Birimlerimiz

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi ve rehabilitasyon; doğuştan sahip olunan veya sonradan edinilmiş, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ya da kişiyi sosyal yaşamdan koparıcı nitelikteki engellilik durumlarının iyileştirilmesine yönelik uygulanan özel tedavi yöntemidir. Kas, iskelet ve sinir sistemi hastalıklarının tanı, tedavisi, günlük rutin ve spor aktivitelerinin yüksek performansla gerçekleştirilebilmesi özellikle çocuk hastaların doğuştan ya da sonradan gelişen ortopedik sorunlarına yönelik özellikli tedaviler için Özel Ege Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon birimimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon biriminde, hastanın tanısı ve özel durumuna en uygun tedavi seçeneği uzman hekimler tarafından uygulanmaktadır. Diğer birimler ile multidisipliner bir çalışma sistemi yürüten fizik tedavi ve rehabilitasyon biriminde daha az ilaç kullanımı ve cerrahi müdahale yapılmaması, doku bütünlüğünün korunarak tedavi uygulanması avantajları mevcuttur.

Fizik Tedavi Yöntemleri

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları seanslar halinde gerçekleştirilir. Uygulanacak tedavi yöntemi ve seans süresi, sıklığı hastanın aldığı tanı ve hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterebilir.

Sık kullanılan fizik tedavi yöntemlerinden bazıları;

Manuel Terapi

Manuel terapi herhangi bir cihaz veya makine kullanılmadan sadece elle uygulanan bir fizik tedavi yöntemidir. Kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları ortadan kaldırmak için, elleri kullanarak eklemlerin manipüle edilmesi ve kas dokularına baskı yapılmasıyla kısa sürede sonuç vermektedir. Manuel terapi özellikle bel fıtığı, bel kayması, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, eklem sorunları, kas yırtılması, donuk omuz, dirsek ve el bileği rahatsızlıkları, topuk dikeni, kalça çıkığı hastalıklarında uygulanmakta ve etkili sonuçlar vermektedir. Manuel terapi kişiye özel planlanan ve problemli bölgeye direk uygulama yapılan bir tedavi yöntemi olduğundan hızlı ve etkili çözüm sağlamaktadır. Başarı oranı oldukça yüksek bir tedavi yöntemidir.

Egzersiz

Egzersiz uygulamaları fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları arasında en sık tercih edilendir. Kas ve iskelet sistemini güçlendirmek amacıyla aktif egzersizlerin uygulandığı bir tedavi yöntemidir. Kişinin fiziki durum analizi yapıldıktan sonra belirlenen egzersiz programı, özel egzersiz cihazlarıyla fizik tedavi uzmanı kontrolünde uygulanır. Egzersiz uygulamaları genellikle eklem hareketini kısıtlayan durumlarda, felçlerde ve solunum bozukluklarında kullanılır.

Elektroterapi

Elektroterapi hiç çalışmayan kaslar, çalışan fakat güçsüz kaslar ve ağrılar için sorunlu bölgeye farklı frekanslarda elektrik akımı uygulanan tedavi yöntemidir. Elektrik enerjisi uygulanan bölgeye canlılık vermekte, ödemi azaltmakta ve kasların canlanmasına yardımcı olmaktadır. Elektroterapi uygulamaları genellikle felç, inme, serebral palsi, bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde uygulanmaktadır.

Lazer Terapi

Lazer Terapi genellikle dolaşımı hızlandırmak, kollajen sentezini artırmak ve doku iyileşmesini hızlandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Lazer terapi yöntemi genellikle karpal tünel, fibromiyalji, miyofasiyal ağrı ve farklı kas ve iskelet hastalıklarının tedavisinde uygulanmaktadır.

Isı (Sıcak Tedavisi) – Soğuk Tedavisi

Isı (sıcak) tedavisi ağrıyı azaltıcı ve dolaşımı düzenleyici etkisiyle genellikle kronik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Isı (sıcak) tedavisi uygulamalarıyla kan akışı, sinir iletim hızı arttılır ve eklemlerde oluşan sertlikler ve ağrıların giderilmesi için çalışılır.

Soğuk tedavisiyse genellikle ameliyat sonrasında doku iyileşmesini sağlamak, ödemi ve kas spazmını iyileştirmek için uygulanmaktadır.

Bantlama

Bantlama tedavisi özellikli bantlarla koruma veya düzeltme amacıyla uygulanmaktadır. Koruma amacıyla uygulanan bantlama genellikle yaralanma sonrası, düzeltme amaçlı bantlamaysa postür bozukluklarını düzeltmede etkilidir.

Hidroterapi

Hidroterapi tedavi yönteminde suyun kaldırma kuvvetinden faydalanarak eklem hareketleri ve kan dolaşımının arttırılmasının amaçlandığı, ödem azaltma ve egzersiz amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Sıcak su küveti, deniz suyu tedavisi ve girdap banyosu gibi farklı uygulama yöntemleri mevcuttur.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Biriminin İlgilendiği Bazı Hastalıklar

Pediatrik Rehabilitasyon Kapsamında İlgilenilen Bazı Hastalıklar

Serebral Palsi

Doğum öncesinde sonrasında veya doğum sırasında merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanında meydana gelen hasarlanma sonucunda ortaya çıkan, kas hareketini ve koordinasyonunu etkileyen bir grup bozukluğu ifade eden klinik tablodur.

Skolyoz

Skolyoz omurganın en sık görülen deformitesidir. Sağa veya sola eğrilen omurga aynı zamanda kendi ekseni etrafında döner. Skolyoz tedavisinde hastanın yaşı, eğriliğin yeri ve derecesi, kemik büyümesinin hangi aşamada olduğu, iskelet gelişimi çok önemlidir.

Meningomyelosel (Spida Bfida)

Spina Bfida, anne karnında hamileliğin ilk ayında oluşan bir hastalıktır. Bebeğin omurgasını oluşturan kemiklerin omuriliği örtmediği ve omuriliğin, ilgili sinirlerin açıkta kaldığı bu durum halk arasında ayrık omurga hastalığı olarak bilinmektedir.

Doğumsal Brakiyal Pleksus Lezyonu

Doğumsal Brakiyal Pleksus lezyonu olarak tanımlanan boyun bölgesindeki omurlardan çıkıp kolun sinirlerini oluşturan örgünün (pleksusun) zedelenmesidir.

Tortikolis (Eğri Boyun)

Sternomastoid tümörü nedeniyle gözlemlenen, boyun kaslarında görülen eğri boyun hastalığında hafif hareket kısıtlılığından baş bölgesinde aşırı şekil bozukluğuna kadar pek çok belirti görülebilmektedir.

Pediatrik rehabilitasyon hastalıklarına ek olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü tüm hareket sistemini ile ilgili hastalıkların tedavisinde rol almaktadır. Kronik ağrı sorunları, bel ve boyun ağrıları, bel ve boyun fıtığı, eklem sorunları ve kireçlenmesi, felç hastalarının tedavi süreçleri fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün kapsamındadır. Bunlara ek olarak kemik erimesi ve zayıflığı, kas hastalıkları, romatizmal hastalıklar, siyatik, tendinit ve yumuşak doku romatizması da fizik tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek