Kepçe Kulak Ameliyatı İzmir

Kulağın kafadan ayrık olması sebebiyle kulağın normalden yana ve öne doğru açılı görünüm aldığı durum, kepçe kulak olarak tanımlanmaktadır. Kepçe kulak ülkemizde ve dünyada oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Halk arasında kepçe kulak ve yelken kulak olarak adlandırılmaktadır. Kulak kıkırdaklarının zayıflığından dolayı kulak kıvrımları yeterli oluşmadığından gözlemlenmekte olan bir sorundur. Kepçe kulak görünümünün vücudun işleyişinde herhangi bir etkisi yoktur bu nedenle hastalık olarak değerlendirilmemektedir. Hastalık olarak değerlendirilmemesine rağmen özellikle ergenlik çağında bireyler üzerinde yarattığı olumsuz etkiler nedeniyle kepçe kulak estetiği sık başvurulan bir operasyondur. Farklı estetik operasyonlarla kıyaslandığında kepçe kulak estetiği erkekler tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Kadınların saçlarıyla kepçe kulak deformitesini saklayabilmesi de erkeklerin ameliyatı daha sık tercih etme nedenlerinden biridir. Fonksiyonel olarak sağlık üzerinde etkisi bulunmasa da psikolojik olarak oldukça olumsuz etkilere sahip olan kepçe kulak deformitesi son yıllarda gelişen teknolojinin yardımıyla kolayca ve hızlıca çözümlenebilmektedir.

Kepçe Kulak Deformitesinin Nedenleri Nelerdir?

Kepçe kulak deformitesi genetik faktörlerle alakalı olarak ortaya çıkar. Ailesinde özellikle anne veya babasında kepçe kulak problemi olan kişilerde bu problemin görülme olasılığı yüksektir. Genetik faktörler haricinde travmatik nedenlere de bağlı olarak kepçe kulak deformitesi görülebilmektedir. Şiddetli darbe alınması da kulak kıkırdağında hasar oluşturabilmektedir. Genetik olarak görülen kepçe kulak sendromu nedenleri; kulak arkasında ki kemikle kulak kepçesinin arasında ki açının normalden çok geniş olması. Kulak kıkırdaklarının normalden gevşek bir yapıya sahip olması ve kulağın üst kısmında yer alması gereken kıvrımlarının hiç oluşmaması, kulak kepçesinin düz bir yapıya sahip olmasıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

Kepçe kulak ameliyatında ne kadar erken o kadar iyi prensibini benimseyebiliriz. Özellikle okul çağında kepçe kulak deformitesine sahip çocukların yaşadıkları zorluklar göz önünde bulundurulduğunda ameliyatın erken yaşlarda planlanması ve uygulanması en doğrusu olacaktır. Kulak kıkırdağı gelişimini 6 yaşında tamamlamaktadır. Kepçe kulak operasyonu içinde önerilen zamanlama 6-8 yaş arasıdır. Hem çocukluk çağlarında yaşanması muhtemel travmalardan kaçınılması hem de kulak kıkırdağının yapısı henüz setleşmemişken yapılan ameliyatların daha iyi sonuç vermesi nedeniyle 6-8 yaş arasında planlanan operasyonlar daha iyi sonuçlar vermektedir. Yaş ilerledikçe özellikle erkek hastalarda kulak kıkırdağının kalınlaşması kulağa şekil verilmesini zorlaştırmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak deformitesi günümüz teknolojisinde basit yöntemlerle, hızla çözülebilen bir sorundur. Alanında uzman bir plastik cerrahın gerçekleştireceği kepçe kulak estetiği ciddi risk barındırmayan basit bir operasyondur. Hekimin kararı doğrultusunda lokal veya genel anesteziyle uygulanabilen kepçe kulak estetiği operasyonu genellikle 1-2 saat kadar sürer ve sonrasında hastanede kalmayı gerektirmez. Kulak kıkırdakları olması gerektiği şekilde konumlandırılır ve birkaç hafta özel bantlar takılarak operasyonda verilen şeklin yerleşmesine ve korunmasına olanak tanınır. Ameliyat sonrasında dikiş izi kalması vb. sorunlar yaşanmaz. İyileşme süresi maksimum 2 hafta sürer ve kişi rutin hayatına hızlı şekilde adapte olabilir. Hastalar operasyonun ardından 1-2 gün içinde duş alabilir, kulakları dış etkilerden korumak kaydıyla rutin aktivitelerine dönebilirler. Kepçe kulak estetiği kesinlikle işitme üzerinde olumsuz bir etkiye neden olmaz. Operasyonun ardından kulak etrafında uyuşma, karıncalanma ve hafif ağrılar gözlemlenebilmektedir. İlk günler için normal kabul edilen bu şikayetlerin uzun sürmesi halinde hekiminizle paylaşmanız tavsiye edilir. Operasyon sonrası enfeksiyon, şekil deformesi gibi durumlar nadiren de olsa gözlemlenmektedir. Olası aksiliklere karşı hekiminizin önerdiği kontrol planına sadık kalmalı, kontrollerinizi aksatmamalısınız.

Günümüz teknolojisinde bazı özel uygulamalarla kulağınızın operasyon sonrası görünümüne dair fikir sahibi olmanızı sağlayacak görseller hazırlanabilmektedir. Operasyonun bitişinin 3. Haftasında kulağınızın yeni şekline kavuşmuş, kepçe kulak deformitesinin yaşattığı olumsuz duygu durumundan uzaklaşmış olursunuz. Kepçe kulak estetiğinde ne kadar erken o kadar iyi mantığında ilerlemenin mantıklı unutmayın ve özgüveniniz daha yüksek bir hayata başlamayı ertelemeyin. Kepçe kulak estetiği hakkında merak ettikleriniz ve ücretsiz ön görüşme için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı

Kepçe kulak ameliyatı fiyatı kliniğe, hastaneye, doktora göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle yetkili kaynaklardan yeterli araştırmaları yaparak işlemi yaptırmak sizlerin yararına olacaktır. Fiyat bilgisi doktorun tecrübesi veya işlemin niteliği hakkında tek başına  bir belirleyici olmamakla birlikte yaptıracağınız kulak küçültme estetiğinde önemli olan doktorun tecrübesi ve hastanenin yetkinliğidir.

Whatsapp Destek