Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir Mi?

Renk körlüğü, gölgeleri ve renkleri algılama yeteneğinin bozukluğunu ifade eder. Kırmızı rengi ve yeşil rengin ayırt edilememesi en sık görülen tiptir. Fakat nadiren de olsa bazı vakalarda siyah-beyaz görme ya da tüm renklerin ayırt edilememesi durumu söz konusudur. Renk körlüğü, erkeklerde kadınlardan daha fazla görülen yaygın bir bozukluktur. Bu rahatsızlığın asıl sebebi, gözdeki retina tabakasının bazı pigmentlerinin eksik ya da hiç olmamasıdır. Birçok insan kendiliğinden renk körü olduğunu fark etmeyebilir.

Renk körlüğü, kalıtsal bir bozukluktur. Ancak görme sinirlerinde travmaya yol açabilen rahatsızlıklar, kullanılan ilaçların yan etkisi ya da sinir sistemi rahatsızlıklarına bağlı olarak da kişiler sonradan renk körü olabilir.

Renk Körlüğünün Belirtileri:

Renk körlüğünün genellikle rastlanan türü; yeşil, turuncu, sarı ve kırmızı renkleri aynı biçimde algılanmasıdır. Kişiler renkleri ancak yoğunluklarına göre ayırt edebilir. Doğuştan renk körlüğü olan kişiler zamanla bazı tonları ayırt edebilecek hale gelebilirler. Bu rahatsızlık kişileri gündelik yaşamlarında önemli derecede etkilemez fakat yine de kişiler renklerle alakalı belirli işlerde çalışamazlar. Renk körlüğünün ender rastlanan bir türünde ise hasta her şeyi siyah-beyaz görür ve bu rahatsızlıkta görüş bozukluğu ilerleyici yönelim göstermektedir.

Kısaca renk körlüğü durumundaki her belirti, kişinin görme bozukluğuna bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.

Nasıl Tespit Edilir?

Ailede renk körlüğü rahatsızlığı olan kişiler ve renk körlüğünü içeren görme problemleri yaşayan çocuklar kontrol edilmeli ve uzman kişiler tarafından tetkikler yapılmalıdır. Kişilere kapsamlı muayene sırasında renk körlüğü testi uygulanır ve bu test sonucunda renk körü olup olmadığınız anlaşılır.

Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir Mi?

Renk körlüğü bozukluğuna ve okuma zorluklarına sahip hastalara yardımcı olmak üzere geliştirilen kontakt lensler ya da gözlükler bulunmaktadır. Hekiminizin size uygun olan lens ya da gözlüğü ayırt etme işleminden sonra bu lens ya da gözlükleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu cihazlar renk körlüğünde tam olarak bir tedavi sağlamasa da kişilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırır ve renkleri ayırt etmelerine yardımcı olur. Ege Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi biriminde renk körlüğü tedavileri, donanımlı ekipmanlar ve nitelikli hekimler sayesinde başarıyla yürütülmektedir. Detaylı bilgi için https://www.egesehirhastanesi.com.tr/goz-hastaliklari-ve-cerrahisi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek