Katarakt Ameliyatı Detayları

Katarakt oluşumu, gözümüzün içindeki merceğin çeşitli sebeplerle yapısının bozulması sonucu saydamlığını kaybetmesidir. 

Katarakt Hastalığının Belirtileri

Genel belirtilerine bakacak olursak görme azalması, sisli, puslu görme şeklinde belirtiler verir. Asıl tanısı detaylı bir göz muaynesi ile konur. 

Katarakt Neden Olur

  • En sık rastladığımız sebep yaştır.
  • Bunun haricinde özellikle şeker, diyabet hastalığı, astım, romatizmal hastalıklara bağlı olarak kullanılan kortizonlar, steroitlere bağlı olarak kendini gösterebilir.

Bebek ve çocuklarda görülen konjenital katarakt dediğimiz cinsleri de mevcuttur.

Katarakt Ağrı Yapar mı?

Genel itibariyle göz ağrısı yapmadığından, göz ağrısı şikayetiyle gelmez hastalar. Kataraktın çok ilerlediği durumlarda göz tansiyonunda yükselmeye sebebiyet verdiği için bu evrede göz ağrısı ve kızarmalar yaşanabilir.

Katarakt Ameliyatı Olmazsam Ne Olur?

Ameliyatsız tedavi mümkün değildir. Kataraktın tek tedavisi şuanki teknolojide halk arasında fako olarak bilinen lazerle uygulanan ameliyattır. 
Ameliyat uygulanmazsa ilk başta görmede azalma olur. En son evrede göz tansiyonuna bağlı olarak lens kendi içinde erimeye başlar ve körlüğe sebebiyet verir.  

Katarakt Ameliyatı Detayları?

Ameliyat yaklaşık 10-15 dakika süren bir işlemdir. Hiçbir hastaya narkoz ve ameliyat işlemi uygulanmaz. Çoğunlukla damlayla uyuşturma şeklinde yapılır. 
Seçilmiş olgularda bazen iğneyle tedavide yapılabilmektedir. Gözün içerisindeki katarakt dolgusu lazerle alındıktan sonra içeriye yeni bir mercek lens takılır. 
Bu lenslerinde çeşitleri mevcuttur. Tek odaklı monofokol olanları sadece uzak görmeyi sağlar. Bunların yanında yeni çıkan akıllı merceklerde bulunmaktadır. Bunlarda yakın uzak gözlüğü kaldıracak seviyededir. Yeni çıkna lenslerden olan iç odaklı mercekler yakın-uzak ve ana mesafeyide gösterebilirler.
Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken belirli başlı yasaklar bulunmaktadır. Öncelikle 1 hafta süreyle göz korunmalıdır. Göze su değdirme, gözü ovalama, eğilip kalkma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Bunun dışında televizyon izleyebilir, kitap okuyabilir, sosyal faaliyelerde bulunabilirler. Fakat bunları yaparken de gözü çok yormamaları tavsiye edilmektedir.

Peki katarakt sonradan takrarlar mı?

Tekrarlamaz, yeniden nüksetme olasılığı yoktur. Sadece gözün içine yerleştirdiğimiz merceklerin zamanla kireçlenmesi olabilmektedir. Hasta tarafından bu ikinci bir katarakt gibi algılanmamalıdır böyle durumlarda  lazer uygulamasıyla kireç dokusu temizlenmektedir.