Birimlerimiz

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın hastalıkları (jinekoloji); kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Genellikle kadın hastalıkları ve doğum ana bilim dalı olarak adlandırılmaktadır. Kadınların üreme organlarının sağlığı, üreme organlarıyla bağlantılı oluşabilecek sorunlar, doğum, kısırlık, tüp bebek, aile planlaması, jinekolojik onkoloji, cinsel hastalıklar ve cinsel problemler kadın hastalıkları bölümünün ilgilendiği konular arasındadır. Kendi alanında, tıp dünyasındaki her gelişimi yakından izleyen ve uygulayan Özel Ege Şehir Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü; kadın hastalıkları, hamilelik, doğum öncesi ve doğumla ilgili problemlerin çözümünde de modern tıbbın tüm olanaklarıyla hizmet vermektedir. Kadın Sağlığı Merkezimiz; rutin sağlık kontrollerinden, jinekolojik kanserlere, doğum ve sonrası takiplere kadar, kadın sağlığı ve hastalıklarını ilgilendiren tüm branşları aynı çatı altında bütünleştiren bir yapıda tedavi olanağı sunmaktadır. Perinatal Tanı ve Tedavi Merkezi’nde ise yüksek riskli gebelikler ve bebekle ilgili gelişim geriliklerinde en güncel tanı ve tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır.

Rutin Sağlık Kontrolleri

Kadın hastalıklarının zamanında tedavi edilmesi yaşam kalitenizi artırır ve ileride karşılaşılabileceğiniz sorunları önler. Uzmanlar rutin jinekolojik muayeneyi 6 ayda 1 kez önermektedir. Ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar her kadının yılda iki kez rutin jinekolojik kontrol yaptırmaları hastalıkların erken tanı ve tedavisinde önem taşımaktadır. Bakire olan kişilerde jinekolojik kontroller, idrara sıkışık halde iken ultrason çekimi ile yapılır. Cinsel hayatı başlamış kadınlarda jinekolojik kontroller, elle ve ultrason çekimiyle yapılabilmektedir. Düzensiz beslenme, çevresel faktörler, genetik yatkınlık gibi nedenlerle her geçen yıl jinekolojik hastalıklara yakalanan kadın sayısında artış görülmektedir. Rutin jinekolojik kontrollerinizi ve sağlıklı yaşamı ertelemeyin.

Doğum ve Gebelik Takibi

Gebelik takibi, gebeliğin başından doğum sonrasına kadar olan dönemi kapsayan düzenli kontrollere verilen isimdir. Gebelik takibiyle; anne ve bebeğin sağlık durumunun değerlendirilmesi, ortaya çıkabilecek sorunların tespiti ve sorunların tedavi edilmesi amaçlanır. Her kadın hamilelik süresince düzenli olarak bir sağlık kurumu tarafından takip edilmelidir. Gebelik takibine anne adayının detaylı öyküsü alınarak başlanır. Genel sağlık durumu, boy ve kilosu, aile geçmişi ve varsa mevcut hastalıkları hakkında bilgiler derlenerek doğuma kadar düzenli şekilde takibi sağlanır. Gebelik süresince yapılması gereken testler, bebeğin gelişim durumu düzenli olarak gözlemlenir. Annenin sağlığını korumak ve bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesini sağlamak için gebelik takibi süreci çok önemlidir. Hastanemizde titizlikle yürütülen gebelik takibi sürecinin ardından doğum süreci ve doğum sonrası kontroller de ilgiyle takip edilmektedir. Uzman kadromuzla bebeğiniz ve siz emin ellerdesiniz.

Yüksek Riskli Gebelik Takibi

Anne adayının gebelik öncesi mevcut olan hastalıkları veya gebelik döneminde ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle gebelikte çeşitli riskler ortaya çıkabilmektedir, böyle gebeliklere yüksek riskli gebelik denilmektedir. Perinatal Tanı ve Tedavi Merkezimizde yüksek riskli gebelikler ve bebekle ilgili gelişim geriliklerinde en güncel tanı ve tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır. Riskli gebelik takibi normal gebelik takibine göre farklı yöntem ve yaklaşımlar gerektirmektedir. Anne çok kilolu veya zayıfsa, 18 yaşın altında veya 35 yaşın üstündeyse, akraba evliliği mevcutsa, kronik hastalığı mevcutsa, tekrarlayan düşükleri varsa erken doğum riski ön görülüyorsa yüksek riskli gebelik takibi yapılması önerilmektedir. Anne ve bebeğin sağlığının korunması için yüksek riskli gebelik takibi titizlikle yürütülmelidir.

Jinekolojik Onkoloji Takibi

Jinekolojik kanserler içerisinde en sık rastlanılan hastalıklar, rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanserleridir. Kadınlarda en sık rastlanan kanserler arasında meme kanseri başta olmak üzere üreme organlarına ait kanser türleri yer almaktadır. Hastanemizde jinekolojik kanserler detaylı şekilde incelenmekte cerrahi ve medikal tedaviler uygulanmaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümüyle İlgili Ek İçerikler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorlarımız

Kadın Hastalıkları ve Doğum

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek