Birimlerimiz

Göğüs Cerrahisi

Göğüs cerrahisi; yemek borusu, akciğerler, kalp ve göğüs içindeki hastalık veya yaralanmaların neden olduğu durumların tanı ve cerrahi tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Göğüs kafesine ait doğumsal deformasyonlar, göğüs kafesi, hava yolları tümörleri, ana hava yollarında yaşanan darlıklar, akciğerin cerrahi hastalıkları, yemek borusu ve diafragma hastalıklarının cerrahi tedavileri, akciğer kanserlerinin cerrahi tedavisi ile göğüs cerrahisi birimi ilgilenmektedir.

Ege Şehir Hastanesinde; göğüs cerrahisi konusunda uzman ekibimiz ve son teknolojiye uygun cihazlarımızla göğüs ve akciğer hastalıklarının cerrahi tedavilerini başarıyla gerçekleştiriyoruz.

Göğüs Cerrahisinin ilgilendiği alanlardan bazıları;

Akciğer İğne Biyopsisi

Akciğer kanseri, akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) istatistiklerine göre akciğer kanseri erkeklerde en sık ölüme sebep olan birinci, kadınlardaysa ikinci kanser türüdür. Akciğerde bilgisayarlı tomografi ya da diğer görüntüleme yöntemleri kullanılarak tümör varlığı saptandığında, tümörün iyi huylu veya kötü huylu olduğunun araştırılması için biyopsi uygulanması gerekmektedir. Biyopsi, bir hastalığı analiz etmek için hücrelerin veya dokunun çıkarılmasıdır. Akciğer iğne biyopsisinde, akciğerden küçük bir parça alınarak incelenir. Alınan parça patoloji biriminde incelenir ve akciğer iğne biyopsisiyle, hastalığın evresi ve tümörün cinsi belirlenebilir. Akciğer iğne biyopsisi genelde lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve ağrısız bir işlemdir. Hastalar işlem sonrasında 3-4 saat hastane şartlarında dinlenip rutin hayatlarına dönebilirler.

Aşırı Terleme Tedavisi

Terleme, vücudun ısı dengesini korumaya ve toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olan doğal bir savunma mekanizmasıdır. Egzersiz, heyecan, stres gibi nedenlere bağlı olarak terleme miktarında artış olması olağandır aşırı terleme (Hiperhidrozis) hastalığında aktivite ve çevre koşullarından bağımsız olarak aşırı miktarda terleme görülmektedir. Aşırı terleme özellikle el, koltukaltı ve ayaklarda görülmektedir. Göğüs cerrahisi biriminde yapılan cerrahi operasyon aşırı terlemenin tek kesin çözüm yöntemidir. Aşırı terlemeyi sağlayan sempatik sinir zincirinin bu bölgeye terleme iletisi götüren kısmının klipslenmesiyle gerçekleştirilen operasyon yaklaşık 30-60 dakika sürmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonda koltuk altından 0,5-1 cm’lik bir veya iki adet küçük kesi açılmaktadır. Ameliyatın ardından bir gün hastanede dinlenmenizin ardından taburcu olabilir ve bir hafta içerisinde rutin hayatınıza dönebilirsiniz.

Bronkoskopi

Solunum yolu ve akciğer hastalıklarının teşhisinin konulması için ve solunum problemlerinin belirlenmesi için kullanılan endoskopik tanı yöntemine “bronkoskopi” denir. Bronkoskopi; diğer yöntemlerle kesin tanı konamayan solunum yolu ve akciğer hastalıkları inatçı öksürük, kanlı balgam, ses kısıklığı gibi şikâyetlerden dolayı yapılabilmektedir. Hastanın durumuna ve yapılacak işleme göre genel veya lokal anesteziyle uygulanabilmektedir. Bronkoskopi ağrısız bir işlemdir.

Torasentez

Torasentez; özel bir iğneyle akciğer zarları arasındaki sıvıdan örnek elde edilmesi işlemine verilen isimdir. Normalde akciğerleri örten zarlar arasında çok az miktarda sıvı bulunur. Akciğer zarları arasında sıvı birikimi olmasına ‘plevral effüzyon’ denir. Torasentezin amacı, sıvıyı boşaltmak ve nefes alımını kolaylaştırmaktır. Oldukça kısa süren ve ağrısız bir işlemdir. Genellikle sedasyonla uygulanmaktadır.

Göğüs Cerrahisi

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek