Genital Estetik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YouTube kanalımıza abone olun!

Genital Estetik Neden Uygulanır?
Genital estetik operasyonlarına sıklıkla cinsel organın estetik görüntüsünü düzeltmek, cinsel ilişkide yaşanan pek çok sorunu gidermek veya idrar, gaz kaçırma problemlerini tedavi etmek amacıyla başvurulur. Doğumlara, yaşa, bağ doku zayıflığına, çevresel faktörlere, sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklar genital bölge deformasyonlarına neden olmaktadır.

Genital Böleyi Oluşturan Organlar

 • Dudakların üst kısmı (Mons pubis)
 • Büyük dudaklar (Labium majus)
 • Küçük dudaklar (Labium minus)
 • Klitoris 
 • Kızlık zarı (Hymen)
 • Vajen


Genital bölgeyi oluşturan bu bölümlerde yaşanan deformiteler, estetik açıdan kötü bir görünüme yol açmakla kalmaz; kadında güvensizlik, cinsellikte yetersizlik, tatmin olamama ya da utanma gibi sorunlara da neden olur, psikolojik olarak kişinin cinsel hayatını ve çiftler arası iletişimi etkilemektedir. Estetik kaygısı yaşayan kadınların bu kayıları gidermesi için  genital estetik  eperasyonuna  başvurması gereklidir.


Genital Estetik Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Kadınların çok sayıda doğum yapmış olmasından dolayı vajinanın yapısal olarak elastikliiyini,darlığını kaybetmesi 
 • Doğumsal olarak vajina yapısındaki fiziksel anormallikler                                                  
 • Cinsiyet dudaklarının yapısal deformasyonlar özellikle iç dudakların büyük olması 
 • Zor doğumlarda vajinanın uğradığı deformasyon ya da vajinaya yapılan kesi nedeni ile kötü iyileşmiş skar dokusu,ağrılı cinsel ilişki                                                                        
 • Mesane (İdrar kesesi) ve rektumda(düz barsak) meydana gelen sarkmalar, cinsel işlev bozukluğu ve inkontinans (idrar kaçırma).

 

Genital Estetikt Ameliyatları Nelerdir?

 • Labioplasti (iç ve dış dudak küçültme ve büyütme)
 • Vajinoplasti (vajina daraltma)
 • Kliteroplasti (klitoristeki fazla dokunun alınması) 
 • Himenoplasti (kızlık zarına yapılan işlemler) 
 • Vajinal skar dokusunun onarımı (doğum ya da diğer operasyon sonucunda vajinada oluşan deformasyonların düzeltilmesi)


Labioplasti ( iç ve dış dudak küçültme ) Operasyonu Nedir?
Labioplasti ameliyatı, iç ya da dış dudaklarda meydana gelen sarkmaların giderilmesi amacı ile yapılan  operasyondur. Vajinanın fiziksel yapısındaki kötü görüntü çoğu kadında psikolojik ve fiziksel kaygı yaratırken, cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıkmasına da neden olur.Dudaklar dış genital bölgenin içerisinde kıvrımlı bir yapıda olup, her kadında farklı bir görüntüye sahiptir. Ancak iç dudakların normalin dışında büyük olması ve kabarık bir görüntünün oluşması halinde estetik açıdan olumsuz bir tablo ortaya çıkar. İç dudakların büyük olması enfeksiyon riskinin de artmasına yol açmaktadır. Dış dudakların büyük olması ise, kıyafet seçiminde zorlanmalara yol açabilir. 

Kimlere  Labioplasti Operasyonu Yapılabilir?
İç ve dış dudakları küçültme operasyonları doğum yapmış ya da hiç  yapmamış, ayrıca daha sonraki yıllarda, normal doğum yapma planı olanlara , hatta bakire kadınlara  da yapılabilmektedir. Yapılan operasyon kızlık zarı bölgesinde 3- 4 cm uzaklıktadır. Bu nedenle kızlık zarını tehdit edecek herhangi bir risk yaratmamaktadır.

Vajinoplasti (Vajina daraltma)  Operasyonları Nedir, Neden Yapılır?
Kadınların çok sayıda normal doğum yapması ya da doğumsal faktörler nedeni ile vajinanın yapısal olarak elastikliği kaybetmesi sonucunda vajinada gevşeme olabilir. Bu durum, hem kadın hem de erkek için cinsel tatminsizliğe neden olabilmektedir. Ayrıca duyarlılık hissinin kaybolmasına bağlı olarak kadınların cinsel ilişkiden zevk almaması, orgazm olamama sorunlarını oluşturabilir. Bu amaçla vajinanın yapısal olarak sıkılığının sağlanması için vajina daraltma operasyonları  yapılmaktadır.

Vajinoplasti Ameliyatları ile Hangi Sorunlar Giderilebilmektedir?

Cinsel hazzın arttırılması
Vajinadaki gevşeme ve genişleme olarak ifade edilen elastik yapının zayıflığı, kadın ve erkeğin cinsel birliktelikten zevk almamasına neden olmaktadır. Vajina daraltma operasyonları ile bu sorun giderilebilmektedir.

Mesane ve barsak sarkmasının onarımı
vajen ön ve arka duvarda olan bağ-destek doku kaybı mesane ve barsak sarkmasına neden olmakla birlikte kadınları hem cinsel, hem de psikoloik olarak mağdur etektedir. Vajina daraltma operasyonları ile birlikte idrar torbasında sarkma, idrar kaçırma problemleri ve barsak sarkmaları da düzeltilebilmektedir.

Doğum Skarlarının Düzeltilmesi ve Ağrılı Cinsel İlişki (disparoni) Tedavisi
Sağlıklı iyileşme göstermemiş epizyotomi skarları (doğum izleri) ve hatalı dikişler  estetik olarak kötü görüntüye neden olmakla birlikte cinsel ilişkide ağrı duyulmasına neden olmaktadır. Vajinoplasti operasyonlarında vajen yapısındaki deformasyon giderilerek, hem estetik hem de fonksiyonel yapı düzeltilebilmektedir.
 
Kızlık Zarı Dikilmesi
Sosyal ya da ailevi nedenlerle hastalar tarafından talep edilen kızlık zarı onarımı da genital estetik müdahaleler arasında yer alır.

Mons pubis (vajina üst kısımları-dudaklar bölgesi) dolgunlaştırılması
Kolay, hızlı hastanın günlük hayatını sekteye uğratmayan minik müdahalelerdir.

Genital  estetik ameliyatı ortalama olarak 45 dakika sürer. Hasta uyanıkken genel anestezi almadan yapılabilen bir cerrahidir. Kısa süreli bir cerrahi işlem olduğu için basit ağrı kesicilerle, cerrahi sonrası oluşan ağrılar kontrol altına alınır. İşlem sırasında dikişlerin çok büyük bir bölümü vajina içine atılır, cilt dikişleri de dışarıdan estetik yöntemlerle uygulanır. Bundan dolayı dışarıdan bakıldığında kadının ameliyat geçirdiğinin anlaşılması zordur. Dikişler kendiliğinden emilir, bu nedenle ameliyat sonrasında ayrıca dikiş alınmasına gerek yoktur. Bu cerrahi operasyonu geçiren kadınlar ameliyatı  ertesi günü günlük aktivitelerine dönebilir.Ancak iyileşme periyodu boyunca (6 hafta) cinsel ilişki yasağı konulmaktadır.

Op.Dr. Aygün Akbarova

Kadın Hastalıkları ve Doğum Randevu Al Randevu Al: 0232 390 0 390