Hamilelikte Hafta Hafta Bebek Gelişimi

YouTube kanalımıza abone olun!

Bir bebeğin anne karnında ay ay gelişimi, anne adaylarının en merak ettiği konuların başında gelir. Gebelik her biri 14 haftadan oluşan 3 döneme ayrılır ve her dönem trimester olarak adlandırılır.

I Trimester ( 4-14 Haftalar ) 
4. Hafta
Hamilelik, 4. haftadan itibaren hesaplanabilir. Çünkü bebek, bu haftada rahime yerleşmeye başlar.Hamilelik "Son adet döngüsünün ilk günü’’ alınarak hesaplandığı için, bebeğin rahime yerleşmesinden sonra artık 4 haftalık olmuştur. Bu dönemde çok önemli bir olay meydana gelir: beyin dokusundan başlayıp, boylu boyunca omuriliği de içine alacak şekilde aşağı doğru uzanan Nöral tüp adı verilen bir yapı oluşmaya başlar.

5-6. Haftalar
El ve el bilekleri gelişir. Parmakları ayırt etmek hala çok zor olsa da, eller ve bacaklar eklemlerinden bükülebilmektedir.Bebeğin cinsiyeti oluşamaya başlar, ancak ancak bebeğin bir erkek mi, kız mı olduğunu görmek hala imkansız.

7-8. Haftalar
Bebeğin hareket etmeye başladığı zamandır, ancak bu anne için hala farkedilemez. Ayrıca, el parmakları ve ayak parmakları yetişkinlerinkiyle neredeyse aynıdır. İç organlar kalp, akciğer, bağırsaklar ve appendiks gelişmesini sürdürür. Kapanan beyin omurilik kanalı içerisinde beyin ve omurilik gelişmektedir. Gözler, burun delikleri gözün ağ tabakası olan “retina”nın gelişimi de devam etmektedir.Beyin üç ana kısmına ayrılır. Kalp kısımları plasma ve kan hücreleri ile dolar. Kan dolaşımı başlamıştır. Şimdilik iki bölümden oluşan kalp dakikada 150-160 defa atmaktadır. Üreme sistemini daha da gelişmiştir,böbrekler idrar üretmeye başlar.

9-10. Haftalar
Beyin iki yarımküreye ayrılır. Süt dişleri ve tat tomurcukları form kazanmaya başlar. Bebek Amniyotik sıvıda yüzmeye başlar ve daha aktif olarak hareket eder, yine de anne için farkedilemez. Bireysel yüz özellikleri gelişir, saçları çıkmaya başlar.

11-12. Haftalar
Bebeğin üreme organları oluşmakta ve yüksek ihtima  olmakla  cinsiyetini öğrenebilirsiniz. İskeleti oluşturan kıkırdak yavaş yavaş kemikleşmekte, yeni kan damarları ortaya çıkmakta ve hormon üretimi başlamaktadır. Bebek 7.7 gram ağırlığındadır.

13–14. Haftalar
Bebeğin kafası tüm vücudunun yarısı kadar olmasına rağmen, yüz daha da gelişmiş görünümdedir  ve 20 süt dişinin tomurcukları ağızda oluşuyor. Damarların aktif oluşumu nedeniyle bebeğin cildi kırmızı ve çok incedir ve vücudu hipotermiden koruyan lanugo adı verilen tüylerle kaplıdır.

II Trimester (14-28 Haftalar)

15-16. Haftalar
Bu haftada bebek daha fazla kilo alır. Yüzü bebek yüzüne benzer. Yüz kasları gelişmiştir. Artık parmak emebiliyor. Yağ ve ter bezleri çalışmaya başlar.

17-18. Haftalar
İşitsel kanallarını oluşturur, böylece sesleri iyi ayırt etmeye başlar ve annesinin sesini duyabilir, hatta tanıyabilir. Süt dişlerine ek olarak, kalıcı diş tomurcukları ortayaçıkar. Kemikler sertleşmeye başlar. Anne bebeğin hareketlerini hissetmeye başlar.

19-20. Haftalar
Çocuğun gözleri hala kapalı olmasına rağmen, bebek kendini yönlendirebilir. Bebeğin parmaklarında artık parmak izleri de var. Bu arada gündüz ve geceyi ayırt etmeye başlıyorlar. Belirli zamanlarda etkinlik belirtileri gösterirler.

21-22. Haftalar
21. hafta, bebek deri altında yağ oluşturmaya başlar ve hızla kilo alır. Yeni doğanlarda görülebilen kırışıklıklar kollarında ve bacaklarında görünmeye başlar. 22. haftada beyninde nöronlar oluşur. Yakında gözlerini de açmaya başlayacak, gözbebekleri neredeyse bir yetişkine benziyor olacak.

23.-24. Haftalar
Bebeğin gözleri açılır ve ışığa tepki verebilirler.Parlak flaşlar onları korkutabilir. Boyu 30 cm olan bebeğinizin kilosu yaklaşık 600–750 gramdır. Ayakları, doğuma kadar iki katı daha büyüyecek! Her geçen gün, dış ortamda yaşama şansı atacak şekilde organları da gelişiyor. Ağznda tat duyusu bu haftalarda oluşmaya başlıyor.

25-26. Haftalar
Bebek artık tat almaya başlıyor,göz kırpmayı da öğrenmiştir

27-28. Haftalar
 Boyu 38–40 cm civarında, kilosu da artık 1000 grama ulaşmıştır. Cilt altı yağ dokusu iyice artmış ve kasları güçlenmiştir. Göz kapakları artık daha rahat açılıyor, kaş ve kirpikleri de tamamlanmak üzeredir.

III TRİMESTER (29-42 Haftalar )
29-30. Haftalar

Bebek giderek daha fazla beslenmektedir. Ayrıca, ağlamayı, öksürmeyi ve hatta bazen hıçkırmayı bile biliyorlar - bu, büyük ihtimalle çok fazla amniyotik sıvı yuttuğunda olur. 30. haftanın sonunda çocuğun beyni oldukça gelişimiştir. Bilgiyi hatırlama ve hatta analiz edebilme yeteneğine sahiptir.

31-32. Haftalar
Bebek annesinin sesini o kadar iyi bilir ki, doğumdan hemen sonra onu diğer tüm insanlardan ayırt edebilir. Bebeğin bağışıklık sistemi, onları ilk günlerde ve hatta doğumdan aylar sonra yakalanabilecek her türlü enfeksiyondan koruyacak antikorlar üretmeye başlar.

33-34. Haftalar
Deri altı yağ tamamen oluşmuştur ve lanugo fetusun vücudundan kaybolur.Merkezi sinir sistemi ve akciğerleri de olgunlaşmakta. Bebeğin sinir sistemi tamamen oluşmuş, ancak akciğerleri hala gelişiyor. Bebeğiniz şu an yaklaşık 2150 gram ve 46 cm. 

35- 36. Haftalar
Bu zamanda, çocuk doğduğu zamankiyle neredeyse aynı görünüyor. Vücut hala oldukça incedir, ancak cilt altı yağ tabakası gittikçe artmaktadır. Bununla birlikte, saçları ve tırnakları tam olarak şekillendirilmiştir ve bebeğin kendisi o kadar büyük olur ki, hareket etmesi için neredeyse hiç yer yoktur.

37-38. Haftalar
Son olarak, yeni bir insanın oluşumu süreci sona ermiştir - şimdi bebek doğum için tamamen hazırdır. Lanugo tamamen çocuğun vücudundan kaybolur ve sadece ellerde ve bacaklarda kalır. Rahimde neredeyse hiç boşluk kalmadığından, anne çocuğun daha yoğun hareket etmeye başladığını düşünebilir, aslında darbelerin gücü artar, çünkü çocuğun kasları tamamen oluşmuş ve güçlenmiştir.

39-42. Haftalar
Çocuğun akciğeri doğuma kadar oluşmaya devam eder. Derisinin altındaki yeni deri katmanları gelişmekte. Kafatası kemiklerinin henüz kaynamamış olduğundan bebek doğum esnasında doğum kanalından kolayca çıkabilir. Cildinin altında onu rahim dışına çıktığında vücut ısısını ayarlayacak yeterinde yağ var. Plasentanız onun ilk altı ayında enfeksiyonlarla savaşabilmesi için hala antikor üretiyor. Sona yaklaşırken bebeğiniz 3-3.5 kilo arasında, uzunluğu ise 48-53 cm arasında olur.

Op.Dr. Aygün Akbarova

Kadın Hastalıkları ve Doğum Randevu Al Randevu Al: 0232 390 0 390