Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak çınlaması, çevreden bir uyaran bulunmamasına karşın hastanın kafasında ya da kulağında ses algılaması durumudur. Kulak uğultusu olarak da nitelendirilen bu rahatsızlığın tıbbi karşılığı tinitus olarak kullanılır. Kişinin algıladığı sesler farklı ton, karakter ve özelliklere sahip olabilmektedir.

Kulakta yaşanan çınlama tarzındaki ses hastalar tarafından uğultu, çan, rüzgar sesi, ıslık sesi, makine ses, hışırtı ve nabız sesi şeklinde nitelendirilebilir. Sesin şiddetli ve sürekli olması durumunda hastalar kaygı hissedebilir. Buna bağlı olarak uykusuzluk ve depresyon gibi şikayetler görülebilir.

Kulak çınlaması tek başına bir hastalık değildir. sadece işitme sisteminde yaşanan sorunlarla ilgili belirti olarak algılanmalıdır. Yoğun bir şekilde hissedilmeye başladığında hayat kalitesini ciddi ölçüde düşürebilir. Uğultu hasta tarafından hissedilir. Bazı durumlarda doktor da muayene sırasında sesi duyabilir.

Geçmeyen bir kulak çınlaması belirtisi olanlar mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Hafif düzeyde çınlamalar daha çok gece vakti sessiz ortamlara duyulur. Yüksek şiddetli bir çınlama varsa gün içinde her ortamda duyulabilir.

Kulak çınlaması tedavi edilmediğinde hastada psikolojik sorunlara yol açabileceği gibi baş dönmesi, işitme kaybı,  baş ağrısı ya da denge kaybı gibi tehlikeli durumlara da yol açabilir.

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak çınlaması normal düzeyde bir hafta içinde beş dakikadan az sürecek şekilde görülebilir. Bu durum birçok hastada yaşanabilir. Ancak sürekli kulak çınlaması işitme kayıplarına neden olabilir. Ayrıca patolojik çınlamalar uzun sürecektir.

Kulak çınlaması nedenleri şöyledir;

 • Kulakta yaşanan iltihaplar
 • Hastanın kullandığı tıkaç
 • Şeker, yüksek tansiyon gibi hastalıklar
 • Kulak zarının delinmesi
 • Beyinde ortaya çıkan tümör
 • Kulak kemiğinin değişime uğraması
 • Günlük hayatta yaşanan yüksek stres
 • Yüksek sesli ortamlarda icra edilen meslekler
 • Yaşanan ani hormonal değişimler
 • Kalp ve damar sorunları
 • Meiere hastalığı
 • Kansızlık sorunları
 • Psikolojik travmalar kulak çınlamasına yol açabilir.

Kulak Çınlaması Tanısı Nasıl Konur?

Kulak çınlaması için öncelikle tanı konmalıdır. Doktor hastanın öyküsünü detaylı olarak dinler ve aralarında güçlü bir iletişim kurularak bu tanı koyulabilir. Çınlamanın ne zaman başladığı, çınlamayla birlikte viral bir rahatsızlık durumu, hastanın gürültü ve travma gibi durumlara maruz kalma durumu tanı için önemlidir.

Doktor tanı sırasında çınlamanın çift kulak mı yoksa tek kulakta mı olduğunu da sorar. Sesin türü, oluşma sıklığı, sesin süresi gibi durumlar da doktora bildirilmelidir. Doktor öyküyü dinledikten sonra nörolojik ve odyolojik muayene yapabilir.  Radyolojik görüntüleme ve laboratuvar tetkikleri de kulak çınlaması tanısında önemlidir.

Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlaması şikayetlerinde asıl sorun bu durumun altında yatan nedeni bulmanın zorluğudur. İşitme sinirine bağlı tümör sorunlarında cerrahi işlem ya da radyoterapi tedavisi kullanılabilir. Dış kulak yolunda ortaya çıkan kire bağlı olarak yaşanan kulak çınlamasında kulak temizlemeye başvurulabilir.

Kulak çınlaması orta kulak yolundaki sorunlardan kaynaklanıyorsa medikal ya da cerrahi tedavi uygulanır. Rahatsızlığın sebebi bulunmadıysa genel tedaviler kullanılır. Yüksek tansiyon, çinko eksikliği, B12 eksikliği, demir eksikliği ve yüksek kolesterol gibi sebepler söz konusuyla öncelikle bu rahatsızlıklara yönelik tedavi planlanır.

Tedavisi için https://www.egesehirhastanesi.com.tr/ ana sayfamızdan destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek