Gebelik Sürecinde Bilmeniz Gerekenler

YouTube kanalımıza abone olun!

Op.Dr. Aygün Akbarova

Gebelik bir kadının hayatında çok özel bir dönem olup bu dönemi hem psikolojik, sosyal ve fizyolojik olarak daha rahat atlatması için mutlaka gebelik öncesi biz kadın doğum hekimlerine müracat etmesinde fayda vardır. 

Öncelikle biz gebe kalmak isteyen anne adaylarımızdan anamnez alıyoruz. Herhangi bir hastalığı var mı ? Çocukken geçirdiği herhangi bir hastalığı olmuşmu? Şuan kullandığı bir ilaç var mı? Alkol ve sigara kullanımı, çalıştığı yer, çalıştığı ortam, yaşadığı aile ortamını, evin ortamını sorguluyoruz. 
Çünkü gebe olmadan önce herhangi bir stres faktörünün olmasını istemiyoruz. Çünkü bu stres faktörü anneyi etkilediği kadar bebeği de etkilemektedir. 

Gebelerimize  ikinci en çok önerdiğimiz  folik asit kullanımıdır. Biz genellikle anne adaylarımızın gebe kalmadan 3 ay öncesinden folik asit kullanılmasına önermekteyiz. Bu doz bizim için 400mcg dır. Eğer ki anne adaylarımızın daha öncden geçirdiği bir hastalık varsa epilepsi gibi veya şekerli diyabet gibi veya daha önce  nöral tüp efektli, santral sinir sisteminde herhangi bir anomalisi olan bebek doğurma öyküsü varsa  bu anne adaylarımız  daha yüksek dozlu 4000 mcg folik asit kullanımını önermekteyiz. 

Gebe kalmak isteyen  hastalarım enfeksiyon hastalıklar  geçirmiş mi ? veya geçirebilecekleri hastalıklar açısından mutlaka sorgulanmalıdır. Eğer gerekliyse gebe kalmadan önce aşılama  durumunu öneriyoruz. Bu hastalıklara hepatit gibi veya eğer ki gebelik kış dönemine, sonbahara denk geliyorsa grip gibi viral enfeksiyonlara karşı aşılmayı öneriyoruz. Bizi gebelikte  en çok korkutan Rubella veya kızamıkçık  enfeksiyonudur. Eğer gebe bir kadın kızamıkçık enfeksiyonu geçirmemişse mutlaka gebe kalmadan önce de aşılanmasında fayda vardır. Gebelerimizin  epilepsi, şekerli diyabet, tansiyon gibi  ek  hastalıkları varsa  biz bu gebeleri diğer gebelerden farklı olarak yüksek riskli gebelik grubuna dahil edip,  daha sıkı takip etmekteyiz. Gebe kadınlar gebelik sürecinde beslenmesine özellikle dikkat etmek zorundadır. Çünkü onun anne adayının beslenmesi taşıdığı bebeğin de beslenmesi anlamına gelmektedir. Çünkü kan dolaşımı aynı olduğu için, vitaminler mineraller aynı şekilde bebeği  de etkilemektedir. Biz genellikle hastalarımıza 6 öğün (3 ana -3 ara öğün)  şeklinde beslenmesini tavsiye ediyoruz. Genellikle yemeklerde tuz kısıtlaması öneriyoruz. 

Tansiyon rahatsızlığı olan hastalarımıza hayatlarından tuzlarına çıkarmaları öneriyoruz. Ara öğünler bizim için daha çok önemlidir.  Ara öğünlerinde kavrulmamış çiğ  badem, ceviz, kuru üzüm, kuru kayısı şeklinde, bir kase yoğurt veya elma, armut gibi çok şekerli olmayan meyveler yemesini öneriyoruz.  

Gbebelerimiz öğlen yemeklerinde protein ağırlıklı beslendiyse akşam yemeklerinde sebze ağırlıklı yemek yemelerini öneriyoruz. Protein hayvansal ve bitkisel şekilde  dengelenebilir. Gebelerimiz omega 3 yağları açısından haftada 2 kez genellikle hamsi, sardalya gibi daha çok küçük balıkları, cıva açısından daha az yükü olan balıkları yemesini istiyoruz. Gebelerimizin kan dolaşımın daha iyi olması için mutlaka gün içinde 3 litreye kadar, litre hesabı yapamayanlar için bardak hesabı yaparsak 10 bardak su içmesini tavsiye ediyoruz .Asitli   içeceklerden uzak durulması ve ileri haftalarda yaşayabileceği kasılmaları önlemek için iki kez maden suyu içmelerinde fayda vardır.

Gebelerimizin uzak durması gereken besinler: salam, sosis, midye, çiğ köfte, sakatat ürünleridir. Alkol ve  sigaradan kesinlikle uzak durmalarını öneriyoruz. Herhangi bir ağrı, kanama olmadığı sürece cinsel ilişki gebelikte yasak değildir.

Daha Kolay Gebe Kalmak İçin Bunları Deneyin

Gebe kalmak isteyen anne adaylarımıza yumurtlama dönemlerini kendileri takip ederek daha kolay gebe kalmalarını sağlayanbilirler. Doktora ulaşmakta zorluk çekebilen annelerimiz vardır. Bunlar ilk adet gördüğü günden itibaren 12-14-16.  günlere özen göstererek ve gün aşırı ilişkide bulunarak yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye denk getirerek gebe kalabilirler. 

İdeal Doğum Yaşı Nedir?

İdeal doğum yaşı bizim için 19-45 yaş arasında olmaktadır. 19 yaşın altında anne adaylarımızın vücut yapılarının tam gelişmemesi, hormonal olarak tam donanımlı olması için hem ileride doğuracağı çocuk üzerinden olacak sosyal etkilerinden dolayı 19 yaşın üzerinde ve 45 yaş altında istiyoruz 45 yaşın altında istememizin nedeni anne adaylarımızın ileri yaşlarda yumurta hücreler  giden mutasyon sonucu daha çok anomalili bebeklere hamile kalma  nedeniyle, tansiyonlu, şekerli diyabet gibi rahatsızlıklarla daha çok  rastlaştımığız için  45 yaşın altında gebelik olmasını istiyoruz. 


Eğer ki anne adaylarımız doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar veya aylık enjeksiyonlar kullanıyorsa bunları bıraktıktan hemen sonra gebe kalabilirler. Bunun için herhangi bir süreç veya vücudun dinlenmesi gibi yanlış bilgilerle zaman kaybetmeden korunmayı bıraktıktan sonraki ay gebe kalabilirler.

Detaylı Bilgi ve Randevu İçin: 0232 390 0 390

Op.Dr. Aygün Akbarova

Kadın Hastalıkları ve Doğum Randevu Al Randevu Al: 0232 390 0 390