Kadınların en çok rahatsız olduğu konulardan birisi de memelerinin sarkma durumudur. Meme yapı itibariyle tamamen yağ ve süt bezlerinde oluşmaktadır. İçerisinde hiçbir şekilde kas bulunmayan meme en ufak bir olay sonucunda dahi yapısına kolay bir şekilde değiştirebilmektedir. Yer çekimi, kolay kilo alıp verme, yaşlanma, doğum, emzirme ve yanlış sutyen kullanımı memenin canlı ve dik görünümünü kaybetmesine neden olmaktadır. Meme görünümünden memnun olmayan birçok kadın estetik operasyonlar ile eski güzel ve canlı görünümlerin ortaya çıkmasını sağlarlar.

Memeler Neden Sarkar?

Memeler başta ilerleyen yaş olmak üzere yerçekiminin etkisiyle birisinin elastik yapısını kaybeder. Doğum, emzirme ve hızlı kilo alıp vermek gibi durumlar ile aşırı büyük memeye sahip olmak erken yaşta sarkma durumunun meydana gelmesine neden olabilir.

Ameliyat Dışı Yöntemle Meme Düzeltilebilir Mi?

Meme dikleştirme işleminin ameliyatsız olup olmayacağını oldukça merak ediliyor. Hafif sarkmalar meme başı ve meme altı taraflarından başlar. Ancak ileri sarkmalarda tüm memenin sarkmadan etkilendiği görülür. Piyasalar içerisinde bulunan kremler, çeşitli alet ya da masajlar memeyi sarkmasının önüne geçemez. Meme dikleştirmenin tek yolu cerrahi operasyondan geçmektedir.

 Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı ile ilgili teknik birkaç konu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Operasyon; genel anestezi altında yapılmaktadır. Tercih edilecek tekniğe göre meme dikleştirme işlemi 2 ile 4 saat sürebilmektedir. Sarkması hafif olan kadınların meme altlarına silikon protez konularak operasyon tamamlanır. Memenin büyüklüğüne göre uygulanan işlemler ve tercih edilen yöntemlerin değiştiğini göreceksiniz. Operasyona gerçekleştirilecek olan plastik cerrah ameliyat öncesinde hangi tekniği kullanacağını, memenin eski ve yeni görünümü hakkında sizlere bilgiler verecektir. Memenin birkaç bölümünden kesik atılacak için operasyon sonucunda kalıcı iz yaşamanız oldukça mümkündür.

Kimler Bu Ameliyatı Olmalı?

Meme dikleştirme ameliyatı her kadın için uygun olan bir ameliyat türü değildir. Memenizdeki sarkıklık orta derecede ise bu ameliyatı olmamanızı tavsiye edebiliriz. Çünkü operasyon sonrasında oluşabilecek izler sizi rahatsız edebilir. Ancak; sarkıklık boyutu gereğinden fazla ise bu ameliyatı kesinlikle olmanızı öneriyoruz. Operasyon sonrasında dik, belirli bir şekle sahip ve istediğiniz boyda göğüsleriniz olacaktır.

Operasyon sonrasında dikiş izleri maalesef olacaktır. Ancak yeni görünümden dolayı birçok kişinin bul izleri dikkate almayacağını düşünüyoruz. Sarkık göğüsler den kurtulan kadınlar, dik ve belirli şekle sahip göğüslerin yanı sıra birkaç izi hiç dikkate almıyorlar. Göğüs ameliyatları içerisinde en çok izin bu ameliyat sırasında meydana geldiğini hatırlatmak istiyoruz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Operasyondan sonra buz kompres tedavisi ile iyileşme sürecine başlanır. Hastanedeyken ilk olarak sporcu sutyeni giyilir. Operasyondan 24-48 saat sonrasında drenlerin çekilmeye başlanır. Hastane taburcu olduktan sonra 2 gün alabilmek mümkün olmayabilir. İkinci günü tamamlanması ile gönül rahatlığı ile duşa girmeye başlayabilirsiniz. 15. günün tamamlanması ile dikişler alınmaya başlanır. Meme dikleştirme ameliyatından çıkan kadınlar ilk 4 hafta sporcu sutyeni giymek zorundadır. Kadınları güvence altına alan sutyenler aynı zamanda oluşabilecek ağrılarında önüne geçerler. Memenin tam şeklini alması 8 ile 11. hafta arasında meydana gelmektedir.

Whatsapp Destek