Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Daha çok kış aylarında enfeksiyon alımının artmasıyla ortaya çıkan boğaz ağrısının değişik faktörlere bağlı birçok sebebi olabilir. Boğazımızın arka kısmında acı şeklinde kendini gösteren boğaz ağrısına genel itibarıyla virüs ve bakteriler neden olmaktadır. İltihap, Farenjit, nezle, grip gibi durumlarda batma ve yanma şeklinde de kendini gösterebilen boğaz ağrısı; yutkunma sırasında kişiye rahatsızlık verir ve daha ileri boyut enfeksiyonlarda ateş, öksürme, halsizlik gibi durumlarla da kendini gösterebilir.

Tıbbi yöntemlerin yanı sıra hastanelere ulaşımımızın olmadığı yerlerde ve zamanlarda, tıbbi müdahale gerektirecek seviyede olmayan boğaz ağrılarında evlerimizde önlem alabilmemizin yolları mevcut. Tamamen boğaz ağrımızı geçirmese de en azından doğal yollarla hafifletebilecek bu önerileri aşağıda bulabilirsiniz.

Tuzlu Su

Belki de herkesin ulaşımının oldukça kolay olduğu bu iki doğal besin kaynağı, boğaz ağrısında karıştırılarak gargara yapıldığında boğaz ağrısını azaltabiliyor. Mikrop öldürücü özelliği sayesinde tuzlu su, her 3-4 saatte bir yenilerek tekrarlandığında, boğaz ağrısında etkili sonuç veren yöntemler arasında.

Bal

Yapılan araştırmalarda boğaz ağrısına iyi geldiği görülen bal, boğazı yumuşatarak öksürüğün oluşturduğu tahrişin önüne geçiyor. Özellikle gece gelerek hayatımızı kabusa çeviren öksürük nöbetlerine iyi gelen bal, çaya karıştırılarak da tüketilebilmektedir. Yapılan araştırmalarda balın ayrıca boğazdaki yaraların iyileşme sürecini hızlandırdığı da görülmüştür.

Doğal Bitki Çayları

Şüphesiz birçok hastalığın ve sıkıntının doğal tedavisinde kullanılan doğal bitki çayları, boğaz ağrısına da iyi gelmeleriyle biliniyor. Papatya çayı, ada çayı, nane çayı, rezene çayı gibi çay çeşitleri, boğaz ağrısına iyi gelen çaylar olarak sayılabilir. Özellikle doğal iltihap sökücü olarak bilinen papatya çayı; boğazı yumuşatarak ve ağız içindeki yabancı maddeleri dışarı atarak boğazı büyük ölçüde rahatlatır. Nane çayı ise antibakteriyel özelliği sayesinde grip ve nezleye bağlı olarak gelişen boğaz ağrılarını dindirerek; iyileştirici özellik gösterir.

Bahsi geçen besinler dışında sarımsak, hatmi kökü, acı biber gibi doğal besinlerin de boğaz ağrısına büyük oranda iyi geldiği bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra elbette boğaz ağrısında öncelikle bir hekime başvurmak, bir hastanenin KBB bölümüne muayene olmak, alınacak en sağlıklı önlem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek