Mide Botoksu Nedir? Bilinmesi Gerekenler!

YouTube kanalımıza abone olun!

Mide botoksu nedir?
Bu yöntem mideye Botilinum toksininin (botoks) endoskopik olarak midenin belirli bölgelerine enjekte edilmesi esasına dayanır. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması engellenir, mide boşalma süresi uzar ve kişide iştah kaybı oluşur. Tüm bunların sonucunda ise kilo verilmesi sağlanmış olur.

Doç.Dr. Bünyamin Özoğul ile Mide Botoksu
Ön Görüşme ve Ücretsiz Muayene için
0232 390 0 390

Mide botoksu kimler için uygundur?
Mide botoksu uygulaması cerrahi bir işlem değildir. Bu yüzden belli kriterler çerçevesinde herkese uygulanablir.

  • Mide botoksu uygulanacak hastaların vücut kitle indeksi 40’ın altında olmalıdır. Yani vücut kitle indeksi 27-35 arası olan 10-20 kilo fazlalığı olan diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen bireylerde uygulanır. Dolayısıyla fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur.
  • Diyet ve sporla gerektiği gibi kilo veremeyenler için uygun bir yöntemdir.

Beden kitle indeksimizi öğrenmek için, boyumuzu kendisiyle çarpıp çıkan sonucu kilomuza bölüyoruz.

Mide botoksunun yan etkileri var mıdır?
Botoks çok uzun süredir tıp dünyasında kullanılmaktadır ve bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Mide botoks uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir mide botoksu zararı bulunmamaktadır.

-Ameliyatsız
-Ağrısız
-Açlık çekmeden

  Kilo verin

Mide botoksu kilo verdirir mi?
Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur.
Bununla birlikte uygulanan botoksun etkisi ile diyet programı ve sporla birlikte mevcut kilonun %15-20'sini vermek mümkündür. Hedeflenen ilk ay 8-10 kilo vermektir.

Mide botoksu işlemi ne kadar sürer, hastanede yatmak gerekli midiri?

  • Mide botoksu, endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. İşlem ortalama 20 dakika sürer ve işlem esnasında hasta anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değildir. İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterlidir.
  • Mide botoksu uygulaması sonrası yaklaşık 3 gün içerisinde iştah da azalma ve iştah kontrolünde kontrol sağlanır.

Mide Botoksu Sonrası, 
İlk Bir Ay Diyetisyen Kontrolü Ücretsizdir.

Mide botoksu midede kalıcı hasar oluşturur mu?
Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle tecrübeli hekimler tarafından uygulandığında kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.

Mide botoksunun etkisi ne zaman başlar?
Mide botoksu uygulandıktan 2-3 gün içinde acıkma hissi azalır. 2 haftadan sonra kilo verme görülmeye başlanır. Hedeflenen 10-20 kilo verilir.

Mide botoks işlemi sadece midenin düz kaslarına yönelik uygulanmaktadır, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bağırsak tembelliğini artırıcı bir etki yapmamaktadır. Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak diyette, (bu durumu diyetisyeninize belirtiniz),bağırsakların çalışmasına yönelik gıdaların diyete eklenmesiyle bağırsak tembelliğinde düzelme de görülebilir.

Mide botoksu uygulamasından beklenti nedir?
Hastaların toplam ağırlığının %15-20 kadarını 3-6 aylık süre içinde vermesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mide Botoksunda
Ön Görüşmeye Diyetisyenlerimiz de katılmaktadır.

Mide botoksu işlemi sonrasında diyetisyen takibi ücretsizdir.

Uzman Diyetisyen Şüheda Bengisu Rodop Mide Botoksu ve sonrasındaki diyet süreci hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyor. Detaylar videoda...

Doç.Dr. Bünyamin Özoğul

Genel Cerrahi Randevu Al Randevu Al: 0232 390 0 390