Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği İzmir

Göz kapağı estetiği, tıbbi literatürdeki adıyla blefaroplasti son yıllarda en sık tercih edilen estetik operasyonlardandır. Göz kapağı estetiği; alt ve üst göz kapaklarında sarkan, torbalar oluşturan sarkmış deri ve fazla kas dokusunun kısmen çıkartılarak ve onarılarak göz çevresinde bulunan dokuların daha sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşturulduğu operasyonların genel adıdır. Göz ve göz çevresinde en sık karşılaşılan estetik problem göz kapağı ve çevresinde oluşan doku fazlalıklarıdır. Üst kapağında düşüklük ve şişmiş göz altı torbaları kişinin yüz ifadesi üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Sürekli yorgun ve üzgün bir ifadeye sahip olmak psikolojik olarak oldukça yıpratıcı bir duygu durumudur. Gözlerimizin kendimizi ifade etme konusunda ve yüzün ifadesini değiştirme de ne kadar etkili olduğu düşünüldüğünde göz kapağı estetiği seçeneğini değerlendirmek oldukça mantıklıdır. Göz kapağı estetiği sonrasında yeniden canlı bakışlara ve genç bir ifadeye sahip olmanız mümkündür.

Göz Kapağında Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Yıllar içerisinde yaşlanmaya bağlı olarak yer çekiminin de etkisiyle göz kapağını çevreleyen dokularda sarkmalar gözlemlenebilmektedir. Yaş ilerlemesine bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesinden ilk olarak göz kapağı çevresi etkilenir. Yaş faktöründen bağımsız olarak sadece genetik nedenlere bağlı olarak her yaşta göz kapağı çevresinde sarkma ve torbalanma oluşabilmektedir. Üst göz kapaklarında ki derinin gevşemesiyle gözler eskiden olduğu gibi açık ve canlı görünümünü kaybedebilir. Bazı kişilerde bu sarkma görüş alanını daraltacak kadar fazla olabilmektedir. Gözaltlarında torbalanma, renk koyulaşması, üst göz kapaklarında düşüklük, göz kapağı derisinde ve göz kenarlarında kaz ayağı oluşumu gözlemliyorsanız göz kapağı estetiğine uygun bir aday olabilirsiniz. Güneş ışığına fazla maruz kalmak, düzensiz uyku ve beslenme, aşırı sigara, alkol kullanımı ve hava kirliliği gibi etkenlerde göz kapağı çevresinin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Uygulaması

Göz kapağı ameliyatı lokal veya genel anesteziyle yapılabilmektedir. Hastanın durumuna göre sadece alt, sadece üst veya alt ve üst kapaklara aynı anda müdahale edilebilir. Üst göz kapağına yapılan müdahalelerde çizgi ve iz oluşmaması için, göz kapağının katlandığı bölgeden kesi yapılır. Alt göz kapağına yapılan müdahalede normal konumu elmacık kemiklerinin üstü olan, yaşlanma ve yer çekiminin etkisiyle aşağıya inen yağ yastıkçıklarının normal konumuna getirilmesi işlemi uygulanır. Yağ yastıkçıklarının konumu düzeltildikten sonra hastanın durumu incelenir ve alt göz kapağına işlem yapılmasına ihtiyaç duyulup duyulmadığı incelenir. Alt göz altı kapağı kesisi kirpiklerin hemen altından yapılır. Hastanın durumuna göre kesi göz kapağının içinden de yapılabilir. Göz kapağı estetiği ortalama olarak 1,5 saat sürmektedir. Hastanın durumunda beklenmeyen bir gelişme olmadığı taktirde aynı gün taburcu edilebilir. Ameliyat morlukları bir hafta, şişlikler bir ay içerisinde kaybolur.

Göz kapağı estetiğinin iyileşme süreci ağrılı ve acılı değildir. Hasta kısa süre içerisinde rutin hayatına dönebilmektedir. Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra ki ilk hafta içerisinde bilgisayar, telefon ekranına bakma, kitap okuma, televizyon izleme gibi aktiviteleri sınırlı tutmanız tavsiye edilir. İlk hafta içerisinde göz kuruluğuna sebep olabilecek aktivitelerden uzak durmanız iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. İlk bir haftanın ardından dikişleriniz alınır. Ağır egzersizlerden bir ay süresince uzak durmanız kaydıyla ve rutin hayat temponuza dönebilirsiniz. Canlı ve genç bakışlarınıza tekrar sahip olmak, ifadenizden yorgunluğu söküp atmak için karar vermeyi ertelemeyin. Göz kapağı estetiği hakkında sorularınız ve ücretsiz ön görüşme için sizleri kliniğimize bekliyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Whatsapp Destek