Birimlerimiz

Genel Cerrahi

Genel cerrahi vücuttaki genel ya da bölgesel hastalıkları tedavi etmek için çeşitli cerrahi yöntemlerin uygulandığı tıbbı bilim dalıdır. Halk arasında hariciye olarak adlandırılmaktadır.

İzmir Özel Ege Şehir hastanesi genel cerrahi birimimiz, bünyesinde çalışan deneyimli Genel cerrahi uzmanı hekimlerimiz tarafından koordine edilmekte, poliklinik çalışmaları yapılmakta, uygulama ve cerrahi alanda tedavi çalışmaları gerçekleştirmektedirler.

Genel cerrahi uygulamalarımız

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uygulamaları ( Tüp mide ameliyatı, Gastrik Bypass, Tip 2 Diyabet Ameliyatı vb.)

Tüp mide ameliyatı ( Sleeve Gastrektomi); mide hacminin %75’inin cerrahi işlemle azaltılması uygulamasıdır. Tüp mide ameliyatı sonrasında mide muz görünümüne dönüşmektedir. Ameliyat ile birlikte midenin beyne gönderdiği açlık uyarısını sağlayan Ghrellin hormonu bölümü de alınır. Böylelikle hastalar mekanik olarak tok hissederler ayrıca midenin hacminin küçülmesi ile daha az gıda alımıyla tokluk hissi sağlanmış olur.

Gastrik Bypass; bypass terimi ingilizceden türkçe pas etmek, kısa yoldan geçmek olarak ifade edilmektedir. Gastrik bypass ameliyatı, bağırsaklardan gıda emilimini azaltan önemli bir ameliyattır. Midenin büyük bir kısmının kısa yoldan geçildiği Gastrik Bypass ameliyatında gıdalar midenin büyük bir kısmını görmeden bağırsaklara geçerler.

Tip 2 Diyabet Ameliyatı; Tip 2 diyabet yavaş ve sinsi ilerleyen bir hastalık olarak bilinmektedir. Hastaların çoğunda tanı koyulduğunda orta ve büyük ölçekli damar hasarı saptanmaktadır. Her hastanın öyküsü bağımsız olsa da genellikle bir Tip 2 diyabet hastasının insülin rezervi genellikle ortalama 10 yıllık bir süre zarfında tükenmektedir. İnsülin rezervinin tükenmesinin ardından organ kayıpları başlamaktadır. Operasyon için iyi sonuçlar alınması için erken dönemde teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Tip 2 diyabet ameliyatı kapalı(laparoskopik) olarak yapılmaktadır. Karın bölgesinde açılan küçük deliklerle uygulanan ameliyatın ardından rutin hayata dönüş hızlı ve kolaydır.

Obezite Cerrahisine Yardımcı Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri (Mide dolgu , Mide Balonu)

Mide dolgu ; endoskopi yolu ile yapılan Mide dolgusu uygulamasında, hasta 10-15 dakika uyku altında tutularak midesine dolgu uygulanmaktadır. Uygulama ile mide tokluk süreci artmakta, mideye giren gıdaların duodenum yani on iki parmak bağırsağına geçiş süresi uzamaktadır.

Mide Balonu; ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biri olan mide balonu uygulaması, 10 dakikada gerçekleştirilen, sedasyon (uyku) anestezisi altından yapılan, mideye endoskopik bir balonun yerleştirilmesi esasına dayanır. İşlem sırasında yerleştirilen balon, içeride su ya da hava ile şişirilir. Şişen balon mide hacminin belirli bir bölümünü kaplayarak tokluk hissi yaratır. İşlem uygulandıktan 6 ay ya da 1 yıl sonra balonun çıkarılması için mutlaka 2. endoskopi yapılması gerekmektedir.

Laparoskopik (Kapalı) Safra Kesesi Ameliyatı ve Açık Safra Kesesi Cerrahisi

Safra kesesi sağ üst karında karaciğerin altında bulunan, görevi vücuttaki safrayı depolamak olan bir organdır. Safra gıdaların sindirimine yardımcı olmaktadır. Safra kesesinde taş oluşması nedeniyle cerrahi müdahalede bulunulması gerekebilmektedir. Kolesistektomi, safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Laparoskopik safra kesesi ameliyatı; karında küçük kesiler açılarak safra kesesinin çıkarılması işlemidir. Ameliyat yaklaşık 45 dakika kadar sürmektedir ve ameliyat sonrasında hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir. Açık safra kesesi ameliyatlarında karın duvarında daha büyük bir kesi yapılır ve ameliyat sonrası hastanede kalma ve rutin hayata dönme süresi daha uzundur.

Kasık Fıtığı ve Göbek Fıtığı Cerrahileri

Karın içinde bulunan bir organın karın duvarındaki zayıf bir noktadan dışarı çıkmasına fıtık ismi verilmektedir. Fıtık genellikle kasık ve göbek bölgesinde görülmektedir. Fıtık oluşan bölgede şişlik gözlemlenmektedir. Göbek ve kasık fıtığı cerrahisinde açık, kapalı ve robotik yöntem uygulanabilmektedir.

Endokrin Sistem Cerrahisi (Tiroid ve Paratiroid Bezi Cerrahi Olguları vb.)

Endokrin sistem cerrahisi; iç salgı bezlerine uygulanan cerrahi işlemlere verilen isimdir. Tiroit bezi hastalıkları, Paratiroid bezi hastalıkları ve Adrenal (böbrek üstü bezi) hastalıklarıyla endokrin sistem cerrahisi ilgilenmektedir. Endokrin sistem cerrahisi ameliyatları açık ve kapalı yöntemlerle uygulanabilmektedir.

Onkolojik Cerrahi ( Meme Kanseri, Rektum Kanseri, kKlon kanseri, Pankreas Kanseri Ameliyatı)

Ege Şehir Hastanesinde, kanser tanısı almış olan hastaların tedavi planları ve takipleri uzman ekimiz tarafından titizlikle yürütülmektedir. Tedavi ve izlem süreçlerinde hastalar bireysel olarak değerlendirilmektedir. Hastanın tümör evresi, çeşidi ve genetik özellikleri incelenerek kişiye özel bireyselleştirilmiş tedavi modeli belirlenmektedir. Onkolojik cerrahi; kanserli bölgenin ameliyat edilerek alınması işlemidir.

Proktoloji ( Anal Fissür, Anal Fistül, Hemoroid Cerrahisi ve Tedavileri vb.)

Proktoloji; bağırsak ve anal bölge rahatsızlıklarında uygulanan cerrahi işlemlerin genel adıdır. Anal fissür; makat bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan çatlaklardır. Anal Fistül; anal bölgede yırtık anlamına gelmektedir. Hemoroid; makat çevresindeki toplardamarların gevşemesi ve dışa doğru sarkmasıyla oluşan bir hastalıktır. Anal fissür, anal fistül ve hemoroid ameliyatlarının tamamı hastanemizde başarıyla uygulanmaktadır.

Adrenal Bezlerin Cerrahisi ( Böbrek Üstü Bezleri Ameliyatları)

Böbreküstü bezleri; böbreklerin üstünde bulunan endokrin sistem hormonlarını üretmekle görevli olan bezlerdir. Adrenalektomi (böbreksütü bezi cerrahisi ) anormal hormon salgılayan adrenal tümörler ve kötü huylu tümörler için uygulanmaktadır.

Reflü Cerrahisi

Reflü; mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşan bir hastalıktır. Reflü cerrahisi ameliyatı yemek borusunun mideyle buluştuğu yerdeki kapak sistemi güçlendirilerek uygulanır. Laparoskopik (kapalı) yapılan ameliyat reflünün en net çözümüdür.

Sıcak Kemoterapi Uygulamaları

Sıcak kemoterapi; karın içindeki kanserli dokuların cerrahi yöntemlerle temizlenmesinin ardından o bölgenin kemoterapi ilaçlarıyla yıkanmasıdır. Apandis kanseri, yumurtalık kanserleri ve bağırsak kanserlerinde sıcak kemoterapi uygulaması kullanılmaktadır.

Genel Cerrahi

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek