Birimlerimiz

Göğüs Hastalıkları

Göğüs hastalıkları; solunum sistemi ve akciğer hastalıklarıyla ilgilenen uzmanlık dalıdır. Akciğerler, nefes yolları (alt solunum yolları ve bronşlar), akciğer zarı, mediasten, diyafragma ve göğüs kafesini oluşturan kemik ve kaslarla ilgili hastalıkların tanı ve tedavisiyle göğüs hastalıkları birimi ilgilenmektedir. Solunum sistemi hastalıkları sık rastlanan ve hayati önem taşıyabilen hastalıklar olabilmektedir bu nedenle solunum kapasitesinde sorun hissedilmesi halinde mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır. Ege Şehir Hastanesi göğüs hastalıkları birimimizde gelişmiş tanı ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Göğüs Hastalıklarının Genel Belirtileri

Solunum sistemi burun, yutak, soluk borusu ve akciğerlerden oluşan bir sistemdir. Solunum sistemi içerisinde en ciddi hastalıklar görülen organ akciğerlerdir. Akciğere bağlı birçok hastalık ortaya çıkmaktadır. Solunum sistemi hastalıklarının en sık görülen semptomları; öksürük, balgam, nefes darlığı, hırıltılı solunum, kan tükürme, sırt ağrısı ve göğüs ağrısıdır. Bunlara ek olarak sadece gece görülen terlemeler, ateş, iştahsızlık ve ani kilo kaybıda göğüs hastalıklarının belirtilerindendir.

Göğüs Hastalıklarının Tedavi Alanları

KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı)

KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı), akciğerlerdeki hava keseciklerinin genişlemesi ve hava yollarının daralması sonucunda, şiddetli öksürük gibi şikâyetlere neden olan kronik bir hastalıktır. Sigara, pipo, nargile gibi tütün mamullerinin tüketimi KOAH hastalığının oluşumunun en önemli nedenlerindendir. Merdiven çıkarken tıkanma, halsizlik, sürekli öksürme isteği ve hırıltılı solunum KOAH hastalığının en sık görülen belirtilerindendir.

Astım

Astım, genetik ve çevresel etkenlerin bir araya gelmesiyle; , alt solunum yollarının kronik ve mikrobik olmayan iltihabı sonucu gelişen bir akciğer hastalığıdır. Tekrarlayan öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste tıkanma ve baskı hissi en sık gözlemlenen belirtilerdir.

Bronşektazi

Bronşektazi, akciğerlerdeki bronşiyal tüplerin kalıcı olarak hasar gördüğü, genişlediği ve kalınlaştığı bir durumdur. Bronşları genişlemiş olan bronşektazi hastalarında, genellikle başlıca şikayetler sık öksürük ve balgam çıkarmadır. Kronik günlük öksürük, kan tükürme, ani kilo kaybı ve ağız kokusu da sık gözlemlenen bronşektazi belirtilerindendir.

Kronik Öksürükler

Öksürük, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan faydalı bir reflekstir ancak özellikle 8 haftayı geçen öksürük gözlemlendiğinde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Uzun süren öksürük zatürre, bronşit, astım, tüberküloz gibi akciğer hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Akciğer tümörleri, alerjik hastalıklar, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda öksürüğe neden olabilmektedir. Uzun süren öksürük gözlemlendiğinde geciktirmeden göğüs hastalıkları birimine başvurulmalıdır.

Pnömoni (Zatürre)

Zatürre (Pnömani); bakteri, virüs ve nadiren de parazitlerin neden olduğu ciddi bir akciğer enfeksiyonu hastalığıdır. Zatürre üşüme, titreme, ani yükselen ateş, öksürük, nefes almakta zorlanma, kas ağrıları ve mide bulantısı belirtileriyle ortaya çıkabilmektedir.

Pnömotoraks (Akciğerde Hava Kaçağı)

Pnömotoraks akciğerde yırtılma meydana gelmesi sonucunda göğüs boşluğunda hava birikmesi anlamına gelir. Pnömotoraks ani gelişen ve kimi durumlarda hayatı tehdit edebilecek bir hastalıktır. Göğüste veya kürek kemiğinin altı kısmında ağrı, göğüste sıkışma hissi, ani gelişen nefes darlığı ve ağır seyreden tablolarda bilinç bulanıklığı ve dudaklarda morarma görülmesi Pnömotoraks belirtilerindendir.

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri, akciğer dokusunda kontrolsüz ve anormal çoğalan hücre grupları ile oluşan kötü huylu tümörlerdir. Akciğer kanseri sık görülen, ciddi sonuçları olan kanser türlerinden biridir. Akciğer kanserinin ilk belirtisi inatçı öksürüklerdir. Balgamda koyu renklilik ve kan görülmesi, ses kısıklığı ve ani kilo kaybı da akciğer kanseri belirtilerindendir.

Pulmoner Emboli (Akciğer Embolisi)

Pulmoner emboli, genellikle bacaktaki bir toplardamardan akciğere gelen bir kan pıhtısı nedeniyle bir akciğer atardamarının ani tıkanmasıdır. Nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, sırtta ağrı, aşırı terleme, dudaklarda ve tırnaklarda mavi renk görülmesi akciğer embolisinin en sık görülen belirtilerindendir.

Bronkoskopi

Solunum yolu ve akciğer hastalıklarının teşhisinin konulması için ve solunum problemlerinin belirlenmesi için kullanılan endoskopik tanı yöntemine “bronkoskopi” denir.

Solunum Fonksiyon Testleri

Solunum fonksiyon testleri; akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını ölçmek için kullanılır. Astım, Koah gibi hastalıkların tanısının netleşmesi amacıyla solunum fonksiyon testlerinden faydalanılmaktadır. En sık kullanılan testler spirometri ve akciğer düfüzyon kapasitesi testidir.

Göğüs Hastalıkları

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek