Obezite tüm dünyanın savaşmak zorunda olduğu bir durum haline geldi. Yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik gibi nedenler kontrol altına alınmayan kilo artışlarının meydana gelmesine neden oldu. Kilo problemi yaşayan kişiler genelde çözümü obezite cerrahisi ile çözmek istiyor. Ancak fazla kilosu olan her insan obezite ameliyatlarından faydalanamıyor. Vücut Kitle Endeksi 25 ve üzeri olan kişiler, obezite ameliyatını kaldıramayacak ya da ameliyat olmak istemeyen kişilere, obezite ameliyatı öncesinde belirli oranda kilo vermek isteyen kişilere uygulanan işleme mide balonu denilmektedir.

Mide Balonu Zayıflatır Mı?

Mide balonu; uzman hekimlerin endoskopi işlemi ile mide içerisine yerleştirmiş oldukları slikon bir balondur aslında.  Miden içerisinde belirli bir hacim kapladığından dolayı kilo problemi olan kişiler gün içerisinde daha az yiyecek tüketmektedir. Kısa süre içerisinde ideal kiloya ulaşılmasını hedefleyen mide balonu, bu zaman kadar birçok kişinin zayıflamasına öncülük etmiştir. Mide balonu sayesinde gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin besin değerlerinin yüksek, kalori değerlerini düşük oranlar olmalarını sağlıyoruz. Silikon balonun mide içerisinde maksimum bulunacağı süre 6 ile 12 ay ile sınırlıdır. Bu süre bir kişinin sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı edinmesi için oldukça yeterli bir süredir.

Mide balonu ameliyatı zayıflamaya büyük oranda etki etmektedir. Obezite ameliyatlarını nazaran basit bir işlem olup hiçbir risk barındırmamaktadır. Zamanında mide kelepçesi, mide bandı gibi işlemlerin yerine günümüzde mide balonunun tercih edildiğini görüyoruz.

Mide Balonu Kimlere Takılır?

Mide balonu ameliyatı vücut kitle endeksi 25 ile 30, 30 ile 35 arasında yer alan kişler için uygundur. Ancak bazı durumlarda vücut kitle endeksi 35 ile 40 arasında olup metabolik rahatsızlık riski taşıyan kişiler ve mide ameliyatını kaldıramayacak kişiler için de bu işlem uygulanır. Hatta çoğu zaman obezite ameliyatına zemin oluşturmak için de hastaya öncesinde mide balonu takılır.

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Mide balonu fiyatı hakkında bilgi vermeden önce bu operasyonun sonucunda ne kadar kilo vereceğiniz ile ilgili olan kısma geçmek istiyoruz. Kilo verme durumu daha çok kişinin mevcut kilosu, cinsiyeti, metabolizma hızı, yaşı, metabolik veya hormonal rahatsızlıkları olup olmadığı, operasyon sonucunda verilecek diyete uyup uymadığı, gün içerisinde fiziksel aktivite yapıp yapamayacağına göre değişiklik göstermektedir. Ancak bir ortalama verecek olursak; mide balonu kişinin %20 ile %30 oranında kilo kaybı yaşamasını sağlar. Operasyon sonucunda verilecek diyet ve fiziksel aktivite ile bu oran yükseltmek tamamen hastanın elindedir.

Mide Balonuna Uygun Olmayan Kişiler

Mide Balonu İzmir bölgesinde oldukça araştırılan bir konu haline gelmiştir. Kilo problemi olan kişiler için mide balonunun hangi gruptaki kişilere uygun olmadığı hakkında da bilgi vermek istiyoruz. Madde bağımlısı, alkolik, mental bozukluk daha önce majör laparoskopik ameliyatı geçirmiş, antikoagülan ve sistemik kortikosteroit kullanan, enfeksiyöz bağırsak hastalığı, özofajitis , gastro intestinal ben ülseri bulunan şişmanlara mide balonu uygun değildir. Özellikle gastrit ve reflü şikâyeti bulunan hastalara kesinlikle mide balonu uygulanmayacağını söyleyebiliriz. Aynı zamanda hamilelik ya da hamilelik şüphesi olan kadınlara emziren annelere de mide balonu uygulanmamaktadır.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi mide Balonu İzmir bölgesinde oldukça araştırılan bir konu haline gelmiştir. Kilo problemi olup mide ameliyatı olmak istemeyen kişiler az da olsa mide balonu sayesinde kilo vermek istiyor. Ortalama olarak 10 dakika içerisinde takılan mide balonu yine ufak bir operasyon ile çıkarılmaktadır. Hasta anestezi aldıktan sonra endoskopi ile önce balon söndürülür akabinde ise ağızdan çıkartılır. Balonun çıkartılması da yine 10 dakika kadar sürmektedir. Mide balonu alındıktan sonra kişinin kendini koruması, edindiği yeni beslenme tarzını yürütmesi oldukça önemlidir.

Whatsapp Destek