Birimlerimiz

Dahiliye (İç Hastalıkları)

Dahiliye (İç Hastalıkları), tıp alanında tüm branşların temeli kabul edilmektedir. İç hastalıkları, insanın sindirim sistemi, böbrek, kalp, akciğer, kan hastalıkları, kanserin dahili tanı ve tedavisi, romatizmal, hormonal ve alerjik hastalıklar, yaşlı hasta grubunun sağlığı gibi çeşitli hastalıklarla ilgilenmektedir.

İç hastalıkları bölümü kendi içinde pek çok yan dala ayrılmaktadır, klinik branşların çoğuna öncülük eden bir ana bilim dalıdır. Dahiliye; kardiyoloji, endokrinoloji, hematoloji, gastroenteroloji, nefroloji, onkoloji ve romatoloji gibi pek çok alanda çalışmaktadır.

Ege Şehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nde; “Tanı Konulamayan Hastalıklar” konusunda deneyimli bir ekiple hizmet veriyoruz. Dahiliye bölümümüzde ayrıca, ileri yaştaki bireyler için koruyucu sağlık uygulamaları ve kişiye özel check-up programları gerçekleştiriyoruz.

Dahiliye Bölümünün uzmanlık alanına giren hastalıklardan bazıları;

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Şeker hastalığı genetik faktörler, dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı vb. nedenlerle ortaya çıkan; kan glukozunun (şeker seviyesinin) yüksekliği ile seyreden bir hastalıktır. Diyabet iki farklı türde gözlemlenebilmektedir. Tip 1 Diyabet’te vücutta insülin üretilemez, hasta kişinin bağışıklık sistemi pankreas hücrelerine saldırarak onları yok eder. Tip 1 Diyabet hastalarında ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Tip 2 Diyabet genelde ileri ve orta yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Vücutta yeterli insülin üretilemez veya üretilen insülin düzgün kullanılamaz. Tip 2 Diyabet hastalarında ilaç tedavisi ve cerrahi işlemler uygulanabilmektedir.

Kalp Yetmezliği ve Ritim Bozuklukları

Kalp yetmezliği, kalbin çeşitli nedenlerle zarar görerek vücudun ihtiyacı olan kanı üretememesidir. Kalp krizleri, uzun süren hipertansiyon veya doğumsal hastalıklar kalp yetmezliğine neden olabilmektedir. Kalp ritim bozukluğu (aritmi), kalbin çalışması sırasında oluşan bozukluklara verilen isimdir. Bradikardi yani kalp ritminin normalden az olması ve taşikardi kalp ritminin normalden hızlı olması şeklinde gözlemlenebilmektedir. Kalp hastalıkları, stres, anksiyete, kansızlık ve yorgunluk gibi nedenlerle ritim bozukluğu oluşabilmektedir.

Kansızlık ve Kan hastalıkları

Kana kırmızı rengini veren ve oksijenin hücrelere taşınmasıyla görevli olan proteine hemoglobin denilmektedir. Hemoglobin, kanda kırmızı kan hücreleri (alyuvar) tarafından taşınır. Kanda bulunan hemoglobin proteinin normal seviyenin altına düşmesi veya alyuvarların sayısının azalması durumuna anemi (kansızlık) adı verilir.

Kan hastalıklarının kan kanseri, kronik miyelositer lösemi, lenfoma, miyelofibrozis ve trombosit eksikliği gibi pek çok farklı çeşidi mevcuttur ve dahiliye bölümü bu hastalıkların tanı ve tedavisinde görev almaktadır.

Kanser Hastalıklarının Erken Teşhisi

Kanser, dünyada ve ülkemizde görülme sıklığı günden güne artan, yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Vücudun herhangi organ ya da dokusundaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Dahiliye bölümü kanserin erken dönem teşhisinde önemli rol oynamaktadır.

Üst ve Alt Solunum Yolu Hastalıkları

Alt solunum yolu enfeksiyonları bronşlardan akciğerlere kadar yayılım gösterebilmektedir. Nefes darlığı, balgam çıkarma, öksürük, bulantı, eklem ve kas ağrıları ve halsizlik en sık gözlemlenen belirtilerdir.

Üst solunum yolu enfeksiyonu soğuk algınlığı halk arasın soğuk algınlığı olarak bilinmektedir. Burun akıntısı ve tıkanıklığı, boğazda kaşıntı, boğaz ağrısı, halsizlik ve hapşırık en sık gözlemlenen belirtilerdendir. Üst ve alt solunum yolu hastalıklarının teşhis ve tedavisiniyle dahiliye birimi ilgilenmektedir.

Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim sistemi hastalıklarının hazımsızlık, ishal, kabızlık, ishal, reflü, gastrit ve safra kesesi hastalıkları gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır. Sindirim sistemi hastalıklarının tanı ve tedavileriyle iç hastalıkları bölümü ilgilenmektedir.

Tiroid Hastalıkları

Tiroid bezi; kalp ve sindirim fonksiyonu, kas kontrolü, beyin gelişimi, ruh hali ve kemik bakımının yanı sıra vücudun metabolizma hızını düzenleyen hormonlar üretmektedir. Tiroid bezinin az ya da çok çalışması pek çok farklı hastalığa neden olabilmektedir. Hashimoto hastalığı, graves hastalığı, guatr ve tiroid nodülleri gibi pek çok farklı tiroid hastalığı bulunmaktadır.

Kolesterol, Trigliserid Yüksekliği

Kanımızda en sık gözlemlenen yağ türü trigliserittir. Kanımızda normal düzeyin üstünde trigliserid bulunması trigliserid yüksekliği olarak adlandırılır. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve şeker hastalığı gibi pek çok nedene bağlı olarak trigliserid yüksekliği oluşabilmektedir. Kolesterol vücudumuzun bütün hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Kolesterol hücre zarının, bazı hormonların yapımında kullanılır, ancak kanda fazla miktarda bulunması zararlıdır. Kolesterol ve trigliserid yüksekliğinin tanı ve tedavileriyle iç hastalıkları bölümü ilgilenmektedir.

Check-up

Check up, kelime anlamı olarak genel tarama anlamına gelmektedir. Check Up (Genel sağlık taraması) ile hastalıklar başlangıç aşamasında tespit edilip kontrol altına alınabilmektedir. Genel sağlık taramasında amaçlanan, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri almak veya mevcut olan hastalığı en erken aşamada tespit ederek kişinin sağlık bütünlüğünü korumasını sağlamaktır.

Özel Ege Şehir Hastanesi olarak hastanemizde sağladığımız Check-Up hizmetlerimiz ile uzman hekimlerimiz tarafından bireylerin fiziki muayenesi, uygulanacak testler ve gerekli tüm konsültasyon kararları oluşturulup ardında Check-Up taramasına başlanmaktadır.

Dahiliye (İç Hastalıkları)

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek