Merkezlerimiz

Onkoloji Merkezi

Kanser, vücudun herhangi organ ya da dokusundaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde uygulanan tedavi yöntemleriyle yaygın kanının aksine kanser tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kanser hastalarının pek çoğu doğru ve disiplinli uygulanan bir tedavinin ardından rutin hayatlarına devam edebilmektedir. Kanser tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir. Tıbbi onkoloji, cerrahi onkoloji ve radyoloji, nükleer tıp, patoloji birimleri kanser tedavisinde rol oynayan birimlerdir.

Ege Şehir Hastanesi Onkoloji bölümümüzde, kanser tanısı almış olan hastaların tedavi planları ve takipleri uzman ekibimiz tarafından titizlikle yürütülmektedir. Tedavi ve izlem süreçlerinde hastalar bireysel olarak değerlendirilmektedir. Hastanın tümör evresi, çeşidi ve genetik özellikleri incelenerek kişiye özel bireyselleştirilmiş tedavi modeli belirlenmektedir. Ayrıca kanser hastalarımızda bulantı, kusma, ağrı vb semptomların medikal tedavileri ve palyatif destek tedavileri uygulanmaktadır.

Kanser Nedir?

Vücudumuzdaki hücreler bölünebilme yeteneğine sahiptir fakat her hücrenin belli bir bölünebilme sayısı vardır, sonsuz bölünemezler. Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi için hücrelerin büyümesi, bölünmesi ve daha çok hücre üretmesi gerekmektedir. Bilincini kaybetmiş kanser hücreleri, kontrolsüz bölünmeye başlayıp çoğalırlar ve kitle, tümör oluşumuna sebep olurlar. Tümörler iyi huylu veya kötü huylu olabilirler, iyi huylu tümörler kanser değildir. Kanser hücreleri oluşturdukları tümörden ayrılıp, kan ve lenf sistemini kullanarak vücudun farklı yerlerine gidebilirler buna metastaz adı verilmektedir. Yayılım potansiyelleri, tedaviye yanıt verme şekilleri vücutta bulundukları konum olarak farklı özelliklere sahip olan kanserin tedavisinde tüm etmenler göz önünde bulundurulmaktadır. Kanserin başladığı noktadan ne kadar yayılım gösterdiğini belirten imlece kanser evresi denilmektedir. Her kanser tanısının ardından gerekli testler yapılarak kanserin türü ve evresi belirlenmektedir. 4. evre en yüksek evredir.

Nedeni açıklanamayan yüksek ateş, uzun süren halsizlik hissi, vücudun bir bölgesinde, kemiklerde hissedilen nedensiz ağrılar, vücutta hissedilen kitle oluşumu, olağan dışı kanamalar, ciltte ve benlerde değişiklik kanserin belirtisi olabilmektedir. Uzun süreli kabızlık, ishal, idrar yaparken sancı, idrarda kan görülmesi ve inatçı ve uzun süreli öksürükte kanserin yaygın rastlanan belirtilerindendir. Kanser tedavisinde başarılı olmanın en önemli unsurlarından biri erken tanıdır. Bahsedilen belirtilerden bir veya bir kaçına sahipseniz en kısa sürede bir uzmana başvurmalısınız.

Tedavi Süreci

Onkolojik Tanı

Başarılı bir tedavi süreci için öncelikle Nükleer Tıp, Radyoloji, Patoloji ve Biyokimya birimlerinde tetkikler yapılması gerekmektedir. Onkolojik Tanı sürecinde kanserin türü ve evresi belirlenmektedir. Elde edilen sonuçlar ışığında tedavi planlaması yapılmaktadır.

Medikal Onkoloji

Medikal onkoloji (Tıbbi onkoloji) kanserli hastaların tedavisi, kanserden korunma ve erken tanı alanlarında çalışan bilim dalıdır. Medikal onkoloji ayrı bir uzmanlık dalıdır. Onkoloji alanında uzmanlaşmış iç hastalıkları uzmanları (Medikal Onkolog) tarafından yürütülmektedir.

Medikal onkoloji biriminin uyguladığı başlıca tedaviler;

Kemoterapi:

Yapılarında meydana gelen değişimler nedeniyle kontrolsüz şekilde büyüyen kanser hücrelerinin ilaçla tedavi edilmesine verilen isimdir. Tümörün yayılımını durdurmak ve yavaşlatmak, tümörü yok etmek ve tümörün neden olduğu belirtileri yok etmek için kemoterapi uygulanabilmektedir. Seçilen ilaçlar, uygulama sıklığı ve dozu hastanın genel sağlık durumu, tümörün cinsi ve evresi, göz önünde bulundurularak uzman hekim tarafından belirlenmektedir.

Hormonoterapi:

Genellikle prostat ve meme kanserinin tedavi süresince uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hormonoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlar hormonun yapımını engeller yani bir anti hormon tedavisidir.

Akıllı İlaçlar:

Hücrelerin anormal hale dönüşen işlevlerini bloke etmek amacıyla üretilen, hedefe yönelik ilaçlardır. Akıllı ilaçlar direkt olarak kanser hücresini hedef almaktadır. Akıllı ilaçlar günümüzde hemen hemen her kanser türünde uygulanabilmektedir ve başarı oranı oldukça yüksektir.

İmmünoterapi:

Bağışıklık sisteminin kanser hücreleri ile savaşmasını sağlayan radyoterapi ve kemoterapiye ek olarak uygulanan bir tedavi türüdür. Bağışıklık (immün) sisteminde kanser hücreleriyle savaşan hücreler mevcuttur. Bağışıklık hücreleri kanser hücrelerini tanıyınca harekete geçip kanserli hücreyi yok eder.
Palyatif Bakım: Tedavi etmeye yönelik olmayan sadece belirtilerin azaltılmasına yönelik uygulanan tedavidir. Hastanın rutin tedavisi devam ederken palyatif destek ünitelerinde uygulanan işlemlerle hastanın yaşam kalitesini yükseltmek amaçlanmaktadır.

Onkolojik Cerrahi

Onkolojik Cerrahi, kanserin teşhisi, kanserin evresinin tespiti ve tedavisi için cerrahiyi kullanmaya odaklanan bir alandır. Kanserli dokunun vücuttan cerrahi yöntemlerle çıkarılması, ağrıyı kontrol etme ve kansere bağlı semptomları ve yan etkileri yönetmeye yardımcı olmak için ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.

Radyasyon Onkolojisi

Yüksek enerjili radyasyon kullanılarak kanser hücrelerini öldürmek yani tümörü yok etmek amacıyla uygulanmaktadır.

 

Onkoloji Danışma ve Randevu Hattı: 0 536 284 01 11

Onkoloji Merkezi

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek