Çocuklarda Kış Hastalıkları

YouTube kanalımıza abone olun!

Kış aylarında genellikle solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüs ve bakteri kaynaklı enfeksiyonlar artış gösterir. Soğuk ve yağışlı havalar nedeniyle kapalı ortamlarda geçirilen zamanın artması solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonların yaygınlaşmasına yol açar. Çocukların solunum yolu enfeksiyonlarını yılda birkaç defa ve özellikle kış aylarında geçirmesi normal karşılanır. Hastalıklardan korunmada kişisel hijyen, dengeli beslenme ve spor yapmak önemlidir. Çocuklarda kış aylarında artış gösteren hastalıklar ve tedavi yöntemleri şunlardır:

Soğuk algınlığı: Tüm yaş gruplarında en sık görülen üst solunum yolu hastalığıdır. Etken mikroorganizmalar virüslerdir. Kreş ve okul çocuklarında yaygın olarak görülür. Halsizlik, burun akıntısı, hapşırık ve öksürük ile başlar, ateş genellikle hafif seyreder. Tedavi semptomatik olmalıdır, istirahat önemlidir. Ateş düşürücüler ve burun tıkanıklığı için serum fizyolojikli damlalar yeterlidir. Astım, sinüzit gibi kronik hastalıkların aktifleşmesine neden olabilir. Eklenen bakteriyel hastalık yoksa antibiyotik kullanılmamalıdır.

Grip: İnfluenza virüsun neden olduğu, küçük çocuklarda ve yaşlılarda ağır seyreden, sistemik semptomlar yapan bir hastalıktır. Toplu alanlarda kolayca yayılır. Halsizlik, iştahsızlık, ateş, eklem ve kas ağrıları, baş ağrısı gibi belirtilerle başlar. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, gözlerde yanma ve öksürük ilerleyen günlerde eklenir. Özellikle çocuklarda karın ağrısı ve ishal ile birlikte olabilir. Tedavisi soğuk algınlığı gibi semptomatiktir, antibiyotik kullanılmaz, dinlenmek esastır, doktor önerisiyle antiviral ajanlar kullanılabilir. Korunmada temizlik ve hijyen çok önemlidir.

Tonsillit: Bademcik diye bilinen, boğazdaki tonsil denilen lenf bezlerinin iltihabıdır. Virütik ya da bakteriyel kaynaklı olabilir. Boğazda şişlik, ağrı ve yutma zorluğu vardır. Halk arasında “beta mikrobu” diye bilinen A grubu beta hemolitik streptokok bakterisi nedeniyle oluşan tonsillit sonrasında akut romatizmal ateş hastalığı oluşabilir (halk arasında kalp romatizması diye bilinir). Kalp ve eklemleri tutan ciddi bir hastalıktır ve antibiyotik tedavisi gerekir.

Farenjit: Ağız ile soluk borusu arasındaki bölgenin iltihabıdır. Boğazda ağrı, yanma, yutma güçlüğü, öksürük ve ateş gibi belirtiler ile başlar. Boyundaki lenf bezlerinde şişme olabilir. Genellikle virüsler nedeniyle oluştuğu için semptomatik tedavi yeterli olur. Aşırı sıcak ya da soğuk yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Doktor tarafından bakteriyel etken düşünülüyorsa antibiyotik başlanabilir.

Krup: Küçük çocuklarda bahar ve kış aylarında sık görülen, salgınlar oluşturabilen bir hastalıktır. Etkeni parainfluenza virüstür. Üst solunum yollarında iltihabi reaksiyon ve ses tellerinde ödem nedeniyle solunum sıkıntısı ve “havlar tarzda” öksürük kliniği ile ortaya çıkar. Öksürük özellikle geceleri şiddetlenir. Ailenin ve çocuğun sakin olması önemlidir, temiz serin hava ve soğuk buhar rahatlama sağlayabilir.

Otit: Orta kulağın iltihabi hastalığıdır. Üst solunum yolu hastalıkları ve alerjik hastalıklarla birlikteliği sık görülür. Kulak ağrısı ateş ve akıntı şikayetleriyle ortaya çıkar. Yakın takiple antibiyotik kullanmadan geçirilebilir ancak genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. 

Sinüzit: Yüz kemikleri arasındaki sinüs denilen boşlukların iltihaplanmasıdır. Genellikle solunum yolu enfeksiyonlarına eşlik eder. Baş ağrısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ile kendini gösterir, solunum yolu enfeksiyonu 10 günden daha fazla sürüyorsa sinüzit olasığı ortaya çıkar. Yeterli tedavi edilmediğinde ya da yapısal anomali varlığında kronikleşebilir. Görüntüleme yöntemleri ile tanı konulabilir.
 
Bronşit: Bronş adı verilen hava yollarının iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmezse pnömoni gelişebilir. Genelde etken mikroorganizmalar virüslerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ortaya çıkması olasığı yüksektir. Burun akıntısı, öksürük, hafif ateş ile seyreder. Doktor tarafından tanı konulup tedavi edilmesi gereklidir.

Pnömoni: Halk arasında zatürre olarak bilinir, akciğerlerdeki hava keselerinin iltihaplanmasıdır. Hayatı tehdit edici bir enfeksiyondur. Solunum sıkıntısına sebep olur. Halsizlik, ateş, şiddetli öksürük, bulantı, kusma, karın ağrısı belirtileri ile başlar, ilerledikçe çok hızlı soluk alıp verme şekline dönüşür. Mutlaka doktora başvurmak gerekir. Etkene göre uygun tedavi ve destek tedavisi uygulanır, hastanede yatırılarak tedavi gerekebilir.
 

Uzm.Dr. Cihan Karataş

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Randevu Al Randevu Al: 0232 390 0 390