Prostat Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat, erkeklerin üreme sistemlerinde ortaya çıkan ve idrar kesesinin hemen alt kısmında oluşan erik büyüklüğünde salgı bezidir. Bu bez ortalama 20 gram ağırlığındadır. Temel görevi ise sperm taşıyan sıvıyı salgılamaktır.   Prostat sanıldığı gibi sonradan ortaya çıkan bir şey değildir. Tüm erkeklerde yer alan bir salgı bezidir.

Prostat kanseri, prostat dokusunda yer alan hücrelerin anormal bir sürece girmesiyle bölgede tümör yapılarının oluşmasıdır. Bu kanser prostat bezinin bir bölümünde ya da birden fazla kısmında da ortaya çıkabilir.

Prostat kanseri genel olarak 65 yaş üzeri erkeklerde görülmektedir. Bazı kişilerde belirtileri ortaya çıkarken bazı erkeklerde de hiçbir şekilde belirtisi yoktur. Tedavi edilmediği zaman büyür ve idrar kanalına baskı yapar. Bu durum erkeklerde idrarını yapma ile ilgili bazı şikayetler oluşturabilir. Tedavi erken dönemde yapılmadığı takdirde kanserli doku prostat dışında farklı dokulara da sıçrayarak yayılabilir.

Bu yüzden prostat kanseri sorunlarının büyümemesi adına en ufak bir belirti gördüğünüzde hemen doktorunuza görünmeli, belli bir yaştan sonra düzenli olarak muayene olmalısınız.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri genel olarak belirti vermeyen bir rahatsızlıktır. Bu problem belirti vermeden gelişmektedir. Ancak belirli bir dönem sonra ya da bazı kişilerde bazı belirtiler görülebilir. En belirgin belirtiler arasında idrar yaparken yanma hissi vardır. Bunun dışında idrar yaparken zorlanma ya da idrarda kanama problemleri de prostat kanserinin belirtileri arasında yer alır.

Semende kanama şikayeti olanlar da prostat kanseri olabilirler. İlerleyen evrelerde ise kemik ağrıları ve kırıklar ortaya çıkabilir. Belirli bir yaştan sonra düzenli kontroller çok önemlidir. Tarama testi yaptırmayan kişilerde prostat kanseri tedavisi gecikebilir.

Prostat Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Prostat kanserinde erken tanıya yönelik bir yöntem bulunmaz. Belirtiler ortaya çıkmaya başladıktan sonra ya da düzenli muayeneler sırasında varlığı anlaşılabilir. İlerleyen yaş ve genetik yatkınlık prostat kanseri için risk faktörleri arasındadır. Risk faktörlerine göre erken tanı yapabilmek için hastaya testler uygulanabilir.

Ailesinde prostat kanseri olmayanlar 50 yaşından sonra taramaya başlayabilir.  Ailesinde bu soruna yönelik bir bulgu olanlar ise çok daha erken dönemlerde taramaya başlamalıdır. Prostat kanseri tedavisinde parmakla rektal muayene, kan testi ile PSA ölçümü gibi yöntemler vardır. Bunun yanında biyopsi incelemesi de yapılabilir. Tedavi süreci tamamen hastanın durumuna göre belirlenmektedir.

Prostat Kanseri Evreleri

Prostat kanseri belirli evrelerle ortaya çıkmaktadır;

Birinci Evre: BU evrede tümör prostat içinde bulunur. Fiziki muayene ile hissedilemez.  Derecesi düşük olmaktadır.

İkinci Evre:  Bu evrede tümör prostat içine doğru ilerler. Çevreye yayılım yoktur. Muayene ve MR ile belirlenebilir.

Üçüncü Evre: Bu evrede tümör prostat bölgesinden sperm kesesi gibi bölümlere yayılabilir. Ancak vücudun diğer bölümlerine yayılma görülmez.

Dördüncü Evre: Bu evrede panser prostatın çevresindeki diğer dokulara da yayılır. Karaciğer, akciğer ve kemiklere doğru yayılım gözlenebilir.

Erken evrede prostat kanseri belirlemesi tedavi açısından önemlidir. Kontroller ve aklınıza takılanlar için https://www.egesehirhastanesi.com.tr/uroloji/ adresinden randevu oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek