Birimlerimiz

Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde alınan darbeler ve yaşanan travmalar nedeniyle kas ve iskelet sisteminde meydana gelen rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisi yapılmaktadır. Kas iskelet sistemi hastalıkları, travma yaralanmaları, el, omuz, dirsek, diz rahatsızlıklarının tanı ve tedavileriyle ortopedi ve travmatoloji bölümü ilgilenmektedir.

Özel Ege Şehir Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Bölümümüz; alanında yetkin ve tecrübeli hekimlerden oluşmaktadır. Hastane altyapımız her türlü ortopedik ameliyatın yapılabilmesine olanak tanıyacak düzeyde gelişmiştir. Ayrıca ortopedi ameliyatlarında kullanılan ekipman ve protezler çok önemlidir. Ekibimiz bunun bilinciyle en iyi ortamı hastalarımıza sunmaktadır.

Ortopedi Ve Travmatoloji Alt Dalları

• Artroplasti cerrahisi (eklem protezleri)
• Spor travmatolojisi
• Boy uzatma ve bacak eşitsizlikleri
• Çocuk ortopedi ve travmatolojisi
• El cerrahisi ve mikrocerrahi
• Diz cerrahisi ve artroskopik cerrahi
• Omuz ve dirsek cerrahisi
• Ortopedik onkoloji
• Ayak ve ayak bileği cerrahisi
• Kemik iltihapları tedavisi

Hastanemizde Gerçekleştirilen Bazı Operasyonlar

Omuz Kas Yırtılması Ameliyatı

Omuz çok hareketli bir eklem olması ve diğer eklemlerden farklı olarak büyük oranda kaslardan oluşması yani kemik desteğinin zayıf olması nedeniyle sakatlanmalara maruz kalabilmektedir. Omuz kaslarının kemiğe yapışma yerinden ayrılmasına omuz kas yırtılması denilmektedir. Genellikle 40 yaş üzerinde gözlemlenmektedir. Omuza ciddi yük binen sporlar ve mesleklerle uğraşan kişilerde omuz kas yırtılması daha erken yaşlarda da gözlemlenebilmektedir. Omuzda kas yırtılması ilk etapta belirti vermeyebilir veya sadece omuz hareket ettirildiğinde hafif bir ağrı gözlemlenebilir. İlerleyen zamanlarda yoğun ağrılar ve kolda güç kaybı gözlemlenmeye başlanır. Omuz kas yırtılması ameliyatında amaç ağrıyı kontrol altına alıp, omuz hareketlerini geri kazandırmak ve kas yırtılmasının büyümesini önlemektir. Ayrılan kasın kemiğe açık veya kapalı yöntemle dikilmesine omuz kas yırtılması ameliyatı denilmektedir. Ameliyatın yaklaşık 6-8 hafta sonrasında rutin hayata dönülebilir. Operasyonun verimli ve iyileşme süresinin kısa olması için kas yırtığının kronik hale gelmemiş olması gerekmektedir. Bu nedenle omuz bölgenizde ağrı ve güçsüzlük hissederseniz en kısa sürede bir uzman hekime danışmalısınız.

Diz Protezi Ameliyatı

Diz protezi ameliyatında dizde deforme olmuş, hareketi engelleyen eklem yüzeylerinin yerine onların görevini üstlenen protezler konulmaktadır. Protez, bir organın işlevini üstlenen malzemeye verilen isimdir. Diz protezi ameliyatlarında hastanın ağrısız ve hareketli bir ekleme sahip olması amaçlanmaktadır. Diz protezi ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır ve operasyon genellikle iki saat civarında sürmektedir. İleri derece kireçlenme, şiddetli ağrı ve dizde şekil bozulması nedenleriyle yapılabilen diz protezi ameliyatının ardından kişinin yaşam kalitesi yükselir ve hareket kabiliyeti artar. Hastalar genellikle 3 gün hastanede yatarak takip edildikten sonra taburcu edilir ve yaklaşık 8 hafta sonrasında rutin hayatlarına dönebilirler.

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça protezi ameliyatı kalça eklemi deforme olmuş kişilerde hasarlı eklemin özel hazırlanmış protezlerle değiştirilmesine verilen isimdir. Genellikle orta yaştan sonra uygulanmakla birlikte kalça çıkığı, ağrı, topallama gibi sorunların çözümü olabilmesi için kemik gelişimini tamamlayan tüm bireylere kalça protezi ameliyatı yapılabilmektedir. Kireçlenme, romatizmal hastalıklar, ileri yaşlarda gerçekleşen kalça kırıkları sonrasında kalça protezi ameliyatı uygulanabilmektedir. Ameliyat genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyatın 3 hafta sonrasında hastalar desteksiz yürümeye, 4 hafta sonrasındaysa hafif egzersizlere ve rutin aktivitelerine dönebilirler.

Diz Ön Çapraz Bağ Ameliyatı

Diz eklemindeki kemikleri birbirine bağlayan 4 önemli bağ bulunmaktadır. Bunlar ön çapraz, arka çapraz, iç yan ve dış yan bağlardır. Ön çapraz bağ yaralanmaları genellikle spor yaralanmaları olarak bilinmektedir. Günümüzde sporla ilgilenen kişi sayısının günden güne artış göstermesiyle ön çapraz bağ yaralanmasına da her geçen gün daha sık rastlanmaktadır. Ani dönüş, durma ve yön değiştirmeler nedeniyle diz üzerinde stres oluşması ön çapraz bağ yaralanmasına sebep olabilmektedir. Fiziksel aktivite esnasında diz içerisinden ses gelmesi, uyuşma hissi, dizde aniden şişme meydana gelmesi, aktiviteye devam edememe ön çapraz bağ yaralanmasının en belirgin semptomlarıdır. Operasyonda dizin iç tarafında kopan bağın yerine genellikle uyluk kemiğinden alınan greftler yerleştirilmektedir. Ön çapraz bağ ameliyatı yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir ve hastanede yatış süresi genellikle iki gündür.

Menisküs Ameliyatı

Diz eklemi; kıkırdak yapıdaki menisküslerle güçlendirilmiştir. Her dizde iç ve dış olmak üzere iki adet menisküs bulunmaktadır. Meniskülerin görevi diz eklemi içerisine gelen yükü dağıtmaktır. Menisküs yırtığı çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. Dizin dönmesi, burkulması, ağırlık kaldırıldığı esnada, sportif aktiviteler esnasında veya yaşlanmaya bağlı yıpranma nedeniyle menisküs yırtığı gözlemlenebilmektedir. Diz içerisinden ses gelmesi, dizde şişme ve sertlik, dizi tam bükememek menisküs yırtığının belirtilerindendir. Menisküs ameliyatlarında, menisküs yırtığı dikilebilir veya yırtık kısım çıkarılabilir. Genellikle ameliyattan 1-2 hafta sonra kişiler rutin hayatlarına dönebilirler.

Ortopedi ve Travmatoloji

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek