Meme hacminden memnun olmayan kadınlar, istedikleri görünüme ulaşmak için ya Ne büyütme ameliyatı yaptırırlar. Meme implantları, uzman bir hekim tarafından yüz kaslarının ya da meme dokusunu hemen altına yerleştirilir. Bu yazımız içerisinde sizlere oldukça merak ettiğiniz konu olan göğüs büyütme ameliyatı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Hangi Amaçlar ile Yapılır?

Her kadının göğüs büyütme ameliyatı yaptırma amacı birbirinden farklıdır. İki meme arasında belirgin bir boyut farkı olması, memelerin olması gibi nedenler kadınları büyütmeye cerrahisine yönlendirmektedir. Özellikle memelerin küçük olma durumu kadınlarda özgüven kaybına neden olabilir. Aynı zamanda meme kanserini atlatmış, sağlığına kavuşmuş kadınlarda göğüs büyütme ameliyatı için plastik cerrahi bölümlerine başvurmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatına Hazırlık

Göğüs büyütme ameliyatı İzmir içerisindeki kadınlar tarafından çok fazla araştırılmaktadır. Operasyon öncesinde plastik cerrahi ile ön görüşme sağlanır. Bu görüşme sırasında göğsün büyüklüğü, hissi ve nasıl görüneceği ile ilgili konular konuşulur. Akabinde operasyona girecek kadının meme yapısı cerrah tarafından incelenir. Meme yapısına göre yeni yapılacak göğüsün düz, yuvarlak, dokulu, yuvarlak gözyaşı damlası seçeneklerinden uygun olan yapı seçilir.

 • Operasyona girecek kadınların öncelikle bende olarak kullanmış olduğu ilaçları ekime bildirmesi gerekiyor. Bazı ilaçların ameliyat olmanıza engel durumlar oluşturduğunu belirtmemiz gerekiyor. Operasyon sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek için 12’den sonra herhangi bir şey yiyip içmemek gerekiyor. Bunun dışında göz almanız gereken bazı unsurlar da bulunmaktadır;
 • Göğüs büyütme operasyonu meme sarkmasını asla engellemez. Göğüs büyütmeye ek olarak göğüs düzelttirme, göğüs dikleştirme gibi ekstra operasyonlarda geçirmeniz gerekebilir.
 • Meme implantları asla ömür boyu garantili değildir. Tercih edilen implant türüne göre kullanım süreleri ortalama 10 yıldır. Takılan implantın yırtılma ya da sızdırma gibi bazı ihtimalleri de bulunmaktadır. İlerleyen yaş ile meme görünümünde bazı değişiklikler meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda yeniden cerrahi müdahaleye gereksinim duyulabilir.
 • Sahip olduğunu sağlık sigortası meme implant ücretini ödemektedir. Bu nedenle göğüs büyütme fiyatları oldukça araştırılan konulardan birisidir. Ancak; göğüsleri tamamen alınmış meme kanserli kadınlar, hastalığı yendikten sonra göğüs büyütme operasyonu SGK kapsamında olabilirler.
 • Operasyon sonrasında doktorun isteği üzerine bir gece hastanede konaklama gerekebilir. Genelde ameliyatın olduğu gün akşam hastalar evlerine geri dönebilmektedir.
 • Göğüs büyütme operasyonlarından tamamı genel anestezi altında yapılır. Bazı durumlarda lokal anestezinin de uygulandığı operasyonlar da görülmüştür.

Göğüs Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı İzmir okuyucularımız için meme implantının yerleştirme işleminin detayları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Göğüs büyütme ameliyatı sırasında aşağıdaki üç bölümün sadece birisinden ufak bir kesi atılır

 • Göğsün altındaki kıvrım bölümünden
 • Kol altı bölümünden
 • Meme ucu etrafındaki bölümden

Atılan kesi ile operasyon başlar. Uzman cerrah, göğüs dokusunu göğüs kaslarından ve bağ dokusunda ayırarak implant için giriş cephesi oluşturur. Daha sonra implant boş olarak yerleştirildikten sonra tuzlu su ile doldurulmaya başlanır. Bu belirtilmiş olduğumuz durum salin implantlar için geçerlidir. Silikon implant göğse yerleştirilmeden önce can ile doldurularak yerleştirilir.

İmplant yerleşiminden sonra açılan kesi dikiş yardımı ile kapatılır. Özel cilt yapıştırıcıları ve bandajlar yardımı ile yara oluşumu en aza indirilir.

Operasyon Sonrasında Neler Yaşanır?

SGK kapsamında olmayan meme büyütme operasyonu çok fazla araştırılmaya başlanmıştır. Göğüs büyütme fiyatları tercih edilen implant türüne göre değişiklik göstermektedir. Operasyon sonrasında yaşanacak etmenlerden bazıları;

 • Operasyondan birkaç hafta sonra dahi ağrı ve şişkinlik ve morarma yaşanabilmektedir.
 • Dikiş izinden dolayı oluşan yara izi tamamen iyileşmesi aylar sürebilir hatta bazıları kalıcı hale gelebilir.
 • İyileşme sürecindeyken sporcu sutyeni, sıkıştırma bandı gibi destekler alabilirsiniz. Hangi sutyenleri almanız konusunda cerrahınız sizleri muhakkak tavsiyelerde bulunacaktır.
 • Bütün yaşantınıza dönme konusundaki talimatlar cerrahınız tarafından verilecektir. Bu talimatlara kesinlikle uymanız gerekmektedir. Fiziksel zorlayıcı bir işiniz varsa en az 2 hafta İzin almanız gerekmektedir. Cerrahınız sizlere gerekli olan rapor süresi konusunda yardımcı olacaktır.
 • Operasyondan sonra göğüste kızarıklık fark edip ateşinizi çıktığını görürseniz hemen cerrahınıza başvurmanız gerekiyor. Enfeksiyon, kadınların çok nadir olarak yaşadığı durumlardan birisidir.
Whatsapp Destek