Saç Ekimi Sonrası Saçlar Nasıl Yıkanır?

Saç ekimi yapıldıktan sonra saçların bakımı çok önemlidir. Saç ekim operasyonunun ardından hastalar saçlarını yıkarken çok dikkatli olmalıdır. İşlem sonrasında en çok karşılaşılan durumlardan biri kabuklanma gibi şikayetlerin olmasıdır.  Bu yüzden kabuklanan bölgeyi yıkarken çok dikkatli olmanız gerekiyor.   Yapılan yıkamada saç köklerine nefes aldırmak ve saçı normal haline döndürmek amaçlanmaktadır.

Saç ekim işleminden 3-4 gün sonra doktorunuzun belirttiği günde ilk yıkama işlemini yapmalısınız. Bu işlem sırasında kabuklanan bölgeyi losyonlarla yumuşatabilir ve saç köklerine zarar vermeden saçlarınızı nazik şekilde yıkayabilirsiniz.

Saç ekiminiz yapıldıktan sonra saçlarınızın yıkama süreci hassas ve dikkatli olmanız gereken bir süreçtir.  Bariz bir yanlış yaptığınızda yeni ekilen saç kökleriniz zarar görebilir. Bu yüzden de ilk yıkamanın uzmanlar tarafından saç ekim merkezinde gerçekleştirilmesini isteyebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrasında İlk Yıkama Neden Önemlidir?

Saç ekimi sonrasında yıkama yaparken saç kökleriniz çok yenidir.  Saçlarınıza bu kökler yeni eklendiği için daha tam olarak yerleşemezler. Bu aşamada yapılacak bir yanlış ekilen yeni köklerin yerinden oynamasına ve saç derisine tutunamamasına yol açar.

Saç ekim işleminiz tamamlandıktan sonra görülen kabuklanmanın ortadan kaldırılarak saç köklerinden ayrılması ve saç köklerinin nefes alması için ilk yıkama çok önemlidir. Bu süreçte bir yanlış yapılırsa kıl köklerine zarar verebilirsiniz.  İlk yıkama süreci 30-40 gün kadar devam edecektir. Bu yüzden doktorunuzun sizi saç ekimi sonrası yıkama konusunda yönlendirmesini isteyin ve saç köklerinize zarar vermemek adına sunduğu önerilere uymaya çalışın.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama

Saç ekimi sonrası ilk yıkama için doktorunuzun belirttiği günü seçin. Saçınızın durumuna göre ekim sonrası ilk yıkama 3 veya 4. günde gerçekleşebilir. Saç ekiminden sonra saç dipleriniz kabuklandığı için ekim yapılan bölgeye bol losyon sürülmelidir.

Losyon konusunda doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz. Bu süreçte genel olarak el ve vücut için kullanılan yumuşak ve akışkan kıvama sahip losyonlar tercih edilebilir. Losyonu sürerken saçınızda yavaş hareketlerle ovalamaktan kaçınarak losyonu dökün. Saç diplerinizin komple losyonla kaplanabilmesi adına sürerken bonkör davranın.

Losyonu bol sürerseniz saç diplerinizdeki kabuklanmaları yumuşatabilirsiniz.  Losyonu uyguladıktan sonra 30 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Bu aşamada suyun tazyiksiz olmasına özen gösterin. Losyon sonrasında şampuan uygulamaya geçebilirsiniz. Saç köklerinize zarar vermek istemiyorsanız şampuanı elinizde köpürtün ve saçlarınıza yavaş hareketlerle sürün. Bir süre beklettikten sonra artık saçlarınızın ılık ve tazyiksiz suyla durulayabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası ilk yıkamada çok sıcak ya da çok soğuk su saç köklerinize zarar verebilir. Evde yıkama gerçekleştirecekseniz doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Ayrıca evde yanınızda size yardım edecek birinin olması iyi olacaktır.

İstediğiniz saçlara kavuşmak için hemen https://www.egesehirhastanesi.com.tr/sac-ekimi-merkezi/ adresine geçiş yaparak saç ekim merkezimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek