Birimlerimiz

Dermatoloji

Dermatoloji; deri, saç, tırnak, vücut giriş kapıları (ağız mukozası gibi) ve zührevi hastalıkların (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) tanı ve tedavileriyle ilgilenen bilim dalıdır. Halk arasında cildiye olarak bilinen dermatoloji birimi deri bilimi olarakta adlandırmaktadır. Dermatolojik hastalıklar çok yaygındır ve herkes yaşamı boyunca en az bir kez dermatolojik hastalıklara ait semptomlar yaşamaktadır.

Ege Şehir Hastanesi Dermatoloji Biriminde uzman ekibimizle; erişkinlerde ve çocuklarda gözlenen genel deri hastalıklarının tanı, tetkik ve tedavisinin yanı sıra kozmetik dermatoloji alanında da hizmet verilmektedir.

Dermatoloji birimi 3.000’in üzerinde farklı hastalıkla ilgilenmektedir. Bu hastalıklardan en sık karşılaşılanlar;

• Akne (Akne vulgaris ve akne rozasea-gülleme)
• Kaşıntı (Akut, subakut ve kronik prurigo)
• Egzamalar (Atopik, Allerjik, Kontakt, İrritan, Seboreik, Bebek bezi dermatiti)
• Derinin inflamatuar hastalıkları (Sedef hastalığı, Liken planus, Pemfigus, Büllöz pemfigoid, Diskoid Lupus
• Eritemetozus, Morfea, Eritema nodozum vb.)
• Keloid
• Behçet hastalığı
• Seboreik keratoz
• Aktinik keratoz
• Nasırlar
• Alerjik döküntüler (İlaç allerjileri, Ürtiker-kurdeşen, böcek ısırığı allerjileri)
• Madalyon hastalığı (Pitriyazis rosea – Gül hastalığı)
• Derinin mantar enfeksiyonları
• Derinin lokalize viral enfeksiyonları (Siğil, Molluskum, Herpes-uçuk, Zona, Orf)
• Derinin lokalize bakteriyel enfeksiyonları (Piyoderma, Folikülit, Karbonkül, Fronkül, Selülit)
• Derinin paraziter enfeksiyonları (Bitlenme, Uyuz)
• Saç dökülmesi ( genel dökülme, erkek tipi dökülme ve alopesi areata -saç kıran) ve saç hastalıkları
• Tırnak bozuklukları (Tırnak mantarı, şekil ve renk bozuklukları, tırnak batması)
• Deri kanserleri (skuamöz hücreli karsinom, bazal hücreli karsinom, melanom, mikozis fungoides)
• Derinin renk bozuklukları (Vitiligo, güneş lekeleri, çiller, gebelik maskesi)
• Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (Sifilis-frengi, genital siğil, genital uçuk)
• Benler ve dermoskopik takipleri
• Gebelikte deri hastalıkları
• Çocukluk çağı viral döküntüleri (El ayak ağız hastalığı, Suçiçeği, Eritema infeksiyozum vb.)

Kozmetik Dermatolojide Uygulamalarımız

Cilt Bakımı ve Akne Tedavisi

Cilt bakımı ve akne tedavisi; cildin temizlenmesi ve yaşlanma karşıtı bakımların tamamını kapsayan uygulamalara verilen isimdir. Cildimiz yapısı nedeniyle düzenli olarak yağ ve ter gibi salgılar üretmektedir ve görevini tamamlayan cilt hücreleri yüzeyde ölü hücre tabakası oluşturur. İlerleyen yaşlarda oluşan kırışıklık ve deformasyonların önlenmesi ve cilt temizliğinin sağlanması açısından düzenli cilt bakımı uygulanması oldukça önemlidir. Yeni bir cilt hücresinin üretildikten sonra yaşlanması ve ölü cilt hücresi haline gelmesi yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir. Dolayısıyla cilt bakımı uygulamalarının ayda bir kez tekrarlanması önerilmektedir.

Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüyler önemli bir estetik sorundur. Kalıcı olmayan yöntemler zaman ve mali kayıplara neden olup aynı zamanda cildi tahriş edebilmektedir. Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanarak kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesi işlemine verilen isimdir. Lazer epilasyon; kılın yapısında bulunan melanin adı verilen pigment tarafından lazer ışınının emilmesiyle oluşan yüksek ısı enerjisiyle kılı üreten kök hücrenin hasara uğratılmasıyla uygulanmaktadır.

Dermapen

Dermapen; kollajen dokunun artırılması amacıyla sıklıkla yüz, saç, el ve boyun bölgesinde kullanılan pratik, acısız, kalıcı ve tehlikesiz bir cilt yenileme yöntemidir. Sivilce izleri, geniş gözenekler, güneş lekeleri, çatlaklar, saç dökülmesi, yaşlanma belirtilerinin giderilmesi ve yara izleri için dermapen uygulaması sıklıkla tercih edilmektedir.

PRP

PRP tedavisi kırışıklık, leke oluşumları, sivilce ve yara izleri ve cilt çatlaklarının tedavisinde kullanılan, kişinin kendi kanından bir miktar alındıktan sonra özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılması ve vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Cilt yaralarının iyileşmesi, saç dökülmesi, ağrı tedavileri ve pek çok ortopedik hastalık için PRP tedavisi uygulanabilmektedir.

Mezoterapi

Mezoterapi; kişinin istekleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan vitaminler, mineraller ve aminoasit içeren özel karışımların cildin orta tabakasına enjekte edilmesi işlemidir. Leke ve güneş tedavisi, deri çatlakları, selülit, kilo kaybı, cilt yaşlanması ve sarkması, kellik, saç dökülmesi ve göz altı torbaları gibi pek çok sorun için mezoterapi uygulanabilmektedir.

Dolgu

Dolgu uygulaması pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. dolgu uygulanan bölgede, kasların kasılmasına neden olan sinyaller geçici bir süreliğine felç olur. Yaşlanmaya bağlı olarak yüzümüzde belirginleşen kırışıklıklar ve çizgiler dolgu ile giderilebilir aynı zamanda terleme tedavisinde de dolgu kullanılmaktadır. Dolgunun etkisi ortalama olarak 6 ay sürmektedir ve sadece enjekte edildiği bölgede etkisini göstermektedir.

Dermal Dolgu

Dermal dolgu; ince çizgileri ve kırışıklıkları düzeltmek, yaşlılık belirtilerini yok etmek ve yanak, dudak konturlarını iyileştirmek için sık kullanılan bir yöntemdir. Hyaluronik Asid, Kalsiyum Hidroksiapatit Mikrosferleri veya Poli-L Laktik Asid gibi maddelerin derin çizgi, kırışıklık, çöküklük olan bölgelerde, cilt altına enjekte edilmesiyle uygulanmaktadır.

Örümcek Ağı Estetiği

Örümcek ağı estetiğinde; çok ince iğneler içine yerleştirilmiş PDO isimli ip cilt içine işlenir, bu iplerin sarkan ve gevşeyen noktalarda azalmış olan liflerin yerine geçmesi sağlanır ve ameliyatsız olarak cilt germe işlemi uygulanmış olur. Cilt altına yerleştirilen iplikler çok incedir cildin altında zamanla erirler ve cilt altında hissedilmezler.

Girişimsel Uygulamalarımız

Kriyoterapi

Nasır, siğil, aktinik ve seboreik keratoz tedavisinde kriyoterapi uygulanmaktadır. Kriyoterapi; dondurma, soğuk tedavisi olarak da bilinmektedir ve hastalıklı dokulara soğuk uygulanmasıyla tahrip edilirler. Tedavide çoğunlukla likit nitrojen kullanılmaktadır.

Koterizasyon

Molluskum pendulum (et benleri) ve siğil tedavilerinde koterizasyon kullanılmaktadır. Koterizasyon; düşük akımlı elektrik verilerek deri üzeri yaraların tahrip edilerek tedavi edilmesidir.

İntralezyonel Enjeksiyon

İntralezyonel enjeksiyon; tedavi için kullanılacak ilacın yan etkilerini en aza indirmek için direk olarak deri lezyonuna enjekte edilmesiyle uygulanan tedavi yöntemidir. Alopesi ve keloid tedavilerinde kullanılmaktadır.

Küretaj

Nasır kökünün çok derinleştiği vakalarda küretaj uygulaması önerilmektedir. Küretaj uygulamasıyla nasırın kökü kazınabilmektedir.

Deri Biyopsisi

Deri biyopsisi, hastalık şüphesi duyulan bölgeden deri örneği alınması işlemidir.

Dermatoloji

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek