Anneliğin, doğurganlığın ve dişiliğin sembolü olan meme kadınların sosyal kimliklerinde dahi yeri olan, önemsenen bir organdır. Birçok kişi memenin sadece fiziksel görünümde söz payı olduğunu düşünür. Ancak; meme, emzirme gibi oldukça kutsal göreve sahip olan bir organdır. Her kadının sahip olduğu meme birbirinden farklıdır. Dünya üzerinde birbirinden farklı boyutlarda, birbirinden farklı şekillere sahip meme türleri olduğunu görüyoruz. Sahip olduğu memenin görüntüsünden memnun olmayan kadınlar estetik operasyonlar ile istedikleri görünüme kavuşabiliyorlar. Göğüs büyütme operasyonları kadar son zamanlarda meme küçültme operasyonlarının da yaygın olarak yapıldığını söyleyebiliriz.

Meme Büyümesinin Nedenleri

Meme ameliyatları içerisinde meme küçültme operasyonu olduk ayrı bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Birçok kişi sadece psikolojik nedenden ötürü göğüs küçültme ameliyatı yapıldığını düşünür. Oysa fizyolojik nedenlerden ötürü de göğüs küçültme ameliyatı yapılır. Aşırı büyük memeler kadınlarda sırt, bel, boyun ağrısı ve duruş bozukluğu meydana getirir. Aynı zamanda terleme sonrası görülen cilt sorunları fizyolojik olarak kadınları büyük oranda etkilemektedir.

Büyük memeye sahip olmak genellikle genetik bir durumdur. Bazı ailelerin kadınları genetik olarak hep büyük memeye sahip olurlar. Ancak bazı durumlarda kilo artışı ile meme büyümesinin de meydana geldiği görülmektedir. Bazen emzirme ve doğum memelerde büyüme ve sarkmalara neden olabilir. Son olarak ise kullanılan bazı ilaçlar ve hormonal bozukluklar meme büyümesine neden olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı genelde aşırı büyük memeye sahip kadınların tercih ettiği estetik operasyondur. Büyük memeleri beraberinde getirdiği fizyolojik bazı olaylar memelerde küçültmeye gidilmesine neden olmaktadır. Yapılan operasyon sonucunda meme sahip olduğu büyük görünümden arındırılarak standart boya getirilir.

Büyük memelerden dolayı sırt, boyun ve omuz ağrısı yaşayan kadınlar yaşadıkları ağrıları kalıcı hale geldiğini daha görebilirler. Bunun yanı sıra bedenlerine uygun kıyafet bulamama, gözle fark edilebilir orantısız büyüklük kadınların psikolojilerini olumsuz etkileyecektir. Meme küçültme ameliyatı ile yaşanılan tüm sorunlar ortadan kalkmaktadır. Operasyon sonrasında kadınlar sağlıklı yaşamlarına devam edip büyük bir yükten kurtulurlar.

Göğüs küçültme ameliyatı sırasında birçok teknik kullanılmaktadır. Kullanacak tekniklerin seçimi konusunda bazı kriterlerin ele alındığını görüyoruz. Meme küçültme ameliyatında dikkat edilen unsurlar;

  • Memenin sarkıklık durumu
  • Memenin hacmi
  • Memenin dokusu, yoğunluğu ve pozisyonu
  • Operasyona girecek kişinin yaşı
  • Operasyondan sonra gebelik olup olmayacağı
  • Oluşacak İzlerin hangi pozisyonda olması gerektiği.
  • Sigara kullanıp kullanılmadığı
  • Operasyona girecek kişinin kullanmış olduğu ilaçlar ve diğer alışkanlıkları

Operasyon sırasında kullanacak teknik seçimine yardımcı olmaktadır. Plastik Cerrah, göğüsün küçülme oranını belirledikten sonra operasyona başlar. Operasyon sırasında ne kadar iç doku alınırsa alınsın meme yapısının gerekiyor. Operasyon sonrasında meme başının canlı, duyu fonksiyonlarının düzgün, süt vermeye elverişli olması gerekiyor. Özellikle operasyondan sonra gebelik düşünülüyorsa meme yapısını kesinlikle bozulmaması sağlanmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Meme küçültme ameliyatı estetik açıdan meme gelişimi tamamlanmış, ameliyat olmasına engel bir durum bulunmayan her kadına rahatlıkla yapılabilen bir işlemdir. Büyük memelere sahip olmak kadının isteyeceği ve hayal edeceği bir durumdur. Ancak; aşırı büyük memeler uzun vadede bel ve boyun fıtığına, duruş bozukluğuna, meme altında pişik ve yara oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde ciddi psikolojik sorunlara dahi neden olmaktadır. Plastik cerrahi uzmanları meme küçültme ameliyatının 18 yaşından itibaren yaptırılabileceğini belirtmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında süt bezlerine herhangi bir şekilde zarar gelmez. Operasyon sonrasında kadınlar hamile kalabilir, çocuklarını rahat bir şekilde emzirebilirler. Operasyon sonucunda elbette ufak bir yara izi kalacaktır. Yara izi oranı operasyona girecek kadının meme büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Operasyondan 1 yıl kadar sonra yara izlerinin neredeyse yok olduğunu göreceksiniz. Göğsün ne kadar süreceği ise plastik cerrahi inek yapacağınız ön görüşme sırasında belirli olacaktır. Operasyondan sonra bir hafta dinlenen kadınlar, sürenin dolması ile aktif yaşamlarına geri dönebilirler.

Whatsapp Destek