Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği, tıbbi literatürdeki adıyla Rinoplasti hem fonksiyonel olarak nefes problemlerini çözmek hem de estetik nedenlerden dolayı uygulanabilmektedir. Burun yüzde bulunduğu konum nedeniyle dış görünüm üzerinde önemli farklar yaratmaktadır. Bu nedenle burun estetiği olma kararı almadan önce mutlaka doktorunuzla görüşüp gerçekçi beklentiler belirlemelisiniz.

Sizin istekleriniz ve doktorunuzun önerileriyle şekillenen gerçekçi bir planlama ameliyat sonrasında beklentilerinizin tam anlamıyla karşılanmasını ve hayal ettiğiniz ölçüde mutlu olabilmenizi sağlayacaktır. Sizin beklentilerinizle doktorunuzun uygulamayı planladığı işlemin örtüşmesinin ardından ameliyat kararınızı netleştirebilirsiniz. Günümüzde ameliyat planlamasında çeşitli bilgisayar programları yardımıyla operasyon sonrası görünümünüze dair fikir sahibi olmanız mümkündür. Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi burun estetiğinde de amaç ve hedef sizi başkasına benzetmek değil var olan güzelliğinizi ön plana çıkarmaktır. Doğru cerrahi teknik seçimi, yapılacak müdahalelerin düzenlenmesi ve yüzün estetik analizinin yapılması işlemi mutlaka titizlikle uygulanmalıdır. Yüz hatlarınızla uyumlu bir görünüm yakalanması ana hedeftir.

Burun Estetiği Hangi Sorunlarda Uygulanabilir?

Burun estetiği; burun şeklinin beğenilmemesi, travmalara bağlı oluşan bozuklukların giderilmesi, burnun kemerli olması, uzun olması, burun deliklerinin büyük veya asimetrik olmaları gibi şikayetlerden dolayı uygulanabilmektedir. Bunların yanı sıra burun içerisinde bulunan et parçaları (polipler) , burunda eğrilik (deviasyon) olması ve burun kanatlarının yapısı nedeniyle hava girişinde sorun yaşanması, solunum sıkıntıları, kronik baş ağrıları, sinüzit ve uyku apnesi gibi pek çok sağlık sorununa neden olabilmektedir ve rinoplasti ameliyatıyla bu sorunlara da çözüm sağlanmaktadır.

Burun estetiği (rinoplasti); hem şekil, hem de fonksiyonel olarak nefes problemlerini çözmek için uygulanabilmektedir. Bu nedenle eğer fonksiyonel sorunlarınız varsa ve aynı zamanda burun estetiği planlaması yapıyorsanız iki operasyonun aynı anda yapılması önerilmektedir. Nefes yollarını açarken burun içinden çıkarılacak olan kıkırdakların, estetik operasyonu esnasında burnunuzu şekillendirmek için kullanılması gerekebilir. Bu nedenle iki ameliyatın aynı anda olması önemli bir avantajdır. Hem iki ayrı operasyon geçirmenin stresinden hastayı hem de estetik operasyon sırasında buruna şekil vermek için kıkırdak gereksiniminin karşılanması kolay olacağından iki operasyon genellikle birlikte yapılmaktadır. Öncesinde fonksiyonel problemlerinizi gidermek amacıyla operasyon geçirdiyseniz ve burun estetiği olmayı planlıyorsanız kıkırdak gereksinimi olduğunda kulak arkanızdan veya kaburganızdan kıkırdak alınması gerekebilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

Burun estetiği operasyonu genel anesteziyle hasta uyutularak veya lokal anesteziyle kısmi olarak uyuşturularak yapılabilmektedir. Ameliyat süresi ortalama olarak iki saattir fakat hastaya uygulanacak işlemlere göre sürenin azalıp artması mümkündür. Burun estetiği kapalı veya açık ameliyat tekniğiyle uygulanabilmektedir. Ameliyat tekniğine hastanın durumuna ve yapılacak işlemlere göre yönteme hekimi karar vermektedir. Ameliyat sonrasında hasta bir veya iki gün hastanede gözetim altında tutulmasının ardından kontrol tarihlerinin planlaması yapılarak taburcu edilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyatın ardından ilk bir haftalık sürede hafif ağrı, sızı ve bazı hastalarda yüz bölgesinde şişlik ve morluk görülebilmektedir. Ameliyatın ardından ilk bir iki haftayı başınızı yüksekte tutup, burnunuza buz uygulayıp bol bol dinlenerek geçirmeniz toparlanma sürecinizi hızlandıracaktır. İkinci hafta sonrasında şişlik ve morluklarınız normale dönecektir ve rutin hayatınıza devam edebilecek duruma gelirsiniz. 3. Hafta itibariyle hafif ve temas gerektirmeyen egzersizlere başlayabilirsiniz. Ameliyatınızın ardından yaklaşık iki ay geçtiğinde burnunuzda ki şişliğin çoğu geçmiş olacak ve burun ucunuzda ki hissizlik azalmış olacaktır. Operasyonun birinci yılında burnunuzdaki şişliğin hepsi geçmiş olacak ve eğer ameliyat iziniz varsa tamamen silikleşmiş olacaktır. Eğilmemek, ağır bir şey kaldırmamak ve tansiyonunuzu yükseltecek ölçüde egzersiz yapmamak gibi operasyon sonrası talimatlara uymanız iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Operasyon sonrasında burnunuzu vurma ve çarpmalara karşı korumalı, gözlük kullanımından doktorunuz onay verene kadar uzak durmalısınız. Ameliyat sonrasında doktorunuzun planladığı rutin kontrollere düzenli olarak gitmeli ve gelişim sürecini takip etmelisiniz.

Ameliyat sonrası ilk aylarda depresif tepkiler gözlemlenmesi mümkündür. Vücudunuza iyileşmesi için biraz zaman tanıyın ve şişlik, morluklarınıza veda etmenizin ardından durumunuzu tekrar değerlendirin. Yeni burnunuzun yüzünüzle bütünleşmesi için zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın. Olası bir aksilik sonucunda burnunuzun yeni hali sizi mutlu etmediği takdirde revize ameliyatı seçeneğiniz olduğunu unutmayın.

Burun estetiği ile ilgili sorularınız ve ön görüşme talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Whatsapp Destek