Birimlerimiz

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri)

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri); doğumdan ergenliğe kadar olan süreçte yani çocukluk döneminde, çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi, çocukluk dönemi hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Pediatri birimi 0-14 yaş arası çocuklarla ilgilenmektedir ve erişkinler için geçerli olan tüm uzmanlık dalları pediatrinin alt dalları olarak özelleşmişlerdir. Örneğin pediatrik onkoloji, pediatrik kardiyoloji vs.

Ege Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğimiz, oyun alanlarından balık figürlerine, akvaryumdan sallanan oyuncaklara kadar bir anaokulunu andıran görüntüsü ile hastanemizin en renkli atmosferine sahip bölümüdür. Çocuklar, özel olarak yaptırılan akvaryumda balıkları seyrederek masalarda oyun oynayabilmekte ve sallanan oyuncaklarla eğlenebilmektedir. Uzman kadromuz, çocuklara özel düzenlenmiş dekorasyonumuz ve son teknolojiye uygun ekipmanlarımızla çocukluk dönemi hastalıklarının teşhis, tedavisi ve sağlıklı çocuk takibinde sizlere hizmet vermekteyiz.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Biriminin Uyguladığı Tedavi ve Kontrollerden Bazıları;

Sağlıklı Çocuk Takibi

Çocukların pediatri uzmanlarıyla tanışması hemen doğumun ardından, hastaneden taburcu olmalarından önce gerçekleşmektedir. Yeni doğan bebeklerde ilk 1,5 ve 7. Gün, 15. Gün kontrolleri yapılmaktadır. Bir yaşına kadar olan süreçte her ay düzenli kontrol sonrasında da 6 ayda bir rutin kontrol yapılmalıdır. Kalça çıkığı, inmemiş testis, hidrosefali, yarık damak, dudak, doğumsal kalp hastalığı gibi hastalıkların tespiti rutin sağlık kontrollerinde yapılmaktadır. Sağlıklı çocuk takibinde çocukların motor, duygusal ve entelektüel gelişimleri takip edilir ve ailelere gerekli bilgilendirmeler yapılır. Çocukların sağlıklı büyüme gelişmelerinin takibi, rutin kontrolleri ve aşı takiplerinin düzenli yapılabilmesi için sağlıklı çocuk takibi büyük önem taşımaktadır.

Büyüme ve Gelişme Takibi

Sağlıklı çocuk, hastalık belirtileri göstermeyen, takvim yaşına uygun vücut büyümesi, fizyolojik olgunlaşma, ruh ve zekâ gelişimi gösteren çocuk olarak tanımlanmaktadır. Çocukluk çağında yaşanan sağlık sorunları büyüme ve gelişmeyi sekteye uğratır, büyüme ve gelişmenin beklenen tablonun geride kalması durumunda hastalıkların erken tanı ve tedavisi mümkündür. Büyüme ve gelişme takibi sağlıklı çocuk takibinin önemli adımlarından biridir.

Çocuk Acil ve Yoğun Bakım Takibi

Yoğun bakımlarda özel bakım ve tedaviler uygulanmaktadır özellikle söz konusu çocuklar olduğu zaman profesyonel ve hatasız destek sağlanmalıdır. Ege Şehir Hastanesi çocuk acil ve yoğun bakım birimimizde uzman kadromuz ve donanımlı ekipmanlarımızla sizlere hizmet vermekteyiz.

Yenidoğan Yoğun Bakım Takibi ve Erken Doğum, Doğum Ağırlığı, Düşük Bebek Takibi

Yenidoğan yoğun bakım anne karnına benzeyen ortamları sağlayan kuvözlerden oluşan, yeni doğan bebeklerde görülen hastalıklarla mücadele edilen ünitenin adıdır. Sağlık Bakanlığı yeni doğan yoğun bakımlarını 3 basamağa ayırmıştır. Oral beslenme yetersizliği veya hipoglisemisi veya oksijen desteği olan bebekler en basit olan 1. Seviye yoğun bakım. 32-35 hafta arası veya 1500-2000 gram arasında olan ve vücut ısısını korumayan, hipoglisemisi olan, oral beslenme yetersizliği yaşayan, solunum desteği sağlanan, minör cerrahi işlemleri yapılan, kan değişimi ve kan ürünleri ihtiyaçları olanlar orta dereceli 2. Seviye yoğun bakım. 32 hafta veya 1.500 gram altında olan tüm yeni doğanlar da 3. Seviye adı altında bakılır. 3. Seviyede en sık görülen sağlık problemleri RSD gibi ağır solunum bozukluğudur. Düşük, hamileliğin 24 haftadan önce bitmesine ve bebeğin kaybedilmesidir. Hastanemizde yeni doğan yoğun bakımı ve düşük bebek takibi konusunda hizmet vermekteyiz.

Bebek Beslenme Takibi

Çocuğun beslenme süreci üç dönemden oluşmaktadır; sadece anne sütü dönemi, anne sütü ve ek gıda dönemi ve erişkin beslenmesi. Beslenme bebeklerin hem fiziksel hem de zekâ gelişimi üzerinde etkili olmaktadır, bu nedenle bebek beslenme takibi titizlikle yürütülmelidir.

Aşılamalar

Aşılar, ölü veya zayıflatılmış mikroorganizma içeren ve enfeksiyon hastalıklarının tedavi ve korumasında kullanılan ürünlerdir. Aşılama, uygun yaşlarda yapılması özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlanması için çok önemlidir. Suçiçeği, hepatit A, hepatit B, menenjit, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, boğmaca, çocuk felci, difteri, tetanos, kuduz aşı takvimine sadık kalınması halinde önlenebilen hastalıklardır.

Çocukluk Çağı Enfeksiyon Hastalıkları ve Tedavisi

Enfeksiyon, kelime anlamı olarak hastalığa neden olan mikrobun bölgesel ya da genel olarak yayılması anlamına gelmektedir. Enfeksiyon hastalıklarına özellikle 0-4 yaş arası çocuklarda sıkça rastlanmaktadır. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları, , grip, bronşit, bronşiyolit, zatürre, rota virüs ishalleri çocukluk çağında sık görülen hastalıklardandır. Doğru aşılamayla çocukluk çağı enfeksiyon hastalıklarının çoğu önlenebilmektedir.

İdrar Kaçırma ve Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonları Tedavisi

Çocuklarda idrar kaçırma en sık gözlemlenen boşaltım sorunlarından biridir, fiziksel veya duygusal nedenlerle gözlemlenebilmektedir. İdrar kaçırmanın altında yatan neden araştırılmalı ve doğru tedavi planlaması yapılmalıdır. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları sık rastlanan ve genelde bakteri kökenli olan, tedavi edilmediğinde kalıcı böbrek hasarına neden olabileceğinden mutlaka takip edilmesi gereken hastalıklardır. Özellikle nedeni bilinmeyen ateş gözlemlenmesi halinde idrar yolu enfeksiyonları araştırılmalıdır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri)

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek