Birimlerimiz

Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji)

Beyin ve sinir cerrahisi (Nöroşirürji); sinir sistemi cerrahisidir. “Nöron” Latince kökenli olup sinir hücresi ve “yaraları iyi eden” anlamına gelen “Şirürji” kelimelerinin birleşiminden oluşan Nöroşirürji, sinir sistemi cerrahisi anlamına gelmektedir. Nöroşirürji, beyin, omurilik, sinirler, kafatası, omurga kemikleri, kan damarları, bağları ve sinir dokularına destek sağlayan koruyucu kaplamaların tamamıyla ilgilenmektedir. Beynin yapısının karmaşıklığı nedeniyle tıp alanındaki en karmaşık ve uzmanlık gerektiren kısımlardan biri olarak kabul edilmektedir. Spinal, fonksiyonel, tümör, vasküler, pediatrik nöroşirürji gibi yan dalları mevcuttur.

Ege Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) birimimizde; tam donanımlı merkezimiz ve uzman kadromuzla beyin ve sinir cerrahisi hastalıklarının tanı ve tedavilerinde hizmet vermekteyiz.

Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Biriminin İlgilendiği Hastalıklardan Bazıları;

Bel Fıtığı

Bel fıtığı; omurgalar arasında bulunan disklerin zorlama, düşme, ağır kaldırma gibi nedenlerden dolayı kayması veya yırtılması sonucu meydana gelir. Yerinden oynayan disk yani bel fıtığı, sinirler üzerinde baskı oluşturur ve şiddetli ağrılara sebep olur.

Boyun Fıtığı

Boyunda 7 adet omurga ve bu omurgaların arasında disk adı verilen yastıkçıklar mevcuttur. Boyun omurları arasındaki disklerde yıpranma nedeniyle boyun fıtığı oluşmaktadır.

Travma Cerrahisi (Bel ve Boyun Kırıkları vb.)

İş kazaları, trafik kazaları gibi nedenlerle omurga üzerinde özellikle bel ve boyun bölgesinde kırılmalara sıkça rastlanmaktadır. Bel ve boyun kırılmalarında felç oluşmaması için hızlı ve doğru müdahale çok önemlidir. Travma cerrahisinde hızlı teşhis ve erken müdahale önem taşımaktadır.

Hidrosefali Ameliyatları

Hidrosefali, beyin omurilik sıvısının miktar ve basıncının artışı ile oluşan bir hastalıktır. Beyin kanaması, travmalar, enfeksiyonlar ve beyin tümörlerine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Bel Kayması (Listezis)

Bel Kayması, omurlardan birinin doğrudan altındaki kemiğe doğru kaymasıdır. Bel kayması rahatsızlığının sık gözlemlenen belirtisi yürüyüş esnasında sık durma ihtiyacı hissetmektir. Geceleri bacaklara sık kramp girmesi ve tutulmasıda bel kaymasının belirtisi olabilmektedir.

Belde Kireçlenme ( Lomber Spondiloz)

Omurgalarımızın kaymasını engellemek, yan dönmelerin eğilip doğrulmaların sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamak için omurgaları birbirine bağlayan eklemler bulunmaktadır. Eklemlerin zamanla aşınması ve büyümesi belde kireçlenmeye neden olmaktadır.

Sinir Sisteminde Oluşan Tümörler

Sinir Sisteminde bulunan hücrelerin anormal veya kontrolsüz büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Tümörler, iyi huylu veya kötü huylu olabilirler. Tümörün cinsinin saptanmasının ardından tedavi planlaması yapılmaktadır.

Doğumla Gelen Sinir Sistemi Hastalıkları

Serebral Palsi; Doğum öncesinde sonrasında veya doğum sırasında merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanında meydana gelen hasarlanma sonucunda ortaya çıkan, kas hareketini ve koordinasyonunu etkileyen bir grup bozukluğu ifade eden klinik tablodur.

Meningomyelosel (Spida Bfida); Spina Bfida, anne karnında hamileliğin ilk ayında oluşan bir hastalıktır. Bebeğin omurgasını oluşturan kemiklerin omuriliği örtmediği ve omuriliğin, ilgili sinirlerin açıkta kaldığı bu durum halk arasında ayrık omurga hastalığı olarak bilinmektedir.

Skolyoz Hastalığı

Skolyoz omurganın en sık görülen deformitesidir. Sağa veya sola eğrilen omurga aynı zamanda kendi ekseni etrafında döner. Skolyoz tedavisinde hastanın yaşı, eğriliğin yeri ve derecesi, kemik büyümesinin hangi aşamada olduğu, iskelet gelişimi çok önemlidir.

Beyin Kanamaları

Beyin kanaması; kafatasının içinde gerçekleşen kanamalardır. Beyin damarında baloncuk oluşması, damar sertleşmesi, hipertansiyon, bazı beyin tümörleri ve kan hastalıkları beyin kanamalarına neden olabilmektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji)

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek