Fibroadenom Tedavisi

YouTube kanalımıza abone olun!

15-40 yaşları arasında genellikle kadınlarda görülen fibroadenom çoğunlukla hamilelik, emzirme ve hormonal tedaviler sırasında gelişen iyi huylu bir meme tümörüdür. Bu dönemlerde meydana gelmesinin nedeni ise östrojen hormonunun seviyesindeki değişikliklerden olmaktadır. Hormonların sürekli değiştiği dönemlerde meme de çıkan bu tümör iyi huylu bir kanserdir. Ancak zamanında müdahale edilmesi gerekir. Vakaların % 20'sinde sayıları birden fazladır. Tüm toplumda kadınlarda görülme sıklığı ise % 10'dur.

Hızlı Randevu ve Detaylı Bilgi
0232 390 0 390

Fibroadenom muayene esnasında kolayca ele gelir. Muayene esnasında yüzeyinin düzgün olması, çevre dokulardan yapışık olmaması ve parmakların altından kolayca kayması ile rahatlıkla fark edilir. Bununla birlikte özellikle adet dönemlerde olmak üzere memede ağrı ve hassasiyet de olur.
Fibroadenom tespiti genellikle Ultrasonografi ile yapılır. Fibroadenom şüpheli bir lezyon tespit edildiğinde ortalama 3 yıl süreyle 6 aylık dönemler ile takip edilmesi gerekir. Bu şekilde lezyonun iyi huylu bir lezyon olduğuna karar verilir.

Fibroadenom meme kanseri için bir risk faktörü değildir. Yani yapılan çalışmalarda meme kanseri gelişiminde fibroadenomun bir rolü olduğu gösterilememiştir. Radyolojik takip altındayken fibroadenomun büyümesi ve/veya malignite açısından şüpheli bir durum tespit edilmesi durumunda iğne byopsi yapılarak kesin tanı konulması gerekir.

Fibroadenomda büyüme olursa ve bu durum hastayı kozmetik nedenlerle ve psikolojik olarak rahatsız ederse cerrahi olarak çıkarmak gerekir. Bunun dışındaki durumlarda ise meme estetiğini bozmamak için cerrahiden uzak durmak gerekir.
 

Hızlı Randevu ve Detaylı Bilgi
0232 390 0 390

Doç.Dr. Bünyamin Özoğul

Genel Cerrahi Randevu Al Randevu Al: 0232 390 0 390