Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi

Sarı nokta gözümüzdeki makula dediğimiz bölgedir. Bu hastalık, yaşa bağlı olarak bu bölgedeki çeşitli hücrelerin ölmesiyle meydana çıkmaktadır. 

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri

Sarı nokta hastalığının belirtileri, görme azalması, cisimleri ve düz çizgileri eğik görme ve kaymalar, mesafeleri denk getirememe gibi sıralanabilir. Bu bu şikayetleri olan hastaların hızlı bir şekilde göz hekimlerine muayene olmaları önerilmektedir.

Sarı nokta hastalığı, genelde yaşa bağlı ortaya çıkar. Ailede sarı nokta hastalığı varsa genetik kökenden dolayı 50 yaş ve üzeri hastalarda yıllık takibi önermekteyiz. Bunun haricinde sebepler genelde ırksal kökenden kaynaklanır. Akdeniz çanağı İspanyol, İtalyanlar ve biz Türklerde fazla görülmektedir. 

Yaşam tarzı ve beslenme tarzı çok etkilidir. Hayvansal yağları fazla tüketen hastalarda daha sık görülmektedir. Güneşte fazla duranlardada, açık göz rengine sahip insanlarda çok rastlanmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığının Tipleri

Sarı nokta hastalığının iki tipi mevcuttur. İyi tipi diye bildiğimiz kuru tip ve birde yaş tipi olarak ikiye ayrılmaktadır. Yaş tipi olarak adlandırdığımız sarı nokta hastalığında altın standart göz içi enjeksiyonlar kullanılmaktadır. Fakat bunlar her hastada fayda vermemektedir. Başarı %80 lerdedir.

Kuru tipinde göz içine herhangi bir enjeksiyon önerilmemektedir. Bu hastalığın tedavisine bakacak olursak göz anjiyosu ve göz tomografisiyle tanısı konduktan sonra tedaviye geçilmektedir. Kuru tipte tedavi genelde desteklemedir. Çeşitli mineral ve vitaminlerle gözü desteklememiz şeklinde gider. Biz hastanemizde kuru tipte plazmaferez tedavisi uygulamaktayız. Fayda gördüğümüz bir tedavi şeklidir. 

Yaş tipte tek tedavimizi göz içi enjeksiyonlar oluşturmaktadır. Bunlar onaylı enjeksiyonlar olup hastalar genellikle bu tedaviden fayda görmektedirler.
 

Uzm.Dr. Özgür Yağız

Göz Hastalıkları Randevu Al Randevu Al: 0232 390 0 390