Merkezlerimiz

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi

Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi)

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından obezite, Vücut Kitle İndeksi’ne (VKİ) göre belirlenmektedir. Vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olup, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) vücut ağırlığının, “kilogram” cinsinden değerinin, boyun “metre cinsinden” değerinin “karesine” bölünmesiyle elde edilen sayıdır.

Ağırlık kategorisi: VKİ
Zayıf: <18,5
Normal: 18,5 -24,9
Kilolu: 25-29,9
Obez: > 30

1. derece: 30-34,9
2. derece: 34-39,9
3. derece: ( morbid obez ) >40

Dünyada ve ülkemizde obezite hastalarının sayısı günden güne artmaktadır. Obeziteye bağlı olarak gelişen uyku apnesi, kalp damar hastalıkları, eklem rahatsızlıkları vb. sağlık sorunları göz önünde bulundurulduğunda obezite cerrahisi seçeneğine başvuran hasta sayısında günden güne artış gözlemlenmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda; Vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan veya vücut kitle indeksi 35 – 40 arasında olup obeziteye bağlı olarak gelişen diyabet, hipertansiyon, KOAH gibi hastalıklara sahip olan kişiler obezite cerrahisi adayı olarak kabul edilmektedir.

Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi) Nedir?

Obezite cerrahisi literatürdeki adıyla bariatrik cerrahi; obezite hastalarının kilo vermelerine yardımcı olmak amacıyla sindirim sistemlerine cerrahi girişimde bulunulmasıdır. Obezite cerrahisi sonrasında hastaların kilo verme hızları yüksek, günlük rutin aktivitelerine dönme süreleri kısadır. Obezite cerrahisi operasyonundan sonra beslenme ve egzersiz alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerle, obezite hastalarının yaşam kalitelerinde ve obeziteye eşlik eden hastalıklarda ciddi oranda iyileşme görülmektedir.

En sık Uygulanan Obezite Cerrahisi ve Ameliyatsız Obezite Tedavisi Yöntemleri

Obezite tedavisi için uygulanmakta olan farklı yöntemler mevcuttur. Hangi operasyonun uygulanacağı hastanın mevcut sağlık durumu, hastanın isteği ve uzman değerlendirmesi ve yönlendirmesiyle belirlenmektedir. Operasyonun başarıya ulaşabilmesi için en önemli faktörlerden biri hasta için doğru operasyon yönteminin bulunması ve uygulanmasıdır. Doğru yöntem uygulanmadığında istenilen sonuçlar elde edilemeyebilir. İstenilen sonuçların alınamadığı durumlarda yaygın kanının aksine ikinci bir obezite cerrahisi operasyonu olasılığı mevcuttur. Hastanın diyet ve egzersiz planına sadık kalmamasına bağlı olarak hedeflenen vücut kitle endeksine ulaşılamaması durumunda da ikinci bir operasyon planlanabilir, aynı operasyon tekrar uygulanabilir veya uygulanan işlem farklı bir operasyona çevrilebilir.

En sık uygulanan yöntemlerden bazıları;

Tüp mide ameliyatı ( Sleeve Gastrektomi)

Mide hacminin %75’inin cerrahi işlemle azaltılması uygulamasıdır. Tüp mide ameliyatı sonrasında mide muz görünümüne dönüşmektedir. Ameliyat ile birlikte midenin beyne gönderdiği açlık uyarısını sağlayan Ghrellin hormonu bölümü de alınır. Böylelikle hastalar mekanik olarak tok hissederler ayrıca midenin hacminin küçülmesi ile daha az gıda alımıyla tokluk hissi sağlanmış olur.

Gastrik Bypass

Bypass terimi ingilizceden türkçe pas etmek, kısa yoldan geçmek olarak ifade edilmektedir. Gastrik bypass ameliyatı, bağırsaklardan gıda emilimini azaltan önemli bir ameliyattır. Midenin büyük bir kısmının kısa yoldan geçildiği Gastrik Bypass ameliyatında gıdalar midenin büyük bir kısmını görmeden bağırsaklara geçerler.

Mide Balonu

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biri olan mide balonu uygulaması, 10 dakikada gerçekleştirilen, sedasyon (uyku) anestezisi altından yapılan, mideye endoskopik bir balonun yerleştirilmesi esasına dayanır. İşlem sırasında yerleştirilen balon, içeride su ya da hava ile şişirilir. Şişen balon mide hacminin belirli bir bölümünü kaplayarak tokluk hissi yaratır. İşlem uygulandıktan 6 ay ya da 1 yıl sonra balonun çıkarılması için mutlaka 2. endoskopi yapılması gerekmektedir.

Mide Dolgusu

Endoskopi yolu ile yapılan Mide dolgusu uygulamasında, hasta 10-15 dakika uyku altında tutularak midesine dolgu uygulanmaktadır. Uygulama ile mide tokluk süreci artmakta, mideye giren gıdaların duodenum yani on iki parmak bağırsağına geçiş süresi uzamaktadır.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Öncelikle obezite cerrahisi operasyonlarının estetik ve keyfi uygulamalar değil gereklilik arz ettiği durumlarda uygulanan operasyonlar olduğu unutulmamalıdır. Hastaların obezite cerrahisine uygun olup olmadığının belirlenmesi için bazı faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Hormonal herhangi bir rahatsızlığı olmadığı halde ortalama beş yıl süresince obezite hastası olan, diğer tedavi seçeneklerini denemiş ve başarılı olamamış kişilerde obezite cerrahisi uygulanabilmektedir. Cerrahi yöntemlerin uygulanabilmesi için öncelikle gerekli tetkik ve incelemelerin yapılması gerekmektedir. Doktorun tetkik sonuçlarını incelemesinin ardından hastanın cerrahi müdahale için uygun olup olmadığına ve hangi cerrahi operasyonun uygulanacağına karar verilmektedir. Obezite cerrahisinin uygulanabilmesi için hasta ergenlik dönemini aşmış ve çok ileri yaşlara gelmemiş olmalıdır. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı bulunmamalıdır. Operasyonun ardından bir yıl süresince gebelik planlaması bulunmamalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası

Obezite cerrahisi gün geçtikçe daha çok başvurulan bir yöntem haline gelmektedir. Son yıllarda uygulanan yeni tekniklerle operasyona bağlı komplikasyonlar gün geçtikçe azalmakta ve operasyon sonrası hastanın rutin hayatına dönme süresi azalmaktadır. Obezite hastaları ameliyat sonrasında uzmanların önerdikleri diyet ve egzersiz programına sadık kalarak ortalama 6 ay içinde fazla kilolarının yüzde 40’ını, 2 yıl içerinde de yüzde 75-90’lık kısmını verebilmektedir.

Obezite cerrahisinin mutlaka egzersiz ve iyi düzenlenmiş bir beslenme planıyla desteklenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Operasyonun ardından eski hayat tarzına devam edilmesi halinde tekrar kilo alınması veya hedeflenen kiloya ulaşılamaması mümkündür. Bu nedenle operasyon öncesi ve sonrasında hasta ve doktor iyi bir ekip çalışması yürütmelidir. Bazı ameliyatların ardından sürekli veya belirlenen dönemlerde vitamin takviyeleri alınması gerekebilmektedir bu nedenle doktorunuzun önerdiği kontrol takvimine sadık kalmanız çok önemlidir.

Obeziteye bağlı gelişen hastalıkların doğurduğu riskin obezite cerrahisi operasyonlarından yüksek olduğunu unutmayın ve obeziteyle savaşmayı ertelemeyin. Obeziteye karşı harekete geçmek için sizleri ön görüşmeye davet ediyoruz.

Özel Ege Şehir Hastanesi olarak, hastanemizde daha önce onlarca obezite cerrahisi ve obezite tedavisine danışmanlık etmiş Diyetisyenler hizmet vermektedir.

Obezite Cerrahisi Fiyatları 2020

İlgili yasal mevzuatlar gereğince internet ortamında Obezite Cerrahisi Fiyatları 2020 yılına ait ücret bilgisi paylaşılamamaktadır. Dilerseniz 0 232 390 0 390 numaralı telefondan arayarak ya da Whatsapp hattımızla iletişime geçerek ücretsiz ön görüşme randevusu oluşturabilirsiniz. Obezite tedavilerinde hastalarımız SGK kapsamında işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek