Birimlerimiz

Medikal Onkoloji (Tıbbi Onkoloji)

Kanser, dünyada ve ülkemizde görülme sıklığı günden güne artan, yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Vücudun herhangi organ ya da dokusundaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Medikal onkoloji (Tıbbi onkoloji) kanserli hastaların tedavisi, kanserden korunma ve erken tanı alanlarında çalışan bilim dalıdır. Medikal onkoloji ayrı bir uzmanlık dalıdır. Onkoloji alanında uzmanlaşmış iç hastalıkları uzmanları (Medikal Onkolog) tarafından yürütülmektedir Ege Şehir Hastanesi Medikal Onkoloji bölümümüzde, kanser tanısı almış olan hastaların tedavi planları ve takipleri uzman ekimiz tarafından titizlikle yürütülmektedir. Tedavi ve izlem süreçlerinde hastalar bireysel olarak değerlendirilmektedir. Hastanın tümör evresi, çeşidi ve genetik özellikleri incelenerek kişiye özel bireyselleştirilmiş tedavi modeli belirlenmektedir. Ayrıca kanser hastalarımızda bulantı, kusma, ağrı vb semptomların medikal tedavileri ve palyatif destek tedavileri uygulanmaktadır.

Hastalarımıza uygulanmakta olan başlıca tedaviler;

Kemoterapi

Kemoterapi, yapılarında meydana gelen değişimler nedeniyle kontrolsüz şekilde büyüyen kanser hücrelerinin ilaçla tedavi edilmesine verilen isimdir. Kemoterapi tümörün cinsine, hastanın özelliklerine göre değişik nedenlerle uygulanabilmektedir. Tümörün yayılımını durdurmak ve yavaşlatmak, tümörü yok etmek ve tümörün neden olduğu belirtileri yok etmek için kemoterapi uygulanabilmektedir. Kemoterapi bir veya etki mekanizması farklı birden fazla ilacın bir arada kullanılmasıyla uygulanmaktadır. Seçilen ilaçlar, uygulama sıklığı ve dozu hastanın genel sağlık durumu, tümörün cinsi ve evresi, göz önünde bulundurularak uzman hekim tarafından belirlenmektedir. Kemoterapide farklı ilaçlar kullanılabilmektedir. Tümör hücrelerini yok etmeye yönelik ilaçlar, tümörün biyolojisine etki eden, gelişimini etkileyen ve yan etkilerini azaltmak için kullanılan farklı ilaçlar mevcuttur. Kemoterapi cerrahi ve ışın tedavileriyle birlikte veya tek başına uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

Hormonoterapi

Hormonoterapi; genellikle prostat ve meme kanserinin tedavi süresince uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hormonoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlar hormonun yapımını engeller yani bir anti hormon tedavisidir. Hormonoterapi tedavisi farklı nedenlerle uygulanabilmektedir. Cerrahi müdahalesi başarılı geçen hastalarda hastalığın tekrar etmesini engellemek, yayılımı fazla olan kanserlerde kanserli dokunun küçültülüp operasyona uygun hale getirilmesi ve ileri evre kanserlerde hastalığı yavaşlatmak, durdurmak ve küçültmek için uygulanabilmektedir. Hormonoterapi ilaçlarının farklı türleri mevcuttur. Kanserin türü, evresi, hastanın genel sağlık durumu incelenerek uygulanacak ilaca karar verilmektedir. Hormonoterapi ilaçları ağızdan hap şeklinde kalça veya cilt altına enjeksiyonla uygulanabilmektedir.

Akıllı İlaçlar

Akıllı ilaçlar; hücrelerin anormal hale dönüşen işlevlerini bloke etmek amacıyla üretilen, hedefe yönelik ilaçlardır. Akıllı ilaçlar direkt olarak kanser hücresini hedef almaktadır. Klasik kemoterapi ilaçları çoğalma aşamasında olan hücreleri bulur ve bloke eder. Normalden hızlı çoğalan kanser hücrelerinin yanı sıra kemik iliği hücresi, ağız mukozası, saç hücreleri gibi fazla çoğalan hücreleri de kemoterapi ilaçlarının hedefi olabilmektedir. Akıllı ilaçlar direkt olarak kanserli hücreleri hedef almaktadırlar. Akıllı ilaçlar günümüzde hemen hemen her kanser türünde uygulanabilmektedir ve başarı oranı oldukça yüksektir.

İmmünoterapi

İmmünoterapi, bağışıklık sisteminin kanser hücreleri ile savaşmasını sağlayan radyoterapi ve kemoterapiye ek olarak uygulanan bir tedavi türüdür. Bağışıklık (immün) sisteminde kanser hücreleriyle savaşan hücreler mevcuttur. Bağışıklık hücreleri kanser hücrelerini tanıyınca harekete geçip kanserli hücreyi yok eder. İmmünoterapi yönteminde kanser hastalarının bağışıklık sistemi desteklenerek kanser hücreleriyle savaşılmaktadır. İmmünoterapi malign melonom, akciğer kanseri, böbrek kanseri gibi pek çok kanser türünde kullanılabilmektedir. Kanserin erken evrelerinde kullanılmaz, 4. erken evre hastalarında olumlu sonuçlar vermektedir.

Palyatif Destek Tedavisi

Palyatif bakım, tedavi etmeye yönelik olmayan sadece belirtilerin azaltılmasına yönelik uygulanan tedavidir. Hastanın rutin tedavisi devam ederken palyatif destek ünitelerinde uygulanan işlemlerle hastanın yaşam kalitesini yükseltmek amaçlanmaktadır.

 

Onkoloji Danışma ve Randevu Hattı: 0 536 284 01 11

Medikal Onkoloji (Tıbbi Onkoloji)

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek