Birimlerimiz

Biyokimya

Biyokimya, biyofizik, moleküler biyoloji, yapısal biyoloji, mikrobiyoloji, farmakoloji alanlarını kapsayan bir bilim dalıdır. Biyokimya laboratuarlarında kan, idrar, beyin- omurilik sıvısı(BOS) ve diğer organizma sıvılarının analizleri yapılır. Tanı ve tedavi sürecinin yürütülmesinde biyokimya biriminin rolü çok büyüktür.
Ege Şehir Hastanesi Biyokimya laboratuarımızda testler son teknoloji cihazlarda çalışılmaktadır, çeşitli sağlık kuruluşlarına da hizmet verilmektedir ve daha da önemlisi bir takım nadir yapılabilen, özellikli testler sizlere sunulabilmektedir. Klinik Biyokimya biriminde, Hormon, Hematoloji-Koagülasyon, İlaç Düzeyleri, Tümör Belirteçleri bölümlerine kabul edilen testler yapılmaktadır.

Hormon Analiz Testleri

Hormonlar vücudun işleyişinde yer alan, birden çok sistemi etkileyen çeşitli yapıda ve fonksiyona sahip moleküllerdir. Kan testleri ile hormon düzeylerinin ölçümü, hormonların sebep olduğu hastalıkların varlığı belirlenebilmektedir. Standart kan testi harici özellikli uygulamalarla yapılan hormon analiz testleri de mevcuttur örneğin deksametazon süpresyon testi (hipotalamus ve hipofiz bezinin kortizole cevabını ölçen laboratuar testi). Büyüme, gelişme, kilo kontrolü, psikoloji, sindirim sistemi, sağlıklı gebelik süreci ve genel sağlığın korunabilmesi için hormon düzeylerinin referans sınırlar içerisinde olması gerekmektedir. Hormon testlerinin Total T3, Total T4, serbest T3, serbest T4, TSH, Anti-T ve Anti-M, progesteron, testosteron, östrojen, FSH, LH, PRL, ACTH, kortizol, insülün, PTH, büyüme hormonu gibi pek çok farklı çeşidi mevcuttur. Hastanın genel sağlık durumunu incelemek veya şikâyeti üzerine araştırma yapmak için farklı hormon testleri uygulanabilmektedir. Hormon testleriyle belirlenebilen hastalıklardan bazıları; tiroit bezi hastalıkları, hiperprolaktinemi, polikistik over sendromu, hiperprolaktinemi ve hiperandrojenemidir.

Hematoloji

Hematoloji (kan hastalıkları) testleri, kan hastalıklarının teşhisi ve takibi için yapılan tetkiklerdir. Hematoloji testleri Hemogram, Sedimentasyon ve Koagulasyon testleri olarak 3 başlıkta incelenir. Hemogram (tam kan sayımı); kandaki hücrelerin sayısının ve oranlarının tespit edildiği kan testidir. Enfeksiyon, inflamasyon, lösemi, anemi, kemik iliği hastalıkları, talesemi ve otoimmün hastalıkların teşhisinde önemli rol oynamaktadır. Sedimantasyon ise kelime anlamı olarak tortulaşma ve dibe çökme anlamına gelir. Sedimantasyon testi vücutta iltihap varlığı, otoimmün hastalıklar ve kanserli doku tespitinde önemli rol oynamaktadır. Koagülasyon testleri; pıhtılaşma sisteminin çalışmasını inceleyen testlerdir. Hemofili, Von Willebrant, K vitamini eksikliği ve karaciğer fonksiyon bozukluğu (karaciğer yetmezliği) hastalıklarının tanı sürecinde Koagülasyon testlerine başvurulmaktadır.

İlaç Düzeyi Testi

İlaç etkinliğinin izlenmesi, ilaç toksisitesi şüphesi, hastanın ilaç kullanımına uyum gösterememesi, ilaç etkileşimlerinin araştırılması, hastanın optimum yarar sağladığı değerin saptanabilmesi için ilaç düzeyi testi uygulanabilmektedir.

Tümör Belirteçleri

Tümör Belirteçleri; belirli kanser türlerine spesifik olarak kanda tespit edilen yapılardır. Meme, prostat, kalın bağırsak ve karaciğer kanserlerinden, pankreas, yumurtalık, mesane ve böbrek kanserinde tümör belirteçlerinden yararlanılmaktadır. PSA( Prostatta üretilen bir tümör belirteci ), AFP(Karaciğer, yumurtalık testis ve prostatta kullanılan bir tümör belirteci), CEA (meme, akciğer, tiroid, pankreas, mesane, yumurtalık, prostat, karaciğer ve pankreas kanserlerinde kullanılan bir tümör belirteci) , CA 199(Kolorektal kanser ve pankreas kanseri takibinde kullanılan bir belirteç) ve CA 125 (Yumurtalık kanserinin takibinde kullanılan bir belirteç) sık kullanılan tümör belirteçleridir.

Biyokimya

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek