Baş Dönmesi (Vertigo)

Baş dönmesi ve dengesizlik nörolojik ,psikiyatrik hastalıklar ve iç kulak hastalıkları gibi pek çok farklı nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. En sık gözlemlenen nedense iç kulakta bulunan denge kristallerinin yarım daire kanalına kaçması nedeniyle ortaya çıkan Vertigo (baş dönmesi)’dir. Vertigo sersemlik ve denge kaybı hissi olarak tanımlanmaktadır. Baş dönmeleri birkaç saniyeden birkaç saate kadar sürebilmektedir. Baş dönmesi hızlı hareket etme, yürüme, dönme gibi aktivitelerle ortaya çıkabileceği gibi aktivite durumundan bağımsız da görülebilmektedir. Dinlenme durumunda olan birinde de baş dönmesi ( Vertigo) gözlemlenebilir. Baş dönmesiyle birlikte bulantı ve kusmada görülebilir. Baş dönmesi dengenin kaybolmasına neden olduğundan düşme ve yaralanma riskini arttırmaktadır. Anlık kısa süren baş dönmelerinden ayakta durmayı zorlaştırabilecek kadar geniş bir yelpazede seyredebilen Vertigo yaklaşık her 100 kişiden 3’ünde gözlemlenmektedir.

Vertigo iki farklı şekilde görülebilmektedir.

Preferik Vertigo hastaları; şiddetli ve anlık baş dönmeleri yaşarlar. Hafif baş hareketleri, eğilip kalkma gibi eylemler anlık baş dönmeleri yaratmaktadır.
Menier Vertigo’da ise baş dönmesi atakları uzun sürmektedir. Baş dönmesine eşlik eden mide bulantısı, kusma, kulak çınlaması ve uğuldaması belirtileri sıkça gözlemlenmektedir. Menier Vertigo hastalığında işitme kaybına da sıkça rastlanmaktadır.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo teşhisi alan kişilerin neredeyse tamamı sağlık kuruluşlarına baş dönmesi şikayetiyle başvurmaktadır. Vertigonun en sık gözlemlenen belirtisi baş dönmesi olsa da bazı ek belirtilerde mevcuttur. Bazı hastalarda kulakta basınç hissi, kulak çınlaması ve işitme problemleri gözlemlenebilmektedir. Daha nadir gözlemlenen diğer belirtilerde; mide bulantısı, kusma, uykuya eğilimin artması ve koordinasyon kaybıdır. Hastanın baş dönmesinde yaşadıklarını düzgün şekilde aktarmasıyla hastalığı hakkında ilk tanı konulabilmektedir. Hastanın öyküsüne ek olarak Dix Halpike ve Roll testleri de tanı aşamasında kullanılmaktadır. Gerçek vertigo tanısının konulmasında fiziki muayenede önemli rol oynamaktadır. Fiziki muayeneye ek olarak kan testleri, manyetik ve bilgisayarlı tomografi teknikleri de kullanılmaktadır. Vertigo tanısına neden olan sorunlar net şekilde belirlenir ve buna uygun bir tedavi planına başlanır.

Vertigo Tedavisi

Vertigo tedavisinde amaç vertigoya neden olan etmeni bulmak ve kontrol altına almaktır. Vertigo teşhisinin ardından altta yatan hastalık araştırılır ve buna yönelik tedavi uygulanır. Vertigoyu önlemek için çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Vestibüler Rehabilitasyon; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları tarafından denge bozukluğuna neden olan etmenin araştırılması ve buna yönelik tedavi uygulanmasıdır. Baş dönmesi atakları çok şiddetli görülen hastalarda kortizon içeren özel Vertigo ilaçları kullanılabilir. Vertigonun beyin ve sinir sistemine bağlı olduğu durumlarda cerrahi müdahale de uygulanabilmektedir. Vertigo tedavisinde pek çok farklı branşta uzman hekimin planlama yapması ve tedavi planının uyum içerinde yürütülmesiyle şikayetlerinizden kurtulmanız mümkündür.

Vertigodan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Vertigo oluşumunu tetikleyen en önemli faktör strestir. Stresten uzak bir hayat sürmeye çalışmalı ve kendinizi stresten arındırma yöntemleri bulmalısınız. Sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yaparak bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanızda vertigodan korunmak için oldukça önemlidir. Egzersiz planlaması yaparken ani ve ağır hareketlerden kaçınmalı daha durağan sporlar tercih etmelisiniz. Bol sıvı tüketimine özen göstermelisiniz. Çay, kahveden uzak durmalısınız. Çay, kahve gibi içeceklerin çok tüketilmesi iç kulakta sıvı artışına neden olmakta ve vertigo riskini arttırmaktadır. İdeal güneşlenme takvimlerini takip ederek günlük D vitamini alımınıza dikkat etmelisiniz. D vitamini eksikliği bağışıklık üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

Yazımızda bahsettiğimiz hastalık belirtilerinden bir veya daha fazlasına sahipseniz mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Whatsapp Destek