Parkinson Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığı, beyin hücrelerinin aralarında haberleşmesini sağlayan dopamin üretimi gerçekleştiren hücrelerin bozulması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.  Beyinde yer alan ve dopamin üretmekle görevli hücreler hareket kontrolünü sağlar ve bir hareketin akıcı bir şekilde yapılmasından sorumludur.

Dopamin bir kimyasal maddedir. Temel görevi ise kişilerin hareketlerinin kontrol edilmesini sağlayan striyatum isimli beyin bölgelerinin birbiriyle iletişim kurmasını sağlar. Dopamin miktarı az olduğunda ve üretimi azaldığında kişide ritmik olmayan, birbiriyle uyumsuz ve akıcılığını yitiren hareketler görülmeye başlar. Bu durum Parkinson hastalığı olarak nitelendirilir.

Bir kişinin anne, baba ya da kardeşinde bu rahatsızlık öyküsü varsa görülme olasılığı daha yüksek olur. Genetik öyküsü olan kişilerde Parkinson hastalığı erken yaşlarda ortaya çıkar. Bu hastalık genel olarak 60 yaşından sonra ortaya çıkar. Hareketlerde yavaşlama, dinlenme sırasında titreme ve psikiyatrik derecede rahatsızlıklar şeklinde kendini belli eder. %5 oranında genetik sebeplere bağlı olarak 40’lı yaşlarda da görülebilir.

Parkinson Hastalığı Nedenleri

Parkinson hastalığı nedenleri arasında en yaygın sebep dopamin üretmekle görevli bölgede hücre kaybına bağlı olarak maddenin daha az üretilmesi yatar.  İnsanların zirai ilaçlara maruz kalması ya da çeşitli kimyasallar hücre kaybına yol açabilir. Ayrıca genetik faktörler de hücre kaybında etkilidir.

Hücre kaybı yaşandıktan sonra beyinde dopamin üretimi düşer. Buna bağlı olarak kişide hareket sorunları ve farklı problemler ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık kişilerde yorgunluk, depresyon, uyku sorunları, davranış bozuklukları, kilo kayıpları ve ağrı gibi şikayeteler görülür.

Bazı belirtiler atapik Parkinson ya da Parkinson plus gibi hastalıkları olabilir. Klasik bir Parkinson hastalığı tanısı koyulabilmesi için ana bulgularla birlikte kişide Levodopaya yanıtı iyi olmalıdır.

Parkinson Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Parkinson hastalığı tanısı koyulabilmesi için hastanın bir nöroloji uzmanına görünmesi gerekir. Bu süreçte uzman öncelikle fiziki muayene yapar. Fiziki muayeneyle birlikte hastanın ve ailesinin öyküsü dinlenir.

Parkinson hastalığı kesin tanısı için beyin görüntülemesi ya da kan testi zorunlu değildir. Bazı durumlarda kesin tanı için radyolojik görüntüleme doktor tarafından istenebilmektedir. Bu işlem hastalığın ayırıcı tanısı ve diğer olası sağlık sorunlarına yönelik şüpheleri ortadan kaldırmak için tercih edilir.

Parkinson Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Parkinson hastalığı tedavisi sürecinde hastanın sürekli olarak bir nöroloji uzmanı kontrolünde olması gerekir. Çünkü bu hastalık yavaş yavaş ortaya çıkar ve zaman içinde kişinin yaşam kalitesinin düşmesine yol açar.

Hastalığın belirtileri ortaya çıktığı anda bir nöroloji uzmanına görünmek tedavi başarısı için önemlidir. Erken dönemde tedavi uygulanırsa hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir. Hastalığın evresine göre farklı tedavi seçenekleri uygulanabilir. Tedavide temel amaç hastanın birine bağımlı olmadan hayatını idame ettirebilmesidir. Bunun için sinir sinyallerindeki azalma için ilaç tedavisi uygulanır. Ayrıca beyin pili de son yıllarda tercih edilen tedavi seçenekleri arasındadır. Tedavi sürecinde hastaya fizyoterapist tedavisi de eşlik eder. Konu hakkında bilgi için www.egesehirhastanesi.com.tr/noroloji/ sayfamızı veya Nöroloji birimimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek