Aşırı kilo problemi bulunan kişiler için geliştirilmiş olan Gastrik Bypass Ameliyatı, son zamanların en mucizevi operasyonlarından birisi olarak gösterilir. Son 100 yıl içerisinde insanların beslenme alışkanlıkları değişmiş, hareketsizlik en üst noktaya ulaşmıştır. Bu durum toplumların kiloluk ve obez hale gelmelerini neden olmuştur. Sadece ülkemizde değil özellikle Avrupa ve Amerika toplumunda kilolu birey sayısının her geçen gün arttığını görüyoruz. Diyet, spor ile kilo vermenin mümkün olmadığı durumlarda ise cerrahi operasyonlar tercih ediliyor.

Gastrik Bypass; mide ile ince bağırsak arasında kısa bir yol oluşturma operasyonudur. Midenin hacim olarak küçülmesini sağlayan bu operasyon aynı zamanda gıda emilimini de kısıtlar. Midenin büyük bir kısmı devre dışı bırakan bu operasyon alınan gıdaların da bağırsakların yarı bölümünde sindirilmesini sağlamaktadır. Obezite cerrahisinde giderek yaygınlaşan Gastrik Bypass, bugüne kadar yüzbinlerce kilo problemi olan kişilerin sağlıklı hayata dönmelerini sağlamıştır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Kilo problemi yaşayan, fazla kilolarını veremeyen, fazla kilolarından kaynaklı insülin direnci ve eklem rahatsızlıkları yaşayan hastalara Gastrik Bypass ameliyatı uygulanabilir. 2010 ile 2015 yılları arasında obezite cerrahisinin en yaygın operasyonlarından birisiydi. Ancak tüp mide ameliyatının yaygınlaşması ile operasyona olan ilgi azaldı. Günümüzde daha çok tüp mide ameliyatından sonra kilo veren ancak daha sonra vermiş olduğu kiloları yeniden alan kişiler için revizyon ameliyatı olarak uygulanmaktadır.

Gastrik Bypass Ameliyatı astım, tansiyon, şeker hastalığı olan kişilere de rahatlıkla uygulanabilen bir işlemdir. Operasyon öncesinde hastaların yaptırması gereken bazı tetkikler bulunmaktadır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Öncesinde Yaptırılması Gereken Tetkikler

Bu operasyonun hastalara uygulanabilmesi için öncelikle bazı tetkiklerin yapılması gerekiyor.

  • Hemogram
  • Hepatit testi
  • Hormon testi
  • Kan biyokimya testi
  • Karın ultrasyonu
  • Mide endoskopisi
  • Akciğer grafisi
  • EKG
  • Efor testi
  • Akciğer solunum testi

Yapılması gereken testlerden bazılarıdır. Tüm bu testleri yaptıran hastalar akabinde anestezi, kardiyoloji, endokrin, dahiliye ve göğüs hastalıkları birimleri tarafından incelenir. Tüm birimlerin onayları alındıktan sonra hastanın ameliyat edilmesine karar verilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gastrik Bypass Ameliyatı laporoskopik ameliyat yöntemi (kapalı ameliyat) ile yapılır. Hastanın karnının 5 farklı bölümüne küçük kesikler atılarak bu kesiler üzerinden ameliyat ekipmanları ve kamera mide içerisine indirilir. Ameliyat sırasında tüm operasyon monitör üzerinde izlenir. Bu ameliyat ile tüp mide arasında büyük benzerlik bulunmaktadır. Her iki ameliyat türünde de midenin %80’lik bölümü devre dışı bırakılır. Tüp mide ameliyatında midenin devre dışı bırakılan bölümü dışarı çıkarılmaktadır. Gastrik Bypass ameliyatında ise devre dışı bırakılan bölüm miydi içerisinde kalır. Aynı zamanda midenin %20’lik bölümü ile ince bağırsak arasında bir yol oluşturulur. Bu yol; tüketilen besinlerin hızlı bir şekilde sindirilmesini ve vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Tekrar Kilo Alımı Olur Mu?

Gastrik Bypass Ameliyatı olmak isteyen herkesin merak ettiği sorulardan birisi de tekrar kilo alma durumudur. Bu operasyon kilo problemi olan kişilerde %60’a varan kilo kaybı meydana getirir. Bir anda sağlığına kavuşan kişilerin en korkulu durumlarından birisi de tekrar eski hallerine dönme durumudur. Mide küçüldüğünden dolayı yeni bir beslenme alışkanlığı edilen kişiler diyetisyenlerin verdiği programa uydukları sürece asla kilo almaz aksine kilo vermeye devam ederler. Operasyon sonucunda kilo olan kişiler genellikle eski beslenme alışkanlıklarına devam edip sürekli yüksek kalorili yiyecekler tükettiklerinden dolaydır. Yeni hayatınıza uygun beslenme programı oluşturduğunuz sürece kilo alma gibi bir konu asla gündeme gelmeyecektir.

Whatsapp Destek