Birimlerimiz

Nöroloji

Sinir sistemi, beyin ve kas sistemi yapısını, hastalıklarını ve fizyolojisini inceleyen bilim dalına nöroloji adı verilmektedir. Nöroloji kelimesi sinir anlamına gelen ‘nöron’ ve çalışma anlamına gelen ‘logia’ kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Nöroloji bilim dalı genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresini incelemektedir.

Nöroloji sinir sisteminin anatomik ve fizyolojik özellikleri ile çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bozukluklarını ve klinik sendromlarını inceler. Günümüzdeki bilimsel gelişmeler, doğal olarak nörolojiye de yansımış ve nörolojinin alt bölümleri ortaya çıkmıştır. Ege Şehir Hastanesi nöroloji bölümünde, çeşitli nörolojik hastalıkların tanı ve tedavileri son teknolojiye uygun sistemimiz ve uzman ekibimizle en iyi şekilde yapılabilmektedir.

Nöroloji Biriminin İlgilendiği Hastalıklardan Bazıları

Multip Skleroz

Multipl Skleroz (MS) beyin ve omuriliğin oluşturduğu merkezi sinir sisteminin etkilendiği nörolojik bir hastalıktır. Genellikle genç erişkin yaş grubunda görülmektedir. MS hastalığı kaslarda güçsüzlük, dengesizlik, konuşma ve görme bozuklukları, kısmi felç gibi belirtilerle ortaya çıkabilmektedir.

ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı

ALS hastalığı; beyin ve omurilikte bulunan ve kasların hareket etmesini sağlayan sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan, kaslarda güçsüzlükle saptanan nörolojik bir hastalıktır. İlk belirti olarak bir kol veya bacakta güçsüzlük gözlemlenmektedir. Konuşma, yutma güçlüğü, kaslarda seyirme ve ağrıda sık rastlanan belirtilerdendir.

Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı, beyinde hareketlerin kontrolünden sorumlu olan dopamini üreten beyin hücrelerinin bozulması sonucu ortaya çıkar. Dopamin üretiminin yetersiz kalması Parkinson hastalığına neden olur. Ritmik olmayan, uyumsuz, titrek hareketler Parkinson hastalığının ilk belirtilerindendir. Hareketlerde yavaşlama, titreme de sık gözlemlenen belirtilerdendir. Hastalık öncelikle vücudun bir yarısında gözlemlenir yıllar içerisinde diğer tarafa geçer.

Epilepsi

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen epilepsi; beynin bir bölgesindeki hücrelerin anormal elektrik sinyali yollamasıyla ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Epilepsi nöbetler halinde olan bir hastalıktır, nöbette olmadığında hasta sağlıklı bir şekilde rutin hayatına devam edebilmektedir. Epilepsi nöbetleri beynin hangi bölgesinde gerçekleştiğine göre farklı belirtilere sahip olabilmektedir. Genellikle vücutta ani kasılmalar, şuur kaybı, kol, bacak ve baş bölgesinde ritmik sallantılar, sabit bir noktaya bakmak gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Baş Dönmeleri (Vertigolar)

Baş dönmesi ve dengesizlik nörolojik, psikiyatrik hastalıklar ve iç kulak hastalıkları gibi pek çok farklı nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. En sık gözlemlenen nedense iç kulakta bulunan denge kristallerinin yarım daire kanalına kaçması nedeniyle ortaya çıkan Vertigo (baş dönmesi)’dir. Vertigo sersemlik ve denge kaybı hissi olarak tanımlanmaktadır.

Baş Ağrıları

Baş ağrıları 14 ana grup ve yüzlerce alt grup olarak sınıflandırılmışlardır. Doğrudan baş ağrısı tablosuyla ortaya çıkan, başka bir hastalıkla ilişkisi olmayan baş ağrıları primer baş ağrılarıdır. Bunlar migren, gerilim tipi ve küme baş ağrılarıdır. Sekonder baş ağrıları ise yüzde 10 oranında görülen, nedeni belli bir hastalığa bağlı olarak, beyin damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, beyin tümörleri, göz hastalıkları, sinüzit, menenjit gibi hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkan baş ağrılarıdır.

Felç (İnme)

İnme, basitçe beynin damarsal sebeplerle bir kısım işlevini kaybetmesi olarak tanımlanmaktadır. Beyne giden, oksijen bakımından zengin olan kan akışının yavaşlaması ya da tamamen durmasıyla oluşur. Vücudun tek tarafında gelişen güç kaybı, ani görme problemleri, anlamsız kelimeler çıkarma, hiç konuşamama, algı bozukluğu ve kafa karışıklığı inmenin en sık gözlemlenen belirtilerindendir.

Boyun, Bel Ağrıları ve Fıtıkları

Vücuda ait herhangi bir organ veya yapının normal bulunması gereken anatomik sınırlarının dışına taşması fıtık olarak adlandırılmaktadır. Boyun, bel ağrıları ve fıtıklarının tedavisi nöroloji, ortopedi, travmatoloji ve fizyoterapi uzmanlık dallarıyla birlikte yürütülmektedir.

Çocuk Felci (Poliomyelit) Hastalığı

Çocuk Felci (Poliomyelit) hastalığı, genellikle 15 yaşından küçük çocuklarda görülen virüs yoluyla bulaşan, bacaklarda ve kollarda felce neden olan bir hastalıktır. Hastalık sindirim sistemi yoluyla bulaşmaktadır. Genel olarak hafif ateş, kas ağrıları, baş ağrısı, bulantı, kusma, ense ve sırtta sertlik gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Alzheimer

Alzheimer; beyin hücrelerinin zamanla ölümüne bağlı olarak hafıza kaybı, bunama (demans) ve genel anlamda bilişsel fonksiyonların azalması şeklinde gelişen hastalığa verilen isimdir. Bilinç bulanıklığı, çevreye karşı şüphecilik, yer ve yön konusunda yaşanan karışıklıklar, rutin aktivitelerde yaşanan zorlanmalar, kaygı ve depresyon hali en sık gözlemlenen belirtilerdir.

Nöroloji

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek