kanallarının gelişmeye başlamasıyla göğüsleriniz daha da hassaslaşır. Hormonlarınız hamilelikten dolayı gerilen kaslarınızı ve bağ dokunuzu gevşetmeye devam eder. Çoğu kadınlarda bu bel ya da siyatik ağrısına neden olabilir.Genişleyen rahminiz, midenizi yukarı doğru iter. Oradaki mide kapakçığını boş yere açılıp kapanması asit salgılanmasına neden olur. Bu da midenizin ekşimesine neden olur. Karnınız ne kadar büyürse mide ekşimesi sorununuzun artma ihtimalide  de o kadar çok olur. Bu haftalarda kalbiniz daha  hızlı çalışır. Dakikada 6 litre kan pompalamaya başlar. Ayrıca unutkanlık yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi tamamen hamileliğinizde salgılanan hormonlar.


III Trimester
Gebeliğin son haftalarında karnınız, göğüsleriniz ve kalçalarınızda çatlaklar oluşmaya başlar. Bu cildinizin hassaslaşması ve vücudunuzdaki hormonsal değişikliklerden dolayı olur. Kalsiyum eksikliğinden dolayı bacaklarınızda kramplar oluşabilir. Bu yüzden bu haftalarda bol süt için, peynir ve yoğurdu daha fazla tüketmeye çalışın. Hafiff egzersizler yapmaya devam edin.  Göğüslerinizden artık kolostrum (ilk süt) gelmeye başlar. Bu ilk süt açık sarı renkte olur. Böylece vücudunuz bebeğinizi emzirmeye hazırlar. Bu haftalarda birçok hamile bacaklarında ve ayak bileklerinde şişkinlik yaşar. Bebeğiniz büyüdükçe rahminiz akciğerlerinize baskı  yapmaya başlar.Nefes alıp verirken zorlanabilirsiniz. Bu dönemde Braxton Hicks (yalancı kasılma) da görülebilir. Bu vücudunuzun kendini doğuma hazırladığını gösterir. Siz herhangi bir ağrı hissetmeseniz bile rahim ağzınız yavaş yavaş açılmaya başlamış olabilir. Bebeğiniz dünyaya gözlerini açmaya hazır. Çok kısa bir süre sonra dünyalar güzeli bebeğinizi kucağınıza almış olacaksınız!
 

Op.Dr. Aygün Akbarova

Kadın Hastalıkları ve Doğum Randevu Al Randevu Al: 0232 390 0 390