Birimlerimiz

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Göz muayenelerinde Airpuff ve Aplanasyon Tonometreleri (göz tansiyonu ölçümü için), Biyomikroskop, Direkt ve İndirekt Oftalmoskop gibi bilgisayarlı ve manüel ölçme ile değerlendirme cihazları kullanılmakta, hasta bilgileri yine bilgisayar ortamında saklanmaktadır

Doktorlarımız

Uzm. Dr. Özgür Yağız

Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi

Sarı nokta gözümüzdeki makula dediğimiz bölgedir. Bu hastalık, yaşa bağlı olarak bu bölgedeki çeşitli hücrelerin ölmesiyle meydana çıkmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri

Sarı nokta hastalığının belirtileri, görme azalması, cisimleri ve düz çizgileri eğik görme ve kaymalar, mesafeleri denk getirememe gibi sıralanabilir. Bu bu şikayetleri olan hastaların hızlı bir şekilde göz hekimlerine muayene olmaları önerilmektedir.
Sarı nokta hastalığı, genelde yaşa bağlı ortaya çıkar. Ailede sarı nokta hastalığı varsa genetik kökenden dolayı 50 yaş ve üzeri hastalarda yıllık takibi önermekteyiz. Bunun haricinde sebepler genelde ırksal kökenden kaynaklanır. Akdeniz çanağı İspanyol, İtalyanlar ve biz Türklerde fazla görülmektedir.
Yaşam tarzı ve beslenme tarzı çok etkilidir. Hayvansal yağları fazla tüketen hastalarda daha sık görülmektedir. Güneşte fazla duranlardada, açık göz rengine sahip insanlarda çok rastlanmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığının Tipleri

Sarı nokta hastalığının iki tipi mevcuttur. İyi tipi diye bildiğimiz kuru tip ve birde yaş tipi olarak ikiye ayrılmaktadır. Yaş tipi olarak adlandırdığımız sarı nokta hastalığında altın standart göz içi enjeksiyonlar kullanılmaktadır. Fakat bunlar her hastada fayda vermemektedir. Başarı %80 lerdedir.
Kuru tipinde göz içine herhangi bir enjeksiyon önerilmemektedir. Bu hastalığın tedavisine bakacak olursak göz anjiyosu ve göz tomografisiyle tanısı konduktan sonra tedaviye geçilmektedir. Kuru tipte tedavi genelde desteklemedir. Çeşitli mineral ve vitaminlerle gözü desteklememiz şeklinde gider. Biz hastanemizde kuru tipte plazmaferez tedavisi uygulamaktayız. Fayda gördüğümüz bir tedavi şeklidir.
Yaş tipte tek tedavimizi göz içi enjeksiyonlar oluşturmaktadır. Bunlar onaylı enjeksiyonlar olup hastalar genellikle bu tedaviden fayda görmektedirler.

Diyabetik Retinopati Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt Ameliyatı Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Katarakt oluşumu, gözümüzün içindeki merceğin çeşitli sebeplerle yapısının bozulması sonucu saydamlığını kaybetmesidir.

Katarakt Hastalığının Belirtileri

Katarakt Neden Olur

En sık rastladığımız sebep yaştır.

Bunun haricinde özellikle şeker, diyabet hastalığı, astım, romatizmal hastalıklara bağlı olarak kullanılan kortizonlar, steroitlere bağlı olarak kendini gösterebilir.

 

Bebek ve çocuklarda görülen konjenital katarakt dediğimiz cinsleri de mevcuttur.

 

Katarakt Ağrı Yapar mı?

Genel itibariyle göz ağrısı yapmadığından, göz ağrısı şikayetiyle gelmez hastalar. Kataraktın çok ilerlediği durumlarda göz tansiyonunda yükselmeye sebebiyet verdiği için bu evrede göz ağrısı ve kızarmalar yaşanabilir.

 

Katarakt Ameliyatı Olmazsam Ne Olur?

Ameliyatsız tedavi mümkün değildir. Kataraktın tek tedavisi şuanki teknolojide halk arasında fako olarak bilinen lazerle uygulanan ameliyattır.

 

Ameliyat uygulanmazsa ilk başta görmede azalma olur. En son evrede göz tansiyonuna bağlı olarak lens kendi içinde erimeye başlar ve körlüğe sebebiyet verir.

Katarakt Ameliyatı Detayları?

Ameliyat yaklaşık 10-15 dakika süren bir işlemdir. Hiçbir hastaya narkoz ve ameliyat işlemi uygulanmaz. Çoğunlukla damlayla uyuşturma şeklinde yapılır.

Seçilmiş olgularda bazen iğneyle tedavide yapılabilmektedir. Gözün içerisindeki katarakt dolgusu lazerle alındıktan sonra içeriye yeni bir mercek lens takılır.

Bu lenslerinde çeşitleri mevcuttur. Tek odaklı monofokol olanları sadece uzak görmeyi sağlar. Bunların yanında yeni çıkan akıllı merceklerde bulunmaktadır. Bunlarda yakın uzak gözlüğü kaldıracak seviyededir. Yeni çıkna lenslerden olan iç odaklı mercekler yakın-uzak ve ana mesafeyide gösterebilirler.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken belirli başlı yasaklar bulunmaktadır. Öncelikle 1 hafta süreyle göz korunmalıdır. Göze su değdirme, gözü ovalama, eğilip kalkma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır. Bunun dışında televizyon izleyebilir, kitap okuyabilir, sosyal faaliyelerde bulunabilirler. Fakat bunları yaparken de gözü çok yormamaları tavsiye edilmektedir.

Peki katarakt sonradan takrarlar mı?

Tekrarlamaz, yeniden nüksetme olasılığı yoktur. Sadece gözün içine yerleştirdiğimiz merceklerin zamanla kireçlenmesi olabilmektedir. Hasta tarafından bu ikinci bir katarakt gibi algılanmamalıdır böyle durumlarda  lazer uygulamasıyla kireç dokusu temizlenmektedir.

WhatsApp Destek

Menü