Birimlerimiz

Beslenme ve Diyetetik

Beslenme; büyüme, gelişme ve sağlıklı bir hayat sürdürülebilmesi için besin öğelerinin kullanılmasıdır. İnsanın sağlıklı bir vücuda sahip olabilmesi ve hayatını sürdürebilmesi için ortalama 50 civarında farklı besin öğesine ihtiyacı vardır. Açlık duyusunu bastırmak için rastgele yemek yemek dengesiz ve sağlıksız beslenmeye, bu da pek çok farklı hastalığa sebep olmaktadır. Tek düze bir beslenme düzeni benimseyip bazı besinleri hiç almamak veya yeterli miktarda almamak vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin eksikliğine neden olarak sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Bazı gıda gruplarının fazla ve dengesiz tüketilmesi de aşırı kilo ve buna bağlı gelişen pek çok farklı hastalığa neden olabilmektedir. Vücudun sağlıklı şekilde çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasına dengeli beslenme denir. Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde yeterli ve dengeli beslenme en önemli unsurlardan biridir.

Beslenme ve diyetetik, besinleri nasıl tüketmemiz gerektiği ve daha iyi diyet seçimleri yaparak sağlığımızı nasıl maksimize edebileceğimiz üzerinde çalışan bir bilim dalıdır. Beslenme ve diyetetik, besin ve beslenme bilgisinin sağlığı geliştirmek, hastalıkları önlemek veya en aza indirmek için uygulanmasıdır. Özel Ege Şehir Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Birimi olarak uzman kadromuzla, danışanlarımıza bireye özgü diyet programları ve beslenme eğitimleri konularında hizmet vermekteyiz.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Tedavi Planlaması Nasıl Yapılır?

Beslenme ve Diyetetik bölümü koruyucu ve iyileştirici sağlık hizmetlerinin en önemli öğelerinden biri olan sağlıklı beslenme koşulunun sağlanması için profesyonel destek sağlamaktadır. Uzman hekimler, danışanlarına kendi hayat tarzlarına uygun dengeli ve sağlıklı beslenme planının nasıl olması gerektiği konusunda bilgi vermektedir. Uzman hekim danışanın beslenmeyle ilgili sorunlarını (kilo, hastalık vb.) ve mevcut beslenme planını öğrenir. Özel vücut analiz cihazlarıyla danışanın metabolizma yaşını, vücut yağı, kas, su oranı ve bunların dağılımını tespit etmesinin ardından yaş ve cinsiyet kriterleri de göz önüne alınarak mevcut sonuçlar incelenir. Uzman hekim mevcut sonuçlar ışığında kişiye özel bir beslenme planı oluşturur ve sağlıklı şekilde uygulanması için beslenme planının takibini sağlar. Sağlıklı ve dengeli beslenme yaygın kanının aksine aç kalmak anlamına gelmemektedir. Ara besinlerle ve dengeli bir beslenme rutini oluşturarak sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün İlgilendiği Alanlardan Bazıları;

Kişiye Özel Beslenme Planı

Hepimizin vücudu özel ve farklıdır. Mevcut hayat tarzımız, vücut kitle indeksimiz, yaşımız ve eğer varsa sahip olduğumuz hastalıkların tamamı göz önünde bulundurularak, kişiye özel hazırlanmış bir beslenme planı uygulamamız sağlık bütünlüğümüzü korumak için oldukça önemlidir. Kulaktan dolma bilgilerle uygulanan şok diyetler veya başkası için hazırlanmış bir liste uygulanarak yapılan beslenmede vücudunuz ihtiyacı olan besinlerden mahrum kalacaktır. Hatalı diyet uygulamaları kas kayıplarına ve pek çok farklı hastalığa sebep olabilmektedir. Size özel hazırlanmış bir beslenme planı sağlıklı şekilde kilo kontrolü sağlamanın en etkili yoludur.

Aşırı Zayıf Kişilerde Kilo Aldırma Programları

Vücut Kitle İndeksi 18.5 ve altında kişiler zayıf olarak kabul edilmektedir. Yaygın kanının aksine aşırı zayıflıkta fazla kilolu olmak gibi sosyal ve psikolojik yönden rahatsız edici etkileri olan bir durumdur. Kilo alma programı uygulanmadan önce danışanın kilo almaya engel metabolik bir sorunu olup olmadığını incelemek için gerekli testler uygulanır ve sonuçlar incelendikten sonra kişinin bireysel ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak özel bir beslenme planı hazırlanır. Harcandığından fazla kalori alımı prensibiyle oluşturulan programlarda dengeli ve disiplinli beslenmek önemlidir.

Çocukluk ve Ergenlik Çağında Beslenme

Çocuklarda dengeli beslenme, sadece fiziksel değil zihinsel gelişimi de etkiler. Sağlıklı bir şekilde zihinsel ve fiziksel gelişimlerini tamamlamaları açısından ve edindikleri sağlıklı beslenme alışkanlığını erişkin yaşlarında da koruyabilmeleri adına çocukluk çağında uzman desteği alarak doğru bir beslenme rutini oluşturulması çocuğun gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Ergenlik döneminde artan büyüme ve gelişme hızı besin öğelerine ihtiyacı arttırmaktadır. Artan gıda ihtiyacını sağlıksız gıdalardan sağlamak veya fiziksel özelliklerin en çok önemsendiği bu dönem de kulaktan dolma bilgilerle eksik gıda alımı, aşırı zayıflık isteği ergenlik döneminde en yaygın gözlemlenen hatalardır. Ergenlik döneminde sağlıklı gelişim ve beslenme bilincinin oluşturulması açısından uzman desteği alınması oldukça önemlidir.

Hastalıklarda Beslenme

Diyabet, gebeliğe bağlı şeker hastalığı, kalp hastalıkları, gut hastalığı, idrar yolu ve böbrek taşları, böbrek hastalığı, beslenme bozukluğu, obezite, mide ve bağırsak hastalıkları gibi birçok hastalıkta kişiye özel hazırlanmış beslenme programları uygulanması gerekmektedir. Farklı branşlardan hekimlerin multidisipliner bir yaklaşımla çalışmasıyla kişinin hastalığı ve vücudunun özel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak uygun bir program oluşturulur. Farklı sebeplerden ötürü hastanede yatan hasta durumunda olan kişiler içinde sağlık durumuna özel beslenme planları hazırlanır ve uygulanır.

Beslenme ve Diyetetik

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZ SİZİ ARAYALIM
Whatsapp Destek