Birimlerimiz

Çocuk Cerrahisi

Çocuk cerrahisi, 0-18 arası yaş grubunun ameliyatlarını yapan birimdir. Bebek ve çocukların erişkin hekimlerinin karşılaştığından farklı cerrahi sorunları vardır. Bu nedenle çocuklar, gereksinimlerine özel hazırlanmış bir ortamda çocuk cerrahisi üzerine uzmanlaşmış hekimler tarafından tedavi edilmelidirler. Çocuk Cerrahisi; çocukların cerrahi ve ürolojik sorunlarının tanı ve tedavisi ile yoğun bir biçimde uğraşmaktadır. Kalp dışı göğüs cerrahisi, onkolojik cerrahi, sindirim sistemi cerrahisi, çocuk endokrin cerrahisi, çocuk jinekolojisi, tanısal ve girişimsel endoskopik uygulamalar, laparoskopik ve torakoskopik cerrahi girişimler, travma cerrahisi, çocuk cerrahisinin başlıca uğraş alanlarını oluşturmaktadır. Çocuk cerrahisi operasyonlarında pediatrik radyolog, anesteziyolog ve patolog yer almalıdır.
Ege Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi kliniğinde, uzman ekibimiz ve çocukların gereksinimlerine özel hazırlanmış ameliyathanelerimiz ve ekipmanlarımızla sizlere hizmet vermekteyiz.

Çocuk Cerrahisi Biriminin İlgilendiği Hastalıklardan Bazıları;

Doğumsal Anomaliler ve Sindirim Sistemi Hastalıkları

Yemek borusunun, midenin, ince veya kalın bağırsakların tıkalı olması, kalbin, bağırsakların bir kısmı veya tamamının mesanenin dışarıda olması, kol ve bacaklar, el ve parmaklarda rastlanan yapışıklık, eksiklik veya fazlalıklarla çocuk cerrahisi birimi ilgilenmektedir. Doğumdan başlayarak ortaya çıkan nefes darlığı, ağızdan köpük gelmesi, kusma, kaka yapamama veya kaka kaçırma, idrar yapamama veya idrar kaçırma, kanlı kaka, kasıkta, göbekte ve karında görülebilen fıtıklara da doğumsal anomaliler olarak sıkça rastlanmaktadır ve tanı, tedavileriyle çocuk cerrahisi birimi ilgilenmektedir.

Çocuk Ürolojisi

Çocuk ürolojisinin ilgilendiği hastalıklardan bazıları;

İnmemiş Testis; erkek bebeklerde gebeliğin 32 ile 36. haftaları arasında testisler olması gereken yerini alır, bazı bebeklerde bu iniş tamamlanmamış olabilir. İnmemiş testislerin tedavisi, 1 yaşından önce yapılmalıdır.

Peygamber Sünneti (Hipospadias);

Normalde idrar kanalının penis ucunda sonlanması gerekirken, idrar kanalının penisin ucu yerine daha alt kısmında sonlanmasıdır. Tek tedavi seçeneği cerrahi operasyondur.

Varikosel;

testis toplardamarlarının varis tarzında genişlemesi, buna bağlı olarak testislerdeki ısı dengesinin bozulmasıdır. Varikosel kısırlık sorununa yol açabilmektedir ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.

Over Kistlerine kız çocuklarında da rastlanabilmektedir. Belirli bir boyutun üstüne çıkan kistlerin cerrahi müdahaleyle alınması gerekmektedir.

Solunum Sistemi Hastalıkları

Doğumsal akciğer hastalıkları, kistleri, akciğer enfeksiyonlarına bağlı gelişen abse tedavisi, soluk borusunun doğumsal hastalıkları, soluk borusuna yabancı cisim kaçması ve bronkoskopik girişimlerle çocuk cerrahisi birimi ilgilenmektedir. Pnömotoraks (akciğerde yırtılma meydana gelmesi sonucunda göğüs boşluğunda hava birikmesi), hemotoraks (travma nedeni ile plevral boşluklar arasına kan birikmesi) ve göğüs kafesinin deformiteleri ile çocuk cerrahisi birimi ilgilenmektedir.

Çocuklarda Baş Boyun Cerrahisi

Boyunda eğrilik, boyunda zaman zaman tekrarlayan ağrılı veya ağrısız akıntılı şişlikler, guatr, baş, boyun ve vücudun hemen her yerinde kırmızı ben şeklinde veya yaygın olarak görülebilen hemanjiom olarak adlandırılan iyi huylu tümörlerle çocuk cerrahisi birimi ilgilenmektedir.

Endokrin Cerrahisi

Tiroit bezi, pankreas, böbrek üstü bezi hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Onkolojik Cerrahi

Çocukluk çağı iyi huylu tümörleri ve kanserleriyle çocuk onkolojisi cerrahisi ilgilenmektedir.

Bunlara ek olarak trafik kazası, yüksekten düşme, çarpma, silahla yaralanma ve benzerleri gibi durumlarda acil veya daha sonra yapılan müdahalelerde çocuk cerrahisinin ilgi alanına girmektedir.

Çocuk Cerrahisi

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek