İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek, mesane, üreterler veya idrar kanallarında oluşan enfeksiyonlara idrar yolu enfeksiyonu adı verilmektedir. İdrar yolunda bakteri sebepli oluşan enfeksiyonlar oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır. Bu sorun, mikrop kapma durumu sonrasında da ortaya çıkabilmektedir. Dışarıdan gelen bakterilerin sebep olduğu enfeksiyon şekli en yaygın görülen rahatsızlık sebebidir. Enfeksiyonun büyümesi nedeniyle idrar kanalındaki her bölge etkilenebilir. Mesane enfeksiyonu, en sık karşılaşılan enfeksiyon çeşitlerindendir. Mesane enfeksiyonunun halk arasındaki adı sistit olarak bilinmektedir.

Üretrit, idrarın dışarıya taşınmasıyla ilgilenen tüplerde gerçekleşen enfeksiyon çeşitidir. Piyelonefrit ise direkt olarak böbreklerin enfekte olmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonunun bir diğer adı üriner sistem enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyon çok sayıda belirtiyle kendisini göstermektedir. Bazı hastalarda yakınma derecesinde belirtiler gösterirken bazı hastalar tarafından da diğer rahatsızlıklarla karıştırılabilecek semptomları bulunmaktadır. İlk belirtisi, idrar yaparken yaşanan ağrılı ve yanmalı histir. İdrara çok sık şekilde çıkmak da enfeksiyon belirtisi sayılabilir.

Eğer enfeksiyon gelişir ve önlem alınmazsa kişide ateş, idrarda koyu renk ya da kan bile görülebilir. İdrar esnasında kötü koku da enfeksiyonun habercisi olabilir. Bir diğer belirtiler arasında, bulantı, kusma, yorgunluk, karnın alt bölgesinde yaşanan ağrı, sürekli idrar yapma isteği olmasına rağmen az miktarda yapılan idrar sayılabilir. Bu rahatsızlık sıklıkla kadınlarda görülmektedir.

Sağlıklı bireylerin idrarında bakteri, virüs organizması ya da mantar gibi organizmalar bulunmaz. İdrar kanallarına dışarıdan gelen ya da sindirim sistemiyle birlikte bulaşan mikroplar nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları yaşanabilir. Eğer bu şekilde şüpheleriniz oluşmaya başlamışsa öncelikle idrarınızın rengine dikkat etmelisiniz. İdrarınızın rengi yalnızca enfeksiyon durumları için değil birçok problemle alakalı size bilgi verebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisine başlamadan önce ilk olarak idrar tahlili yapılmaktadır. İdrar tahlili, hekimin kapsamlı bir analiz elde etmesini sağlayacaktır.

Hekiminiz sonuçlarınıza göre farklı birtakım tetkikleri de yapmanızı isteyebilir. Duruma göre bu tetkikler ultrason, bilgisayarlı tomografi ya da sistoskopi olabilir. Tüm bunlar rahatsızlığı tam olarak anlamak ve çözüm üretmek amaçlı yapılan çalışmalardır.

İnsan vücudu enfeksiyona açıktır ve genel enfeksiyon tedavileri antibiyotiklerdir. Ancak yine de tetkikler sonucu doktorunuzun vereceği karar sonucunda farklı uygulamalara da başvurulabilir. Eğer idrar yolu enfeksiyonuna benzer bulgularınızın olduğundan şüpheleniyorsanız Ege Şehir Hastanesi’nde Üroloji bölümümüze başvurabilir, görev yapan uzman hekimlerimize danışabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek