Birimlerimiz

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Göz hastalıkları; çevresel ya da genetik faktörlere bağlı olarak gelişen, gözde meydana gelen görme yeteneğini kısıtlayan rahatsızlıklardır. Göz hastalıkları genellikle genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadırlar. Işık ayarı dengesiz ortamlarda uzun süre bulunmak, farklı hastalıkların bıraktığı hasarlar gibi faktörlerde çeşitli göz hastalıklarına neden olabilmektedir. Göz kapakları, göz zarı, gözyaşı kanalları, göz merceği ve gözü saran sinir dokularında oluşan tüm hastalıklarla göz hastalıkları ve cerrahisi birimi ilgilenmektedir.

Ege Şehir Hastanesi göz hastalıkları ve cerrahisi biriminde; göz hastalıklarının tanı ve tedavisi uzman ekibimiz tarafından titizlikle uygulanmaktadır. Göz muayenelerinde Airpuff ve Aplanasyon Tonometreleri (göz tansiyonu ölçümü için), Biyomikroskop, Direkt ve İndirekt Oftalmoskop gibi bilgisayarlı ve manüel ölçme ile değerlendirme cihazları kullanılmakta, hasta bilgileri yine bilgisayar ortamında saklanmaktadır.

Göz Hastalıklarının Belirtileri

Gözlerde kanlanma, ağrı, göz yaşarması ve hassasiyet göz hastalıklarında en sık gözlemlenen belirtilerdir. Görme bozukluğu, görme alanında daralma, gözlerde kızarıklık ve çapaklanma da en sık gözlemlenen semptomlardandır. Göz önünde uçuşan siyah cisimler ve göz kapaklarında şişme ve düşüklükte göz hastalıklarının habercisi olabilmektedir.

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Biriminin İlgilendiği Hastalıklardan Bazıları;

Miyop, Hipermetrop ve Astigmat

Astigmat; gözümüzün önünde yer alan korneanın şekil bozukluğudur. Astigmat hem yakını hem uzağı bulanık görmemize sebep olmaktadır. Miyop; uzağı görememe durumudur, uzak bulanık yakın ise net görünmektedir. Hipermetrop; yakın mesafeyi net görememe durumudur, uzak net şekilde görülebilmektedir.

Katarakt

Katarakt çift görme, görünüşte bulanıklık, gece görüş açısının bozulması gibi işaretlerle kendisini belli eden, zamanla gözde görme yetisinin azalmasına neden olan bir göz hastalığıdır. Kataraktın en temel sebebi yaştır. Bunun haricinde özellikle şeker, diyabet hastalığı, astım, romatizmal hastalıklara bağlı olarak kullanılan kortizonlar, steroitlere bağlı olarak kendini gösterebilir. Bebek ve çocuklarda görülen konjenital katarakt olarak adlandırılan cinsleri de mevcuttur. Kataraktın tek tedavisi halk arasında fako olarak bilinen lazerle kısa sürede uygulanan ameliyattır.

Şaşılık

Gözlerimizde 6 adet göz dışı kas bulunmaktadır. Bu kaslarda kuvvet azlığı veya fazlalığı olması nedeniyle iki göz birbiriyle paralelliğini kaybedebilmekte yani şaşılık oluşabilmektedir. Şaşılık tedavisinde erken teşhis önemlidir bu nedenle çocukluk döneminde rutin göz muayenelerinin aksatılmaması önem taşımaktadır.

Renk Körlüğü

Renk körlüğü, bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunması nedeniyle renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğudur. Renk körlüğü kalıtsal nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kırmızı renge duyarlı pigmentlerin yokluğunda (Protonopia) kırmızı renk körlüğü, mavi renge duyarlı pigmentlerin yokluğunda mavi renk körlüğü, yeşil renge duyarlı pigmentlerin yokluğunda (Deuteranopia) yeşil renk körlüğü görülmektedir.

Sarı Nokta Hastalığı

Sarı nokta hastalığının belirtileri, görme azalması, cisimleri ve düz çizgileri eğik görme ve kaymalar, mesafeleri denk getirememe gibi sıralanabilir. Bu şikayetlere sahip olan hastaların hızlı bir şekilde göz hekimlerine muayene olmaları önerilmektedir. Sarı nokta hastalığı, genelde yaşa bağlı ortaya çıkar. Ailede sarı nokta hastalığı varsa genetik kökenden dolayı 50 yaş ve üzeri hastalarda yıllık takibinin yapılması önerilmektedir.

Konjonktivit

Konjonktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanmasına verilen isimdir ve göz içinde kanlanmaya yol açmaktadır. Mikrop, virüsler veya alerji gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Mikrobik olanların bulaşıcılığı oldukça fazladır. Gözde kızarıklık görülmesi halinde kısa sürede bir uzmana başvurulmalıdır.

Glokom ( Göz tansiyonu)

Glokom; göz içi basıncının artmasıyla oluşan bir hastalıktır. Göz ağrısı ve kızarıklığı, görüşte bulanıklaşma, alın bölgesinde ağrı, baş ağrısı, mide bulantısı en sık rastlanan belirtileridir. Bu belirtilere sahip olmanız halinde mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Glokom, görme kaybına neden olabilen önemli bir sağlık problemidir.

Ektropiyum

Gözün alt kapağının dışa doğru dönmesine ektropiyum denilmektedir. Genellikle yaşa bağlı olarak kapak destek dokularının zayıflaması sonucu görülmektedir. Sulanma, batma, ışığa karşı hassasiyet ve görmede bulanıklık en sık gözlemlenen belirtileridir.

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek