Orta Kulak İltihabı Nedir, Neden Olur?

Orta kulak iltihabı, kulak zarının arka kısmında yer alan ve içerisinde seslerin duyulmasını sağlayan orta kulak bölgesinde ortaya gelen iltihaplardır. Genel olarak çocuklar bu hastalığa daha yüksek olasılıkla yakalanmaktadır.  Bu rahatsızlığın iyileşme süreci hafif seyrettiğinde kolaydır. Vakaların önemli bir bölümünde süreci takip etmek ve iltihaba bağlı ağrıları kontrol altına almak vardır.

Orta kulak iltihaplarında genel olarak enfeksiyonun temizlenmesi adına antibiyotik tedavisi uygulanır. Bazı kişilerde orta kulak iltihabı yatkınlığı daha fazladır. Bu kişiler birden fazla iltihap şikayeti yaşayabilirler.  Bu rahatsızlık müdahale edilmediğinde işitme sorunları ya da farklı ciddi komplikasyonlar gelişmesine yol açabilir. Duruma hemen müdahale etmek önemlidir.

Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Orta kulak iltihabının temel nedeni orta kulak bölgesinde var olan bakteri ya da virüs olmaktadır. Enfeksiyon kendini soğuk algınlığı, grip, alerji ve ateş gibi gösterebilmektedir. Enfeksiyona bağlı olarak burun kanalları, boğaz ve östaki tüpleri tıkanabilir.

Orta kulak iltihabının sebebi farklı durumlar da olabilir. Bu sorun bakteriyel ya da viral enfeksiyon dışında sıvı birikimine veya şişmeye bağlı olarak da görülebilir.  Orta kulak iltihabı iyileştikten sonra bölgede sıvı birikimi devam ederse tekrar ortaya çıkabilir.

Rahatsızlığın ortaya çıkma sebeplerinden biri östaki tüplerindeki işlev bozuklukları ya da enfeksiyona bağlı olmayan tıkanmalardan da olabilir. 6-12 yaş arasında bulunan çocuklarda östaki borusunun boyutu ve şekline bağlı olarak orta kulak iltihabına karşı hassaslık söz konusu olabilir. Ayrıca bağışıklık sistemleri bu dönemde gelişmeyi sürdürdüğü için hassasiyet fazladır.

Doğuştan damak yarığı olan kişilerde östaki borusunun akması zor olabildiği için orta kulak iltihabı gelişebilir. Sonbahar ve kış aylarında mevsimsel alerjiye bağlı polen sayısı yükseldiği için orta kulak iltihabı riski de yükselir.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Orta kulak iltihabı belirtileri hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Çocuklarda uzanırken kulak ağrısı, 38 derece üzeri ateş, baş ağrısı, kulağı çekiştirme, denge kaybı, normalden fazla ağlama gibi sorunlar görülebilir.  Ayrıca çocuklarda ses duyma, yanıt verme ve uykuda problemler de yaşanabilir.

Yetişkinlerde orta kulak iltihabı belirtileri kulak ağrısı, kulaktan sıvı akımı ve işitme kayıpları olabilir.  Orta kulak iltihabı belirtileri bir günden uzun sürüyorsa, 6 aydan küçük çocuklarda varsa ya da şiddetli kulak ağrısı varsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Orta Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Olur?

Orta kulak iltihabı tedavisinde antibiyotik tedavisi tercih edilebilir. Ancak çocuklarda doktorlar antibiyotik tedavisi konusunda hassas olabilmektedir. Genel olarak tedavi sürecinde iltihaba bağlı ağrıyı azaltarak tedavi yürütülür. Genellikle anestezik damlaları ağrıyı hafifletmede kullanılabilir.

Sıvı birikimine karşı orta kulak iltihabı sorunlarında ise daha fazla sıvı birikimini önlemek adına timpanostomi tüpü yerleştirilebilir.  Kulak zarındaki delik veya yırtığa bağlı bir kronik enfeksiyon varsa tedavi süreci daha zorlu olacaktır.

Detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilir veya https://www.egesehirhastanesi.com.tr/kulak-burun-bogaz/ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek