KOAH Hastalığı Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

En basit tanımıyla KOAH, solunum yoluyla akciğerlere alınan havanın dışarı verilememesi sonucunda oluşan önemli bir hastalıktır. Amfizem ve kronik bronşit nedeniyle ortaya çıkabilen KOAH hastalığında kronik bronşit, bronş adı verilen hava yollarının iltihaplanması ve daralmasıdır. Amfizem ise hava yollarının genişlemesi ve parçalanması anlamına gelir. Her iki durumda solunan hava, akciğerde kısıtlı olarak kalır ve KOAH oluşumu gözlemlenir.

KOAH Neden Olur?

KOAH tüm dünyada yaygın görülen hastalıklardan biridir. En önemli nedeni sigara tüketimi olan KOAH’ın ilerleme düzeyi de günlük tüketilen sigara sayısına göre değişebilir. Ayrıca KOAH nedenleri olarak yaş ve cinsiyet, hava kirliliği, genetik hastalıklar ve mesleki deformasyon gibi kriterler sıralanabilir. Mesleki deformasyona neden olan durumlar ise tekstil işçiliği, tahıl işçiliği, kağıt ve odun imalatı, metal ve maden işçiliği ile ulaşım sektörü olarak sıralanabilir.

KOAH Belirtileri Nelerdir?

KOAH hastalığı, akciğerlerde kalıcı bir hasar oluşturana kadar belirti göstermez. Fakat belirtilerin yaşanmasıyla beraber sigara kullanımı sona erdirilmezse KOAH seviyesi artar ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. KOAH belirtileri;

 • Aşırı kilo kaybı
 • Göğüs sıkışması
 • Fiziksel aktivite sırasında nefes almada güçlük
 • Nefes darlığı
 • Hırıltılı nefes
 • Yeşil, sarı ya da beyaz balgam
 • Göz ve tırnak çevresinde ortaya çıkan mavimsi cilt kabarcıkları
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Bacak, ayak ve ayak bileklerinde şişkinlik
 • Depresyon
 • Solunum yolu enfeksiyonları olarak sıralanmaktadır.

koah-belirtileri-nelerdir

KOAH Teşhisi Nasıl Konur?

KOAH teşhisi için hastaya genel bir muayene yapılır. Ayrıca hekim tarafından birden fazla test talep edilebilir. Biyokimya, kan sayım testi, akciğer röntgeni, solunum testi ve arter yal kan gazı tayini gibi uygulamaların yanı sıra tomografi çekimiyle KOAH teşhisi konulabilir.

Teşhis için en önemli yöntem, solunum fonksiyon testidir. KOAH’ın kesinleştirilmesinde rol oynayan bu tetkik için hastanın sigara kullanım öyküsü ve uzun dönemli nefes darlığı sorunlarına bakılır. Havanın solunma hızı ile solunum hacimlerine bakılarak diğer hastalıklardan KOAH’ın ayrıştırılması sağlanır. Ayrıca akciğer röntgeni ve kan tetkikleri, enfeksiyon şüphesinde tercih edilir. Solunum yetmezliği durumunda ise arteryal kan gazı uygulamasına başvurulur.

koah-teshisi-nasil-konur

KOAH Tedavisi

KOAH tedavisinde akciğerde hasar meydana gelmiş ise bu durumu iyileştirmek mümkün değildir. Ancak hastalığın seyrinin hafifletilmesi için hızlı bir tedavi programı başlatılır. Bu sayede komplikasyonlar ortadan kaldırılabilir. Tedaviye başlamayan hastaların günlük hareketleri her geçen gün kısıtlanır ve son aşamada yatağa bağlı konuma gelebilirler. KOAH tanısı konulan bir hasta sigara tüketimini de hemen sonlandırmalıdır. Sigaranın bırakılması, akciğerdeki hasar artışını durdurabilir.

KOAH hastalığının 4 farklı evresi bulunur. Hafif, orta, ağır ve çok ağır evre olarak bilinen bu süreçler için hastanın durumuna göre uygulanan tedavi yöntemleri bulunmaktadır. KOAH alevlenmelerinin önüne geçmek adına özel makinelerle verilen ilaçlar ve spreyler kullanılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek