Erkeklerde görülen aşırı meme büyüme durumuna jinekomasti adı verilir. Genelde bebeklik ve yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkan bu meme büyüme durumu daha çok ergenlik döneminde kendisini göstermektedir. İyi huylu olan bu durum erkeklere sağlık açısından herhangi bir olumsuz durum meydana getirmez. Ancak; özgüven eksikliği, bu durumdan ötürü utanma gibi durumlar sıklıkla görülebilmektedir. Jinekomasti, kendiliğinden geçen bir sağlık sorunu değildir. Tedavisi ancak cerrahi müdahale ile sağlanabilmektedir.

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti ameliyatı ile ilgili detaylara geçmeden önce bu durumun nedenleri hakkında konuşmak istiyoruz. Jinekomasti, erkeklerde hormonların yeterli çalışmadığını gösteren bir sağlık sorunudur. Vücut, testosteron hormonunun azaltıp östrojen hormon miktarını arttırmaya başlayınca jinekomasti meydana gelmektedir. Erkek bebekler doğumdan sonra anneden geçen östrojen orman ondan dolayı da meme büyümesi yaşayabilirler. Ancak bu durum 2 hafta içerisinde düzelmektedir. Ergenlik döneminde ise yaşamdan hormon düzensizlikleri etkisini 50’li yaşlarda göstermektedir. Bu yaş grubundaki erkeklerde jinekomasti görünme durumu daha sık olabilmektedir. Bunun haricinde prostat kanserinin tedavisinde kullanılan ilaçlar, kemoterapi, anksiyete ilaçları, AIDS tedavisinde kullanılan ilaçlar, alkol ve uyuşturucu kullanımı, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, tiroid ve tümörde jinekomasti nedeni olabilir.

Jinekomasti Belirtileri

Jinekomasti ameliyatı olmadan önce belirtilerin sizlerde bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Erkekler memelerinde ağrı, şişme, hassasiyet ya da sıvı gelme durumu rastlıyorlar ise kesinlikle doktor kontrolünden geçmeleri gerekiyor. Özel bir operasyon olmasından dolayı ameliyatının belirli bir ücret dahi deyince yapıldığını söyleyebiliriz. Jinekomasti ameliyatı fiyatları ile ilgili özel bir durum oluşturacağız.

Jinekomasti Tanısı Nasıl Konur?

Jinekomasti belirtisi olan kişilerde tanı işlemi en ile muayene ile yapılır. Yapılan muayene sırasında meme başı arkasında ceviz büyüklüğünde ya da sert bir kitle tespit edilirse tanı otomatik olarak konulmuş olur. Teşhisin doğrulanabilmesi için hastalar USG yönteminden geçirilmelidir. Akabinde tedavi belirlenerek işlemler başlanmalıdır.

Jinekomasti Tedavi Süreci

Jinekomasti fiyat, jinekomasti ameliyat fiyatları araştıran kişilere tedavi sürecini de anlatmak istiyoruz. Meme büyümesi yaşayan erkeklerde öncelikle hormonal bozukluk olup olmadığı araştırılır. Araştırmalar sonucunda tedavi seçenekleri jinekomasti tipine göre oluşturulur. Eğer hasta ergenlik döneminde ise meme başında bulunan kahverengi halkadaki doku biskene göre eda bir belirlenir. Eğer doku diski 4 cm’den küçük ise meme büyümesinin kendiliğinden geçmesi beklenir. Eğer doku diski 4 cm’den büyükse bu duruma yönelik bir tedavi oluşturuldu. Doku diskinin boyutu 6 cm’den büyük ise tedavi cerrahi müdahale ile sağlanır. Bu konuda be hastanın yaşı, hormon bozukluğu olup olmadığı gibi etkenler baz alınır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasındaki Süreç

Jinekomasti ameliyatı sonrasında meme bölgesinde belirli bir süre ödem ve şişlik görülebilir. Birinci haftanın tamamlanması ile ödem ve şişkinlik geçer. Bazı hastalarda kas ağrısı görülebilmektedir. Cerrahi operasyondan sonra 3 gün kol ve omuzlara çok fazla hareket ettirilmemesi öneriler. jinekomasti fiyat, kişinin yaş ve hormonal bozukluk durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Uzmanlarımız ile iletişime geçerek operasyon ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Whatsapp Destek