Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

Bademcikler (Tonsillerimiz) boğazımızın her iki yanında bulunan lenfoid dokudur. Bağışıklık sistemi organlarımızdan biridir. Özellikle 0-3 yaş arasında solunumla vücudumuza giren virüs, bakteri gibi mikropları yakalayan bağışıklık sisteminin başlangıç noktası, mikroplarla savaşmamızda görevli olan antikorları üreten organdır. Bademciklerin işlevini kaybetmesi durumunda çeşitli tedavi yöntemleri ve bademcik ameliyatı (Tonsillektomi) uygulanması gerekebilmektedir.

Bademcik İltihabı (Tonsillit)

Bademcik iltihabı (Tonsillit) bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve şişmesiyle gerçekleşmektedir. Bademcik iltihaplanmasının ana nedeni A grubu beta hemolitik streptokoklardır. Bademcik iltihabında genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bademcik iltihabı ve boğaz ağrılarının sık tekrar etmesi durumuna da Kronik Bademcik İltihabı (Kronik Tonsillit) adı verilmektedir. Kronik tonsillit durumunda bademcikler savunma görevini yerine getiremez. Bademcikler savunma görevini yerine getirememelerinin yanında sağlığa zarar verir duruma gelirler.

Kronik Tonsillit belirtileri; boğaz ağrısı, ağızda kötü koku, bademcikler üzerinde beyaz birikintiler oluşması ve bademciklerin solunumu ve yutmayı zorlaştıracak şekilde büyümeleridir. Bunlara ek olarak lenf bezlerinde hassasiyet ve büyüme de gözlemlenebilmektedir. Bazı nadir karşılaşılan durumlarda klasik belirtiler gözlemlenmez fakat bademcikler uzak organlara etki etmektedir. Bademcikler böbrekler, kalp kapakları ve eklemler üzerinde de olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Kronik bademcik iltihabı sinüzit, orta kulak iltihabı gibi farklı hastalıklara da neden olabilmektedir. Bademciklerin büyümesine bağlı olarak üst solunum yolu daraldığından horlama ve uyku apnesi gözlemlenebilmektedir. Sık gözlemlenen bademcik enfeksiyonları sonrasında kalp kapakçığı zedelenmesi, eklem ve böbrek iltihaplanmaları, tümör ve kronik enfeksiyonlar, hareket bozuklukları gibi ciddi hastalıklar oluşabilmektedir.

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi) Hangi Durumlarda Önerilir?

Bademcik ameliyatının ( Tonsillektomi) özellikle önerildiği bazı belirtiler mevcuttur. Sık geçirilen bademcik iltihabı ve buna eşlik eden yüksek ateş takip edilen ilk belirtidir. Çocuklarda görülen büyüme ve gelişme geriliği, kilo alamama durumu ve alınan boğaz kültürlerinde sürekli pozitif sonuç alınması da sık gözlemlenen belirtilerdir. Bunlara ek olarak kulakta sıvı birikimi ve bademciklerde kist oluşumu da sık gözlemlenen belirtilerdendir. Uyku apnesi, bademcik kaynaklı tümör şüphesi, bademcik kanamaları da gözlemlenebilmektedir. Sağlıkla ilgili durumlara ek olarak sık geçirilen enfeksiyonlara bağlı yaşanan iş, okul günü kayıpları ve fazla antibiyotik kullanımı da kronik bademcik iltihabının olumsuz yönlerindendir.

Bademcik ameliyatı (Tonsillektomi) ülkemizde ve tüm dünyada en sık yapılan ameliyat çeşitlerinden biridir. Halk arasında yaygın şekilde inanıldığı gibi bademciklerin ameliyatının ardından vücudun bağışıklık sistemi olumsuz etkilenmemektedir. Vücudumuzda bademcikle aynı işlevi gören farklı dokularda mevcuttur bu nedenle bademcik ameliyatı ( Tonsillektomi) ‘nın antikor üretiminde ve bağışıklık sistemimiz üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Kronik Tonsillit durumunda bademciklerin vücutta bulunması bademcik ameliyatından daha risklidir. Bademcik ameliyatının ( Tonsillektomi) genellikle 3 yaşından sonra yapılması önerilmektedir fakat uyku esnasında nefes durması atakları gözlemlenirse daha önce de yapılabilmektedir.

Bademcik Ameliyatı ( Tonsillektomi) Nasıl Uygulanır?

Bademcik ameliyatı genel anesteziyle yapılmaktadır ve genellikle ortalama bir buçuk saat civarında sürmektedir. Bademcikler ağız içinden alınır dolayısıyla deride kesi ve dikiş izi bulunmaz. Ameliyatta bir çok farklı yöntem kullanılabilmektedir. Bunlardan bazıları; klasik diseksiyon yöntemi (soğuk bıçak yöntemi), Elektrokoter (monopolar, bipolar), Radyofrekans, Harmonic scalpel, Mikrodebrider ve Lazerdir. Genellikle hastanede bir gün geçirildikten sonra hastalar taburcu edilir.
Ameliyattan sonra boğaz ağrısı ve hafif ateş görülebilmektedir. Çene, kulak ve boyunda da ağrı hissi oluşabilir. Ameliyat sonrasında öncelikle soğuk ve yumuşak gıdalarla başlanarak ılık ve katı gıdalara geçilen bir beslenme planı uygulanır. Bol sıvı tüketimi önerilmektedir. Tonsillektomi sonrasında bademciklerin yerinde beyaz bir doku oluşmaktadır. Bu doku iyileşmeyi göstermektedir iltihapla karıştırılmamalıdır. Beyaz doku görünümü yaklaşık olarak 20 gün sürmektedir. Ameliyatın ardından rutin hayata dönme süresi yaklaşık olarak 10 gündür. Özellikle okul çağında ki çocuklarda 10 gün istirahat önerilmektedir. Ameliyat sonrasında doktorunuzun önerdiği ilaçları önerilen dozlarda tüketmelisiniz ve kontrol takvimine sadık kalmaya dikkat etmelisiniz. 10 günü geçen ağrı veya beklenmeyen kanama görülmesi durumunda mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Eğer sizde kronik Tonsillit belirtilerine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız geciktirmeden bir uzmanla görüşmelisiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Whatsapp Destek